Atatürk’ün İlkeleri

Geçmişi kurtaran, geleceğe yön veren Atatürk’ün ilke ve inkılapları her Türk vatandaşı tarafından bilinmelidir. Okullarda öğrencilere ilk öğretilen bilgiler arasında yer alan Atatürk’ün ilkeleri nelerdir, ilkelerindeki temeller nelerdir ve Atatürk ilkeleri ile nasıl bir Türkiye hedeflenmiştir, sorularını detaylı bir şekilde sizler için hazırladık. İşte Atatürk’ün ilkeleri nelerdir sorularının cevapları…

Atatürk ilkeleri birbirinden farklı kelimeler olsalar da anlam olarak birbirleri ile bağlantılı kelimelerdir. Bağımsız, gelişime açık, kendi iradesinde ve özgür bir millet için bu ilkelerin tamamına uyulması ve tam hakkı ile uygulanması gerekir. Birbirinden ayrılmayan bu ilkeler 1937 anayasasının birinci maddesinde şu şekilde yer alıyor.

 • Cumhuriyetçilik
 • Milliyetçilik
 • Halkçılık
 • Devletçilik
 • Laiklik
 • İnkılapçılık veya devrimcilik

Atatürk'ün İlkeleri 1

Ayrılmaz bir bütün olan bu ilkeleri kısaca teker teker ele alalım…

 • Cumhuriyetçilik: Cumhuriyet, Türk devriminin ana ilkesidir. Devlet yönetim biçiminin çok daha ötesinde olan cumhuriyetçilik, devlet yönetiminde milletin isteklerinin esas olmasın sağlıyor. Atatürk, Türk devrimini ve yeni Türk devletini tamamen milletin eseri olarak kabul etmiştir. Bu nedenle de yönetim biçimi olarak sadece Cumhuriyeti yakıştırmıştır. 1924 ve 1961 anayasalarında devletin yönetim şekli olan cumhuriyetin kesinlikle değiştirilemeyeceği hatta teklif bile edilemeyeceğine dair kesin kurallara yer verilmiştir.
 • Milliyetçilik: Atatürk ilkelerinden olan milliyetçiliği anlamak için ulu önderin “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türk halkına Türk Milleti denir.” sözünü benimsemek gerekir. Yeni Türk Devleti’nin kurulmasında, düşman işgalinden toprakların alınmasının milli birlik ve beraberlikte saklı olduğunu düşünen Mustafa Kemal, milliyetçiliğe dikkat çekmiştir. Irkçılık ya da faşizmden uzak daha farklı bir olgu olan Türk milliyetçiliğini Atatürk şu sözlerle ifade etmiştir. “Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde yaşayan, Türk dili ile konuşan Türk kültürü ile yetişen, Türk ülküsünü benimseyen her vatandaş, hangi din ve mezhepten olursa olsun Türk’tür, Türk Milliyetçisidir.”
 • Halkçılık: Türkiye anayasaları çerçevesinde her vatandaş aynı haklara sahip aynı özgürlüklerdedir. Herkes eşit haklarda ve eşit yükümlülüklerdedir. Halk arasında her hangi bir sınıf yoktur ve olması mümkün değildir. En zengininden en fakirine, en okumuşundan en cahiline kadar herkes eşit şekilde devlet yönetiminde hakka sahiptir. Milliyetçilikte geçen millet deyimi, halk için de geçerlidir.

Atatürk'ün İlkeleri 2

 • Devletçilik: Devletçilik ilkesi tamamen Türkiye’nin ihtiyaçlarından doğan bir ilkedir. Bu ilkeye göre devlet elindeki ekonomik kaynakları ülke ihtiyacı için karşılar. Başka ülkelere ekomonomik olarak bağımlı olmamak için elindeki kaynakları kullanarak ülkenin gelişmesini sağlar.
 • Laiklik: Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasına yönelik Atatürk ilkesidir. Dinin tamamen vicdan meselesi olduğu ve herkesin kendi vicdanını kullanmakta özgür olduğunu esas alan bu ilke de Türk devlet yönetiminin temellerindendir. Laiklik ilkesi anayasaya 5 Şubat 1937 yılında girmiştir.
 • İnkılapçılık: Yapılan ilke ve inkılapların hakkı ile yerine getirilmesi ile Türk Devleti ve milletinin gelişimi hedeflenmiştir. Atatürk’ün inkılapçılık ilkesini anlayabilmek için yine Atatürk’ün bir sözünü ele alabiliriz. “Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılapların amacı, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağımıza uygun, bütün mana ve şekilleriyle uygar bir toplam haline getirmektir. Türk İnkılabı’nın temel prensibi budur.”

Atatürk'ün İlkeleri 3

Atatürk ilke ve inkılapları geçmişten günümüze Türk devleti ve milletinin kendi ayakları üzerinde, bağımsız ve barış içinde var olmasını sağlamak üzere konulduğunu belirtebiliriz.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?