Atatürk’ün Öğrenim Hayatı

Eğitim ve öğrenim alanında inkılapları bulunan Atatürk’ün öğrenim hayatı, okuduğu okullar ve aldığı eğitimler nelerdir? Hangi tarihlerde, hangi okullara kayıt yaptırmış ve öğrenmine devam etmiştir? sorularını sizler için derledik. Eğitim ve öğrenim için son derece önemli yeniliklere imza atan Atatürk’ün okul hayatı konusunu bir kere de beraber inceleyelim…

Atatürkün okul hayatıbaşarılar ile doludur. Henüz daha yeni ilkokula başladığında derslere olan ilgisi ve başarısı, babası Ali Rıza Efendi’nin de dikkatini çekmiştir. Bu nedenle oğlu Mustafa’nın mahalle mektebinden alınıp daha iyi eğitim verilen başka bir okula başlamasını sağlamıştır.

Atatürk eğitim ve öğretim hayatına ilk olarak Hafız Mehmet Efendi Mahalle Mektebi’nde başladı. Buradan daha sonra babası Ali Rıza Bey’in isteği üzerine Şemsi Efendi Mektebi’be geçti. Başarılı bir şekilde okuluna devam eden Mustafa’nın bu sırada babası Ali Rıza Efendi vefat etti. Babasının ölümü üzerine annesi, henüz daha çok küçük iki çocuk ile birlikte tek başına Selanik’te yaşamayacağını düşündü. Bunun üzerine Rapya Çiftliği’ndeki Zübeyde Hanım’ın erkek kardeşinin yanına gittiler. Selanik’ten uzak kalan Mustafa burada çiftlik işlerine yardım ederek günlerini geçirmeye başladı. Bu sırada okula gidememesi, annesini çok üzdü. Oğlunun geleceği için Selanik’te yaşayan kız kardeşinin yanına çocukları ile birlikte yerleşti. Küçük Mustafa Selanik’e döner dönmez yeniden okuluna başladı.

Atatürk'ün Öğrenim Hayatı 1

İlkokulu bitiren Mustafa, öğrenimine Selanik Mülkiye Rüştiyesi’nde devam etti. 1893 yılında ise Askeri Rüştiye’ye girdi. Okulunda arkadaşları ve öğretmenleri tarafından sevilen Mustafa’ya matematik öğretmeni, isimleri aynı olduğu için Kemal adını taktı. Böylece Mustafa Kemal adı ile çağrılmaya başlandı. Askeri Rüştiye’yi 1895 yılında bitiren Mustafa Kemal, ardından Manastırdaki Askeri İdadiye girdi. Buradaki eğitiminde de son derece başarılı bir öğrenci olan Mustafa, 1899 yılında okuldan mezun oldu. Aynı yılın 3 Mart’ında Harbiye’nin hazırlık sınıfına kaydoldu. 1902 yılında ise teğmen rütbesi ile mezun oldu.

Teğmen rütbesinde iken Harp Akademisine devam etti ve 11 Ocak 1905 yılında kurmay yüzbaşı rütbesiyle Akademi’yi tamamladı. Son okulundan sonra Mustafa Kemal orduda görev almaya başlamıştır. Eğitim hayatı boyunca başarıları ile öğretmenleri ve arkadaşlarının sevgisini kazanan Mustafa Kemal, son derece başarılı bir asker olarak orduda görev yapmıştır.

Atatürk'ün Öğrenim Hayatı 2

Mustafa Kemal’in eğitim ve öğretim hayatı boyunca başarılı olmasında annesi Zübeyde Hanım’ın destekleri çok önemlidir. Oğlunu küçük yaşta babasız kalmasına rağmen okutarak çağdaş bir düşüncede yetiştiren Zübeyde Hanım, asker olan oğlu ile her zaman gurur duymuştur.

Mustafa Kemal, okuldan mezun olduktan kısa bir süre sonra padişahlık ve yönetim biçimi ile ilgili karşıt düşünceleri nedeni ile İstanbul’da tutuklu kalmıştır. Bu süre içinde düşüncelerinde her hangi bir değişiklik olmayan Mustafa, cezaevinden çıktıktan sonra sürgün niteliğinde Suriye’nin Şam bölgesine atanmıştır. Burada zorunlu görev verilen Mustafa, her şeye rağmen mesleğini çok seven bir askerdi. Bu nedenle mesleğini en iyi şekilde yapıp bölgede başarılara imza atmıştır.

Atatürk'ün Öğrenim Hayatı 3

Başarılı bir öğrencilikten sonra, aynı başarı ile askerliğini yapan Mustafa Kemal, bir süre sonra ordudan ayrılıp kendi görüşlerini savunmaya başlamıştır. Yine milleti ve ülkesi için çabalayan Mustafa Kemal, ileri görüşlülüğü ve güvenilir konuşmaları ile kısa sürede kendine yardımcılar da bulmuş ve bu şekilde çok sayıda düşman işgalinden ülkeyi kurtarmıştır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?