Çocuk Hakları Festivali’ni kaçırmayın!

Çocuk haklarını koruyan ve savunan bir yaşam kültürünün oluşturulması ve yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen “Çocuk Hakları Festivali”ni kaçırmayın.

Sarıyer Belediyesi, İTÜ Geliştirme Vakfı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi ortaklığıyla yürütülen “Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Hibe Programı’’ kapsamında, ‘Çocuk Dostu Yerel İnisiyatif’’ başlıklı ÇOCUK HAKLARI FESTİVALİ çeşitli etkinliklerle sürüyor.

Etkinlik Darüşşafaka Metro İstasyonu üzerinde yeni hizmete açılan Sarıyer Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılan festivalde çocuklar kendi ürettikleri eserleri paylaşarak, “Benim haklarım var!” diyorlar. Festivale 8 pilot okul ve SAGEM öğrencilerinden 2500 öğrenci ve öğretmenleri katılıyor. Çocuklar tarafından hak temelli yazılan, çizilen, resmedilen yani üretilen tüm projeler yine çocuklar tarafından sahneleniyor ve sergileniyor.

25 Aralık’ta başlayan festivalin ilk gününde, Hürriyet Ortaokulu ve İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Dr. Natuk Birkan Ortaokulu tarafından hazırlanan Çocuk Hakları Sergisi açıldı. Sergide okulların hazırladığı tuval çalışmaları, temsili dilek ve şikayet kutusu, çocuk meclisi ve çocuk hakları ağacının yapıldığı ‘hak’ temalı resimler yer alıyor.

KISA FİLM SEANSI

Çocuk Hakları Festivali kapsamında Sarıyerli öğrenciler hazırladıkları kısa filmler, resim sergileri ve tiyatro gösterileri ile programa renk katıyorlar. İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Dr. Natuk Birkan Ortaokulu tarafından hazırlanan “Çocuğuz, Haklarımız Var” oyun çalışmasında, çocuk işçileri konu alan gösteri sunuldu. Kısa film seansında ise FSM SAGEM şubesinin hazırladığı “Akran Zorbalığı” filminde, büyük çocukların küçük çocuklara uyguladığı şiddet anlatıldı.

DRAMA VE ŞİİR SEANSI

cocukhaklarifestivali1_2612Festivalin ikinci gününde ise, R. Güney Kıldıran, Fahrettin Arslan ve Kazım Karabekir Ortaokulları tarafından hazırlanan gösteriler ile çocukların yaptığı resimlerden oluşan sergiyle başladı. Drama ve Şiir Seansı kapsamında yapılan programda ise Kazım Karabekir Ortaokulu’nun hazırladığı tiyatro gösteriminden sonra, R. Güney Kıldıran Ortaokulu öğrencileri şiir dinletisi gerçekleştirdi.

Fahrettin Arslan Ortaokulu ve Cumhuriyet SAGEM öğrencilerinin hazırladığı çocuk röportajları renkli anlar yaşatırken, çocukların yaratıcılıklarını kullanarak atık maddeden kamera yaptığı drama çalışmasını programa katılan öğrenciler hayranlıkla izledi. Atık maddelerden kendilerine enstrüman üreten R. Güney Kıldıran Ortaokulu öğrencileri, Çocuk Hakları Marşı’nı söyleyerek büyük alkış topladı.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?