Atık Malzemelerle Yapılabilen Geri Dönüşüm Projeleri

Atık malzemelerle yapılabilen geri dönüşüm projeleri birbirinden farklı projeler olabilir. Atık malzemelerle yapılabilen geri dönüşüm projeleri genelde kamu ve kamu kurum kuruluşları tarafından denetlenir. İş yerlerinde de bu konuya çok önem verilir. Makalemizde geri dönüşüm nedir sorusuna yanıt alacaksınız. Üretim şirketlerinde de geri dönüşüm çok fazla önem arz eder.

Geri dönüşüm malzemin kumlanım ömrünü uzatmak ve ürünü yeniden çevreye kazandırmak için yapılan geri kazanım işlemidir. Malzemeden deformeyi yok ederek maliyeti azaltıp onu tekrak kullanmak geri dönüşüm işlemidir. Bunun içinde yani bu işi yapmak için geri dönüşüm projeleri hayata atılır.  Özellikle işletme için çok önemli olan geri dönüşüm fikirleri hayata geçirilmede acele etmek gerekir. Çöp konteyner ve geri dönüşüm ürünleri ile toplumsal alanların çok daha temiz tutulmasını sağlayabiliriz.

Geri Dönüşüm Projeleri:

  • Pil Atık Kutusu: Atık malzemeler aslında çok değerli olan malzemelerdir. Bir pilin ömrü bile çok fazla olabilir.  Piller kimyasal ürünlerdir. Lütfen işi biten pilleri bir yerde ortak bir alanda toplayalım. Pillere erişimi engellemek içinde kilitli kutu ile saklayalım. Ancak, yüzlerce ve binlerce kişinin çalıştığı yerlerde çok daha fazla geri dönüşüm projesi yapmak gerekir.
  • Kimyasal Ürünleri Koruma: İş yerlerinde geri dönüşüm pil atık kutusu bulundurunuz. Pilleri çöpe değil atık kutusuna atınız.  Kimyasal her maddenin geri dönüşümü seneler alıyor. Kimyasalları korumak geri dönüşüm fikirleri arasında en önemli fikirdir. Kimyasal olarak tercih edilen kumandalar da atık malzemedir.
  • Plastik Atık geri dönüşümü: Plastik kullanılmayan ürünler yani bunun için gerekli olan plastik geri dönüşüm kutuları almak gerekir. Kullanılmayan plastik su şişesi bakkaldan alınan şaşal sular, gibi ürünleri ilgili bölümde toplamak gerekir. Kalın ve ince tekerlekli olan çok çeşitli plastik atık kutuları kullanabiliriz.

Geri Dönüşüm Projeleri:

Geri Dönüşüm Fikirleri:

  • Elektronik cihazlar : Hastanelerde de aynı şekilde geri dönüşüm konteynerları oluyor. Amaç hastaneyi düzenli, atıklardan uzak ve temiz tutmak gerekir. Hastanede elektrikle çalışan ve artık kullanılmayan cihazları geri getirmek gerekir. Medikal ürünlerde de geri dönüşümü sağlamak gerekir. Medikal tıbbi destekli çalışan cihazlarda kimyasaldır. Hastanelerde, turistik mekânlarda, ofislerde, işletmelerde elektronik cihaz atık kutuları olmalıdır.
  • Karton Geri dönüşümü: Kartonları da kağıtlar gibi ayrı yerde toplamak gerekir. Karton ve naylonların doğada kaybolması çok uzun zaman alır. Gereksiz yere çevreyi kirletmek yerine geri dönüşümü gerçekleştirelim. Kaliteli iş standartının altında çalışan kapsamlı işletmeler asla bu işi göz ardı etmemelidir. Kartonlar için geri dönüşüm projeleri fabrikalarda, şantiyelerde ve çok daha fazla alanlarda kullanılır. Depo, yemek tesisleri, büyük atık merkezleri ve benzer alanlar için en ideal geri dönüşüm projeleri için iyi bir seçim olabilir.

Geri Dönüşüm Fikirleri:

  • Teknolojik ürünler:  Kullanılmayan klavye, mause, bilgisayar gibi ürünleri geri dönüşüme çevirelim. Teknolojik ürünler geri dönüşüm projelerinde eski yazıcı küçük ekranlı eski tip leptoplar, akıllı cihazlar, tarayıcı, klavye, eski telefon ve pc donanım ürünleri de bulunur. Mesele tv kumandası da bir geri dönüşüm projesi kapsamında olabilir.
  • Naylon Geri dönüşümü: naylon vb. gibi atıkların geri dönüşümü ayrı kutuda olmalıdır. Plastik malzemeler ile birlikte tutmak gerekmiyor . Naylonlar
  • Ambalaj Kutusu: İş yerlerinde geri dönüşüm ambalaj ve kağıt atık kutusu bulundurunuz. Ambalaj Kutusu içine kağıt ve karton şeklinde olan ürünler atılır. Ambalaj atık kurusu geri dönüşüm için çok önemli başlangıç olabilir. Ayrıca kağıt geri dönüşüm işlemi bir ağaç kurtarmanıza yarayan işlemdir. Kağıtları depolamak için gerekli olan geri dönüşüm kutusu,  bir işletmeye almak çok az maliyetlidir.

Geri Dönüşüm Fikirleri: 2

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?