Atom Nedir, Nelerden Oluşur? Atomun Yapısal Özellikleri, Atom Enerjisi Nasıl Oluşur?

Modern atom teorisi tarihçesine bakılmış olduğunda ünlü filozoflardan Aristoteles’in de bu mevzuda çeşitli araştırmalar meydana getirdiğini görmekteyiz. Aristoteles’e bakılırsa madde ateş, su, toprak ve hava olmak üzere 4 ana bileşenden oluşmaktadır. 1803 senesinde John Dalton çağıl atom teorisini geliştirmiştir.

Atom Nedir?

Atom nedir kısaca bahsetmek gerekirse, madde denilen varlığın en küçük parçası olan ve bununla beraber temel yapı taşına atom adı verilir. Malum bu elementlerin her birini oluşturan en küçük yapı taşlarına atom diyoruz. Örneğin; bir hidrojen ve bir demir birer elementtir. Çünkü bu iki elementte de çeşitli atomlar vardır. Çeşitli atomların bir araya gelmesindense bileşik denen maddeler doğar. Örneğin; su bir element değildir, bileşiktir. Su, ateş, toprak şeklinde çevremizde sıkça görmüş olduğumuz maddelerin hepsi atomların bir araya gelmesi ile oluşmuştur.

Atomun Yapısal Özellikleri

Günümüzde önde gelen ve geçerliliği geçindiren son atom teorisi, Kuantum Atom Teorisi’dir. Kuantum Atom Teorisi’ne bakılırsa atomun merkezinde bulunan çekirdeğin çevresinde bulunan elektronlar belli bölgelerde bulunurlar. Bu bölgelere orbital denir. Bir atomun çapı 10-8 santimetre kadardır. Atomun çekirdeğinin çapı 10-13 santimetredir.  Atom ve yapısı, yüzyıllardır incelenmeye de devam etmektedir.

Atomun Yapısal Özellikleri

Atom Modelleri

Günümüzde birçok atom modeli kullanılmakta olup, her bir modelin de farklı özellikleri söz konusudur. bu modeller ise; Dalton Modeli, Thomson Modeli, Rutherford Modeli ve Bohr Modeli olmaktadır.

Atom Modellerinin Tarihsel Gelişimi

Dalton Modeli: Günümüzdeki atom modelinin temellerinin atıldığı atom modelidir. Bu modelin temelini 1805 senesinde, John Dalton atmıştır. Bu kurama nazaran elementler, kimyasal açıdan birbiriyle aynı olan atom parçaları ihtiva eder. Dalton, kimyasal tepkimelere giren çeşitli maddelerin arasındaki kütlesel ilişkilere dayanarak, atomların bağları kütle değerlerini de bulmuştur.
Thomson Modeli:Thomson elektron olarak malum olgunun keşfini yapmıştır. Thomson, elektronu; farklı gazlarla, çeşitli deneyler yaparak; atomların elektron yükü/hacmi biçimindeki oranı hesaplayarak ortaya çıkarmıştır. Thomson’a nazaran elektron veren atom (+) yüklüdür ve bunu da ispatlamıştır. Thomson atom modeline, üzümlü kek modeli adı da verilmektedir. Bunun sebebi; atom içindeki elektron ve protonun benzeşik formda dağılmasıdır.
Rutherford Modeli: Atomla ilgili çalışmaların temelinde çok önemli bir yere haiz olan bir öteki atom modeli Rutherford ’dur. Modele bakılırsa atom küre biçimindedir. Merak mevzusu olan konum; proton ve elektronun atom parçacığı içinde nasıl yerleştiğidir. Rutherford araştırmasını yaparken bu probleminin cevabını aramıştır ve neticesinde alfa parçacıkları adlı deneyi yapmış olduktan sonrasında bir model ortaya çıkartmıştır.
Bohr Modeli: Kendisinden önceki tüm atom modellerinin bilgilerinden faydalanarak yeni bir atom modeli oluşturan Bohr, bu buluşu 1919 senesinde yapmıştır. Bohr’a kadar meydana getirilen çalışmalarda elektronların varlığı ve özellikleri belirlenmişti bir tek elektronların yörüngeleri, hızları gibi durumlarla ilgili bilgiler yetersizdi. Bohr, atom incelemesini genel olarak bu yönde yapmıştır.

Atom Modellerinin Tarihsel Gelişimi

Atom Enerjisi Nasıl Oluşur?

Atomik enerji adı da verilen atom enerjisi adı üzerinde maddenin en küçük yapı taşı olan atomdan elde edilmiş bir tür enerjidir. Doğada ki her atom kendi bünyesinde bir enerjiye haizdir. Atomun haiz olduğu bu enerji, atomun parçalarını bir arada kalmasını sağlar. Dolayısıyla, atom enerjisinde atomun haiz olduğu çekirdek enerjisinin de deposudur. Bu enerjinin özgür kalması için atomun parçalanması gereklidir. Atomdan enerji sağlamanın malum iki yolu vardır. Bu yollardan ilki fusion /birleştirme, diğeri ise fission/bölme şeklinde tanımlanır. İki atom bir tek atom teşkil edecek şekilde yapılandığında birleştirme reaksiyonu gerçekleşir. Birleşen atomlar çok büyük oranda ısı formunda enerjinin özgür kalmasına niçin olur. Güneşte meydana gelen fusion işleminin sonucunda güneş tarafınca yayılan enerjinin çoğu meydana gelir. Atom enerjisi sağlamanın bir öteki şekli de, fission/bölünme işlemidir. Atomların bölünmesiyle oluşan bu işlem de yüksek miktarlarda enerji açığa çıkarır. Atomlar nötron şeklinde atomik cüzlerle (zerreciklerle) bombardımana tutularak bu reaksiyonun oluşması sağlanır.

Atom Enerjisi Nasıl Oluşur?

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?