Avrupa Hakkında Bilgiler, Avrupa Ülkeleri ve Avrupa Haritası

Avrupa ve Batı Asya arasında net hatlarla çizilmiş bir sınır yoktur. Rusya’daki Ural Dağları haritada iki kıta arasında bir sınır çizer. Rusya’nın bir alanı Avrupa’da olsa da büyük bir bölümü Asya’dadır. Karadeniz ve Hazar Denizi arasındaki ülkeler Avrupa’ya dahil sayılır. Fakat fazlasına göre Azerbaycan ve Arnavutluk Asya sınırlarındadır. Türkiye genelde Asya’nın batı evresinde sayılır.

Avrupa yarımadalar ve adalar kıtasıdır. Esasında sanıldığı gibi Asya’nın batıya uzantısı değildir. İki adet büyük iç denizi vardır: Kuzeyde Baltık Denizi ve güneyde Akdeniz. En büyük dağları Fransa ve Avusturya arasında uzanan çıkıntılı ve karlı doruklara sahip Alpler’dir. İspanya ve Fransa arasındaki Pireneler, İskandinavya Dağları, Yunanistan ve Balkanlar o kadar yüksek değildir. Britanya’dan Rusya’ya uzanan Kuzey Avrupa düzlüğü alçak ve nerdeyse tamamıyla düzdür.

Avrupa Haritası 1

Avrupa İklimi

Avrupa’daki rüzgarların fazlası batıdan gelir. Nemlidir zira Atlas Okyanusu’nu geçer. Avrupa üstünde her vakit alçak basınç vardır. Bu amaçla havada çok ani değişimler söz hususu olabilir. Kışları Atlas Okyanusu’nun sıcak akıntıları kıyıların buzlanmasını önler. Denizden uzak bölgelerdeyse kış serin, açık ve soğuk geçebilir. Akdeniz bölgesinde kışlar ılık ve nemli, yazlar sıcak ve kurak geçer. Yazları uzun bir güneşli devre yaşanır.

Ülkeler ve Diller

Avrupa şehirlerinin sınırları 20. yy. süresince fazlası kez değişmiştir. Norveç, Finlandiya ve Arnavutluk I. Dünya Savaş’ından evvelce bağımsızlığına kavuşarak devlet olmuşlardır. Polonya, Çekoslovakya, Macaristan, Yugoslavya, İzlanda, İrlanda da derhal sonrasında bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. Baltık ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya 1920’de bağımsız ülke olmuştur; fakat 1940’ta SSCB’ye katılmak mecburiyetinde bırakılmışlardır. 1991’de tekrar bağımsızlıklarına kavuşmuşlardır. Malta ve Kıbrıs amacıyla bu proses 1960’lara kadar sürmüştür.

Bazı yeni ülkelerde tekrar değişiklikler olmuş, Çekoslovakya 1993’te Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak iki devlet durumuna gelmiştir. 1991 ile 2003 yılları arasında Yugoslavya; Hırvatistan, Slovenya, Makedonya, Bosna Hersek ve Sırbistan Karadağ olarak bölünmüştür.

Avrupa’da konuşulan diller bize kıtanın tarihi ile ilgili bilgi verebilir. Almanca, Hollandaca, İsveççe ve İngilizce dillerinin bütünü Almanca kökenlidir. Lehçe, Bulgarca, Çekçe, Slovakça, Sırp-Hırvatça ve Slovence dilleriyse Rusça kökenlidir, İtalyanca, İspanyolca, Romence ve Fransızca dilleri bütün Roma imparatorluğunca konuşulmuş olan Latin dilinden türemiştir.

Avrupalılar, dünyanın her doğrultusunda yerleşmiş olduklarından Avrupa dillerine dünyanın her yerinde rastlanır. Kuzey Amerika ve Avustralya’da İngilizce, Kanada ve Güneydoğu Asya’da Fransızca, Orta ve Güney Amerika’da Portekizce ve Afrika’da Fransızca, Portekizce ve Hollandaca konuşulur.

Avrupa Haritası 2

Savaş ve Birleşme

1900’lerle beraber Avrupa nerdeyse Amerika’nın egemenliği altına alınmaya başlanmıştı. Büyük Bunalım Dönemi, faşist diktatörlerin yönetimleri ve art arda yaşanan iki dünya savaşı, süreci süratlendirdi. Avrupa iflas etmiş, yorgun ve bölünmüş haldeydi. Rusya 1917’de komünist oldu. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği lideri olarak kıtanın doğu bölümünü yönetiyordu. Batının demokratik Avrupa ülkeleriyse askeri koruma ve yardımlar amacıyla ABD’ye güveniyordu.

Şaşırtıcı olarak Avrupa ülkeleri kendilerine geldi. Geçmişteki hatalarından aldıkları derslerle ekonomik ve politik yardımlaşma amacıyla değişiklikleri bir kıyıya koydular. 195 7’de imzalanan Roma Anlaşmasıyla 1991’de Avrupa Parlamentosu’nda Avrupa Birliği (AB) olan Avrupa Ekonomik Komitesini kurdular. Komite, 1995’te 15 üye ülke ile tek bir piyasa gibi tek bir para birimiyle çalışan dünyanın en büyük ekonomik güçlerinden biri olmuştur.

Doğu Avrupa ülkelerinin fazlası ileride Avrupa Birliği’nin bir parçası olacaktır. Daha sıkı bağlar kurulmaktadır. Avrupa, dünyanın diğer mekanlarıyla rekabet içeresindedir ve refah seviyesi tehdit altındadır.

Avrupa Haritası 4

Avrupa’nın Değişen Yüzü

Bu arada 1989-1990’da Doğu Avrupa’da komünizm dağıldı. Rusya ve kontrolündeki ülkeler, 1940’larda demokrasiyi kabul etmişlerdi (Polonya, Çekoslovakya, Doğu Almanya, Macaristan, Bulgaristan ve Romanya). Bu ülkelerin halkları daha evvelce hiç görmedikleri eşitlik ve istiklal içerisindeki hayattan büyük keyif aldılar.

Komünizmin çöküşünün diğer etkisi de oldu. Tekrar bir araya getiren Almanya, kıtada baskın olmaya başladı. SSCB, Çekoslovakya ve Yugoslavya bağımsız ülkelere ayrıldı. Yugoslavya’da bulunduğu gibi bu ayrılma, bazı durumlarda kanlı iç savaşlarla oldu. Küçük ve yeni olan ülkelerin fazlası Batı’nın daha etkili ve varlıklı ülkeleriyle yarışmakta zorlandı.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?