Avustralya nasıl bir ülkedir?

Güney Yarım kürede yer alan bir ada ülkesi olan Avustralya’yı yakından tanıyalım…

 

Güney Pasifik Okyanusu ile Hint Okyanusu arasında yer alan Tasmanya Adası ile çok sayıda küçük adayı kapsayan Avustralya, Okyanusya kıtasında yer alır. Avustralya, kıtanın çok büyük bir bölümünü kaplar. Okyanusya kıtasının geri kalanı, okyanusa dağılmış küçüklü büyüklü adalardan oluşur.

Avustralya’nın başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sidney’dir. Para birimi Avustralya Doları’dır.

Avustraya’da yaşayanların çok farklı etnik kökenleri bulunmaktadır: yüzde 37,13 Avustralyalı, yüzde 31,65 İngiliz, yüzde 9,08 İrlandalı, yüzde 7,56 İskoç, yüzde 4,29 İtalyan, yüzde 4,09 Alman, yüzde 3,37 Çinli, yüzde 1,84 Yunan

Ülkenin yönetim şekli anayasal monarşidir, ancak parlamenter sisteme sahiptir.avustralya01041608

Avustralya’nın nüfusu 2015 verilerine göre 22,5 milyonu aşmıştır. Nüfus yoğunluğu adanın doğu, güneydoğu ve güneybatı kıyılarında toplanmıştır. Ulusal dil İngilizce olmakla birlikte adada çok farklı diller konuşulur.

Refah seviyesi yüksek bir ülkedir, dünyanın en büyük on üçüncü ekonomisidir.

Avustralya doğal kaynaklar açısından zengin bir ülkedir. Bunların başlıcaları, kömür, boksit, demir cevheri, bakır, kalay, altın, gümüş, uranyum, nikel, kurşun, elmas, doğal gaz ve petroldür. Ülke dünyanın en büyük kömür ihracatçıdır.

Ülkede tarıma uygun alanlar azdır. Başlıca tarım ürünleri tahıl, şeker kamışı, tütün, pamuk, muz, yer fıstığı, ananas ve üzümdür.

Avustralya’da hayvancılık oldukça gelişmiştir. Koyun ve sığır yetiştiriciliği yapılır. Ülkede, hayvancılığa bağlı olarak yün üretimi de yoğun olarak yapılır.

 

İklim ve coğrafya

Avustralya’da geniş toprakları nedeniyle farklı iklim tipleri görülür. Kuzey bölgelerinde tropik iklim, iç kısımlarında çöller ve güneyde sıcak, Akdeniz iklimine yakın bir iklim hüküm sürer.

Güney Yarımkürede olduğu için Avustralya’da kış mevsimi Mayıs ayından Ekim ayına kadar sürer. En düşük sıcaklıklar Temmuz ayında ölçülür.

Sydney, Brisbane, Melbourne, Adelaide ve Perth gibi sahil şeridinde yer alan şehirler ılık kışlar ve sıcak yazlar geçirirler. Buna karşılık Darwin ve Cairns tropik iklimin yaşandığı şehirlerdir.

Avustralya ortalama yüksekliği 200 metre civarında olan bir ülkedir. Adanın iç kesiminde Büyük Viktorya ve Gibson çölleri yer alır. En önemli gölü deniz seviyesinin 12 metre altındaki Eyre Gölü’dür.

 

kanguru010416Bitki örtüsü ve hayvanlar

Avustralya’nın doğu sahili ve Tasmanya’da ormanlar ve çalılıklar vardır. Okaliptüsler ve akasya yaygın bitki örtüsüdür. Adanın Kuzeydoğu kıyısında tropik ormanlar yer alır.

Adada ülkeye özgü hayvanlar yaşar. Bunlardan biri Tasmanya canavarı ya da Tasmanya şeytanıdır. Tasmanya canavarı, keseli ve yırtıcı bir hayvandır. Tasmanya canavarının nesli, Avustralya’da 14. yüzyılda tükenmiştir. Bu tür şu anda sadece Tasmanya Adası’nda yaşamaktadır.

Bir başka Avustralya’ya özgü hayvan kangurudur. Arka ayakları üzerinde sıçrayarak yol alan kangurular, otçul ve keseli bir memeli türüdür.

Ülkede yaşayan diğer hayvan türleri arasında vahşi bir köpek cinsi olan dingo, papağanlar, tilki, tavşan, koalalar, yaban atları, develer, su aygırları, çok sayıda kuş çeşidi bulunmaktadır. Ülke hayvan çeşitliliği açısından çok zengindir.

 

Avustralya tarihijames cook010416

Ülkede ilk insan yerleşiminin 42-45 bin yıl öncesine dayandığı tahmin edilmektedir. İlk Avustralyalılar, Aborjinlerin atalarıdır. Aborjinlerin Buz Çağı’nda Güney Asya’dan geldiği düşünülmektedir.

17. Yüzyılda Avrupalı gezginler Avustralya’ya keşif seyahatlerinde bulunduysa da 1770’de Kaptan James Cook ülkeye gelip toprakları Britanya İmparatorluğu adına sömürgeleştirmiştir.

Başlangıçta Avustralya bir sürgün yeri olarak mahkumların getirildiği bir ada oldu. 1790’lardan sonra ülkeye özgür yerleşimciler geldi. Avustralya yerlilerinin nüfusunun, Avrupalıların kıtaya yerleşmeye başladığı sıralarda 350 bin civarı olduğu tahmin edilmektedir. Aborjinler, yeni gelen yerleşimciler tarafından topraklarından atılıp, bulaşıcı hastalıklar nedeniyle kitlesel ölümler yaşadılar.

aborjinler0104161820’lerde Avustralya geniş çiftlikler kurulmaya başlandı.

Zengin altın yatakları ve hayvancılığın getirisi olan yün sayesinde Melbourne ve Sidney şehirleri gelişmeye başladı.

Avustralya’nın altı eyaleti, 1 Ocak 1901’de tek bir anayasa altında birleşti.

Avustralya ve Birleşik Krallık arasındaki birçok yasal bağlantı, Avustralya’nın 1942 yılında, 1931 Westminister Yasası’nı kabul etmesi ile resmen son bulmuştur.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?