ayakta su içmek

Ayakta su içmek zararlı mıdır?

Ayakta su içmenin zararlı olduğunu birçok defa duymuşuzdur. Peki, ayakta su içmek gerçekten zararlı mıdır, suyu nasıl içmeliyiz?

Birçok insan ayakta su içmenin zararlı olduğunu, çünkü insan midesinin ayakta ve oturur vaziyetteki pozisyonlarının farklı olduğunu duymuştur. Bunun sonucunda eğer insan suyu ayakta içerse, sıvının doğrudan onikiparmak bağırsağına geçeceğine inanılır. Ancak bu tamamen yanlış bir bilgidir. Uzmanlar, ayakta veya otururken midenin pozisyonunda bir değişiklik olmadığını belirtiyor ve sıvının doğrudan bağırsağa geçeceğine dair de bilimsel bir kanıt olmadığını söylüyorlar.

Ayakta su içmek, suyun midede yeterince kalamamasına ve bu nedenle mide asitleriyle karışamamasına neden olur diye düşünenlerin sayısı da oldukça fazla. Ancak bu da doğru bir bilgi değil. Normal insanlarda ağız ve bağırsak mesafesi oturmakla veya ayakta durmakla değişmez. Suyun mideye giriş ve mide duvarına çarpma hızında da herhangi bir farklılık olmaz. Mide hangi konumda olursa olsun, sindirim kanalından çıkıp mideye ulaşan su türbülent akışa girerek çalkalanacak ve mide asitleriyle normal bir şekilde karışacaktır. Bahsedilen “doğrudan geçiş” ancak ve ancak katı ve ufak parçalar için geçerli olabilir ki midenin şeklinden ötürü bu bile doğru olmayacaktır.

ayakta su içmekAyakta mı yoksa oturarak mı su içilmeli tartışmalarının merkezinde işin İslami yönü de vardır. Bu konu hakkında Hz. Muhammed tarafından söylendiği düşünülen hadisler vardır. Birçok din adamı da bu hadislerden yola çıkarak ayakta su içmenin zararlı olduğunu söylemişlerdir.

Şimdiye kadar suyu içme şeklinin herhangi bir hastalığa sebep olduğu bir vaka kayıtlara geçmemiştir. Yine de ayakta su içmenin birkaç bilimsel zararı da bulunuyor. Devamlı olarak ayakta içilen su, oturularak içilen suya göre mideye daha hızlı ve direk bir giriş yapar. Bu da zamanla mukozaya zarar verir ve midenin iç dokusunda bozulmaya neden olur. Mide asit içeren bir ortam olduğu için, başta ülser olmak üzere çeşitli mide hastalıklarının meydana gelmesine yol açar. (Resim: Sıvının midedeki görüntüsü)

Bir diğer bilimsel gerçek ise, midenin pozisyonu otururken veya ayaktayken değişmez ancak mide ve çevresindeki organlarla ilişkisi değişir. Midenin etrafındaki doku, kas ve organlarla olan ilişkisi ile ayaktayken olan ilişki aynı değildir. Ayakta iken, daha gergin ve etrafındaki kaslardan ve dokulardan çok büyük destek görmeyen bir mide söz konusu iken, otururken etraftaki kaslar ve dokular bir korse görevi görür ve mideye destek sağlar.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?