Aynada Yazılar Neden Ters Gözükür?

Bir aynanın karşısında durduğunuzda tişörtünüzün üzerindeki yazıların ters göründüğünü fark edersiniz. Bir gazete yahut kitap sayfasını aynaya tuttuğunuzda harflerin yine ters olduğunu görürsünüz. Yüzünüz ve uzuvlarınız da tersten gözükür. Çünkü aynalar her şeyi tersten yansıtır. Ama üst ve alt kısımlar ters çevrilmez. Yani boy aynasına baktığımızda başımız altta ayaklarımız üstte görünmez. Düz bir ayna daima önüne gelen nesneleri geri yansıtır. Yüzümüzün sol tarafı aynanın solunda, sağ tarafı da sağında gözükür.

Aynalar karşılarında duran her şeyi geri yansıtırlar. Kimilerine göre aynalar iç kısmı dışa yansıtıyor. Elinizi aynaya doğru uzattığınızda aynada yansıyan aksiniz de elini size doğru uzatacaktır. Gerçekte nasıl göründüğünüzü iki aynayı doksan derece açıyla birleştirerek anlayabilirsiniz. Köşede oluşan görüntü bizim gerçek yani başkalarına görünen görüntümüzdür. Hiçbir yüz tamamen simetrik değildir. İşte bu asimetri o köşe bölgede net olarak gözükür.

Aynada Yazılar Neden Ters Gözükür 1

Aynalar düzlem ayna, çukur ayna ve tümsek ayna olarak üçe ayrılır. Bu ayna çeşitleri farklı yansımalar verir. Evlerimizde kullandığımız aynalar düzlem aynalardır. Görüntü düzdür ve eşittir. Görüntü aynanın arka tarafında oluşur ve cismi simetrik yansıtır. Sağ elinizi kaldırdığınızda sol el kalkmış gibi görünür. Cisim aynada cisimlerin boyu daha büyük, tümsek aynada ise daha küçük olur.

Işık ışını dediğimiz şey bir nesneye çarptığı zaman yüzeye dik gelen doksan derecelik eksenle yaptığı açıya eşit bir açıyla geri yansır. Bütün opak maddeler ışığı yansıtır. Biz de bu sayede renkleri görürüz. Kırmızı bir elbise kırmızı haricindeki bütün renkleri emer. Aynı şekilde siyah bir koltuk da siyah harici tüm renkleri emer. İşte aynaların da renk yerine ışığı geri yansıtmaları yansıtıcı yüzeye sahip oldukları içindir. Aynaların cam yüzeylerinin ardında ince bir katman halinde gümüş sır vardır. İşte ayna bu sayede ışığı geri yansıtır.

Aynada cisimlerin ters gözükme sebebi alında şudur; aynada ışık cisim yüzeyine çarptığında 90 derecelik açıyla geri yansır. Aynada düz görüntü oluşur ama bu görüntünün karşısında durduğumuz için sanki tersmiş gibi algılanır. Kağıda yazılan yazının ters gözükmesi de aslında aynı mantığa dayanır. Sözgelimi bir kağıda yazı yazarak karşımızdakine gösterdiğimizde yazı bize ters, karşımızdakine düz görünür. Aslında simetrik bir durumdur. İşte ambulans ve itfaiye arabalarındaki yazıların ters yazılmasının sebebi de budur. Yani bu demek oluyor ki aslında aynaların ters gösteriyor olma gerçeği tamamen bir simetridir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?