B grubu

B grubu vitaminler nelerdir, hangi besinlerde bulunur?

Eksikliğinde öncelikle beynimizi etkileyen B  grubu vitaminler nelerdir, vücudumuz için neden önemlidir, hangi besinlerde bulunur, faydaları nelerdir?

Vitamin Latince vita (yaşam)sözcüğünden gelmektedir. Vitaminler yağda ve suda eriyen olmak üzere 2’ye ayrılmaktadırlar.

Hücre metabolizmasında önemli yerleri olan ve suda eriyebilen aynı zamanda vitamin karakterinde çalışan koenzimlerin yapılarındaki bazı maddeler B grubu vitaminleri adını alırlar. B grubu vitaminleri arasında Biotin, folik asit, nikotinik asit, pantotenik asit gibi vitaminler de B grubu vitaminleri arasında yer alarak ve B vitamini karışımı adı ile bilinirler.

Önceleri bir tek vitaminden, daha sonra ise pek çok maddeden ibaret olduğu bulunan B vitaminleri, birbirlerini tamamlamaktadırlar. Eksiklik belirtileri, genellikle bir vitaminden değil, birçok vitaminden kaynaklanmaktadır.  B grubu vitaminlerinin kimyasal yapıları farklı olsa da ortak özellikleri suda çözünmeleri, azot taşımaları, ısıya dayanıklı olmaları ve bazı enzimlerin kofaktörlerini oluşturmalarıdır. Ayrıca B grubu vitaminleri şeker ve tuz gibi suda eridiğinden dolayı vücutta depolanmazlar ve vücuda alınmaları için her gün belirli miktarda tüketilmesi gerekir. Yemeklerin suyunun süzülerek tüketilmesi de bu vitaminlerin kaybolmasına neden olur.

b2-05012016

B grubu vitaminleri arasında bulunan en önemli ve kimyasal yapıları aydınlatılmış olanlar; tiamin (B1), riboflavin (B2), niasin (B3), pantotenik asid (B5), piridoksin (B6), biotin, folik asit (B9,B10, B11) ve kobalamin (B12) dir.

B grubu vitaminleri nelerdir?

Vitamin B1 (tiyamin)

Vitamin B2 (G vitamini, riboflavin)

Vitamin B3 (Vitamin P, Vitamin PP, Niyasin)

Vitamin B5 (Pantotenik asit)

Vitamin B6 (Pridoksin, Pridoksamin)

Vitamin B7 (Vitamin H, Vitamin B-w, Biyotin)

Vitamin B9 (Vitamin M, Vitamin B-c, Folik asit) Gebelikte önem taşır.

Vitamin B12 (Siyanokobalamin)

B vitaminin faydaları nelerdir, eksikliğinde hangi problemlere yol açar ve hangi besinlerde bulunur?

B1 vitamini (Tiamin, Anörin)

Tiamin birbirine metilen köprüsü ile bağlanmış 2-metil-6-amino piridin ve 4-metil-5-hidroksietil tiazol halkalarından oluşmaktadır. B1 vitamini doğada tiamin hidroklorür halinde bulunmaktadır.

Sığır etinde, tahıl kabuklarında ve bira mayasında çok fazla vardır. Ayrıca pirinç kabuğu, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı, bakla, soya fasulyesi ve ekmek, ceviz, fındık, yürek, kuru üzüm, yulaf ezmesi, ayçekirdeği, brokoli, bezelye, erik ve fıstıkta da bol miktarda yer alır.

B1 vitamini enerji ve sinir sistemi için vazgeçilmezdir. Eksikliğinde yorgunluk, depresyon, sinirlilik, dikkat eksikliği ve hafıza problemleri görülür. Aşırı eksikliğinde ise beri-beri hastalığına neden olmaktadır.

B2 (Riboflavin)

B2 vitaminine riboflavin (7,8-dimetil-10-ribitilizoalloksazin) veya laktoflavin de denir. Laktoflavin olarak bilinmesinin sebebi ilk defa sütten elde edildiği içindir. Riboflavin adı ise yapısından dolayı verilmiştir.

b4-05012016

Süt, bira mayası, ekmek mayası, karaciğer, ıspanak, kuru fasulye, balık ve yumurta, peynir, badem, yürek, kuru bezelyede bol miktarda bulunmaktadır. Bunların dışında mantar, kuşkonmaz, yer fıstığı, soya fasulyesi ve yeşil fasulyede de bu vitamin yer alır. Eğer besinlerle takviye edilemeyecek gibiyse ilaç şeklinde takviye edilir.

B2 vitamini karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında görev alır. Antioksidan etkisi vardır. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda rol oynar. Eksikliğinde keilit ( ağız köşesi çatlakları),keratokonjoktivit (göz konjoktivasında keratinleşme), gözde bazı bozukluklar, karanlıkta görme kaybı, aşırı ışıktan korkma ve dermatit ( deri iltihabı) glossit (dil iltihabı) görülür.

Bu vitaminin eksikliği daha çok açlık yaşanan ve yeterli miktarda besin bulamayan ülkelerle birlikte esir kamplarında görülür.

B3 (Niasin, Nikotinamid)

B3 vitamini olarak bilinen bu vitaminin bir diğer adı da PP vitamini’dir. Bu ad pellegra adı verilen bir hastalığı önlemesi sebebiyle pellegra preventive’den baş harfler alınarak verilmiştir.

Yumurta, peynir, süt, balık, havuç, hurma, incir, portakal, mısır, buğday, çay, kahve, ceviz, fındık ve çavdarda bulunur.

Hücrelerin oksijen kullanmalarında, midedeki asitlerin üretiminde, karbonhidrat, protein ve yağın vücutta kullanılmasında rol oynar. Sinir sistemi için çok önemlidir. Eksikliğinde yorgunluk, depresyon, ishal, kansızlık, cilt iltihapları ve ağız içinde yaralar ortaya çıkar ve hafıza problemleri yaşanır. Aşırı eksikliğinde insanlardan meydana gelen pellegra hastalığında (4D sendromu) dermatit, diare ve akıl hastalığı (demans) görülür.

B5 (Pantotenik asid)

b-05012016

Doğada serbest halde yer alır. Ve bol miktarda (doğada) eksikliğine çok rastlanmaz. Ayrıca az oranda dahi olsa bağırsaklarda da sentezlenir.

Karaciğer, kırmızı et, tavuk, yumurta, ekmek, sebzeler, avokado ve kuru yemişlerde bulunur.

B5 vitamini enerji, stresle mücadele, kan üretimde görev alır. Saç ve cilt sağlığını korur. Eksikliğinde ise yorgunluk, baş ağrısı, iştahsızlık, saç dökülmesi görülür.

B6

Kimyasal adı “prydoxine”dir.

Yumurta, balık, tavuk, süt, muz, patates, yulaf, mısır, soya fasulyesi, kuruyemiş, bezelye, havuç ve avokadoda bu vitamin bol miktarda bulunur.

B6 vitamini sinir ve bağışıklık sisteminde, kan üretiminde rol oynar. Eksikliğinde ise deri problemleri, hipokrom mikrositik anemi, uykusuzluk, sinirlilik gibi olumsuz durumlar meydana gelir.

Biotin (B7, H vitamini veya Koenzim R)

Bu vitamine “H vitamini” de denilmektedir.

Yumurta sarısı, karaciğer, balık, süt, patates, soya, fındık, ceviz ve bira mayasında bulunur.

Yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmasında yer alır. Sağlıklı saç, cilt ve tırnak bakımda önemlidir. Eksikliğinde saç kaybı ve anemi, bulantı, deride döküntü, yorgunluk, depresyona neden olur.

Folik asit ( B9,B10,B11 )

b9-05012016

Folik asit aynı zamanda ‘‘ Folat’’ olarak da adlandırılmaktadır.

Karaciğer, böbrek, kırmızı et, ıspanak, marul, yumurta, ekmek, portakal, muzda, buğdayda, yulafta, bira mayasında, balıkta, soya fasulyesinde, pirinçte, kesilmiş sütte bulunur.

Kırmızı kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda aktif rol oynar. Hücre bölünmesi için gereklidir. B12 vitamini ile birlikte kalp sorunlarına yol açan homosisteini düşürür. Eksikliğinde megaloblastik anemi, hafıza sorunları, bozulmuş beyin ve sinir fonksiyonları, spina bifida gibi doğum kusurlarına yol açabilir.

B12 (Kobalamin)

Karaciğer, yürek, böbrek, kırmızı et, tavuk, balık, süt, peynir ve yumurtada yer alır.

Vücuda giren siyanür gibi zararlı maddeleri etkisiz hale getirir. Kan oluşumda, sinir sisteminde etkilidir. Eksikliği pernisiyöz anemi ya da sinir sistemi hasarına neden olabilir. Ayrıca dilde hassasiyet, şişme, kızarma, hayal görme, depresyon, adalelerde kasılmalar, sinir iltihaplarına bağlı olarak el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma şikayetleri oluşur.

B12-05012016

Genel olarak B vitaminin faydaları nelerdir?

B vitamini eksikliği öncelikle beyni olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle sinir, hafıza ve ruh sağlığı için B vitamini kompleksi çok önemlidir. B vitamini eksikliğinden dolayı başta stres, depresyon olmak üzere bunlardan kaynaklanan birçok fiziki hastalığa yakalanmak daha olanaklı hale gelir. B vitamini ayrıca aşırı fiziki yorgunlukların yanında zihinsel yorgunluğu giderici özelliği vardır. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin sayısını arttırır.

B vitamini eksikliği, halsizlik, yorgunluk, depresyon, strese karşı zayıflık, anemi, soluk cilt yapısı, sersemlik, dişetlerinde kanama, kilo kaybı, kabızlık, iştahsızlık gibi pek sağlık sorununa yol açabilmektedir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?