Bademciklerimiz Ne İşe Yarar?

Bademcik denildiğinde ilk akla gelen nedense yutkunma güçlüğü, boğaz ağrısı, yüksek ateş, bulantı, iştahsızlık ve vücutta kırıklık hissi akla gelir. Ama en kötüsü de yutkunma güçlüğüdür. Oysaki bademcikler, vücudumuzu mikroplara karşı koruyan bir nevi savunma neferleridir. Sağlıkları yerindeyken her şey yolundadır ama bademcik iltihabı söz konusuyken adeta dünyamız kararır.Özellikle çocuklarda çok sık görülen bademcik şişmesi 3-4 gün ateşler içinde ve neredeyse tek lokma bile yiyemeyerek yatmak demektir.İşte bademcikleri aldırmak da çoğunlukla bu yaşlara rastlar. Bademciklerin dondurma yendiğinde yahut buzlu su içildiğinde şişen ve çoğunlukla bir fonksiyonu olmayan organlar olduğu düşünülse de aslında çok mecbur olmadıkça alınmaması gereken önemli organlardır. Bademciklerimiz, vücudumuza girmeye çalışan bakteriler, virüsler ve diğer mikroplara karşı bizi savunan koruyuculardır. Bademcik ne işe yarar sorusunun yanıtı bu yüzden oldukça önemlidir.  Boğazın arka tarafında, dil kökünde ve burnun arka kısmında yer alanlar da dahil olmak üzere 4 çeşit bademcikten söz edebiliriz. Bademcikler bağışıklık sistemimizin bir parçasıdır. Lenf düğümlerini, dalağı ve beyaz kan hücrelerini kapsarlar. Bizim bildiğimiz bademcikler ise küçük dilin her iki tarafında yer alan yumrulardır. Bademciklerimizin şekli ve ebadı zeytine benzer. Renkler ise pembedir. Aynanın karşısında ağzınızı olabildiğince açıp ve dilinizi dışarı çıkartıp “aaa” dediğinizde onları görebilirsiniz bile.

Bademcikler boyun ve koltuk altları da dahil vücudun her tarafında bulunan lenf dokularından oluşur. Küçük olmalarına rağmen yüzey alanları geniştir. Her bir bademcikte 10 ila 30 arası boşluk bulunur. Yani yiyecekler, tükürük, hava ve farklı yerlerden gelen mikroplar boğazdan geçerken bademciklerle temas ederler.  Bademciklerimiz de lenfositlerle doludur. Yani dışarıdan gelen bakteri ve virüsleri tespit ederek bağışıklık sisteminin devreye girmesini sağlayan beyaz kan hücreleriyle… Yapılan araştırmalara göre bademciklerin, grip ve diğer akciğer enfeksiyonlarını durdurma konusunda önemli bir vazifesi vardır. Bademcik ne işe yarar sorusunun en aydınlatıcı cevabı bu olsa gerek. Bademciklerimizin çok stratejik bir konumda olduklarını söylemek mümkündür. Bademcikler sayesinde vücut direncimiz korunur.

Yine araştırmalar gösteriyor ki bademciklerin en hassas olukları dönem 3 ila 10 yaş aralığıdır. Bu aralıkta bademcikler bakteri ve virüsler tarafından oldukça hırpalanır ve şişerek iltihaplanırlar. Böyle durumlarda hekim tarafından hastaya çoğunlukla antibiyotik verilir. Fakat yineleyen enfeksiyonlar sebebiyle bademcikler apse yaparsa ya da bademciklerin büyüklüğü uyku esnasında soluk alışverişini engellerse hekim tarafından aldırılmaları yani bademcik ameliyatı tavsiye edilebilir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?