Bakan Avcı’dan SBS açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, SBS’nin yerine yapılan düzenlemeyle ilgili açıklama yaptı: “Yeni bir sınav icat etmiyoruz”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Seviye belirleme sınavı adı altında yılda bir kere yapılan sınav kaldırıldı. Sınav kaldırıldı, yerine aynı mantıkla yeni bir sınav konmadı” dedi

“Küresel Ortaklığın Geleceğini Örmek” temalı konferansa katılan Bakan Avcı, konferans öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Avcı, bir gazetecinin, “SBS yerine getirilen 12 sınavlı bir sistem, bu sistemde 2 yıl boyunca sadece 8. sınıfların sınava dahil olacağını ifade etmişsiniz. Bunun biraz daha ayrıntısını verebilir misiniz?” sorusu üzerine, şunları kaydetti:

“Bir defa şu ön yargıdan kurtulmamız lazım; seviye belirleme sınavı adı altında yılda bir kere yapılan sınav kaldırıldı. Sınav kaldırıldı, yerine aynı mantıkla yeni bir sınav konmadı. Yaptığımız çalışma, düzenleme, güncelleme, okullarımızda belli derslerde zaten yapılmakta olan yazılı sınavları denetim altına almak ve bunların daha güvenilir sorular ve cevaplar, değerlendirmeler sonucu ortaöğretime geçişte kullanılabilir notlar olmasını sağlamak. Yapmaya çalıştığımız düzenleme bu.”

“Yeni bir sınav icat etmiyoruz”

Bakan Avcı, okulda yapılan sınavların güvenilir hale gelmesini sağlamaya çalıştıklarına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaptığımız çalışma bu. Yeni bir sınav icat etmiyoruz. Önce 36 ile başladı bazı medya kuruluşları, ‘SBS kalktı, 36 tane sınav geldi’ diye. Hayır, öyle bir şey yok. Okullarımızda zaten yapılmakta olan, zaten yapılacak olan sınavları güvenilir hale getirmeye çalışıyoruz. Onun için yeni bir sistemden falan da söz etmiyoruz. Niye senede bir kere yapılan SBS’yi kaldırdık? Hepimiz şikayet ediyorduk. Çocuklarımız yarış atına döndü. Çocuklarımızın tek bir sınavla 4 yıllık bütün gelecekleri tayin ediliyor. Buna ailelerin, çocukların yaşadığı travmalar, stresler, gerilimler filan diye hepimiz şikayet ediyorduk. Şimdi o sınav kaldırıldı. Çocuklarımız okullarına gidecekler, kendi sınıflarında normal yazılı sınavlarına girecekler. Bu yazılı sınavlardan birer tanesini Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gönderilen sorularla yapacağız. Cevapları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından değerlendirilecek.”

Söz konusu sınavlar yapılırken öğretmenlerin kendi sınıflarında olmayacaklarını, farklı sınıflarda gözetmenlik yapacaklarını anlatan Avcı, “Böylece olabildiğince objektif, güvenilir yazılı sonuçları üretmeye çalışıyoruz. Bu üreteceğimiz yazılı sonuçlarını da daha sonra belli bir yüzde çerçevesinde ortaöğretime geçişte kullanacağız. Onun ayrıntılarını da açıkladım. Velileri telaşa sokmayın, çocuklarımızı heyecanlandırmayın. Öyle 36 sınav falan yok” diye konuştu.

Bu sırada bir gazetecinin, “Peki 12 sınav nedir?” diye sorması üzerine de Avcı, “Onu da siz soruyorsunuz. 12 sınav nereden çıkıyor? Şuradan çıkıyor anladığım kadarıyla, 6 temel dersten birer yazılıyı yapacağımıza göre birinci sömestir 6 yazılıyı biz kontrol yapacağız, ikinci sömestir 6 yazılıyı kontrol yapacağız. Demek ki 12 yazılı bizim kontrolümüzde olacak, 12 yeni sınav değil. Zaten bir yeni sistem oluşturmuyoruz, var olan yazılıları düzeltiyoruz ama diyelim ki problemler çıktı, onları da çözeriz. Kimseyi telaşlandırmayın, çocukları telaşlandırmayın öyle 36 sınav, 12 sınav, 102 sınav diye. Çocuklar 4 yıl boyunca her dersten 2 veya 3 yazılıya giriyorlar, zaten giriyorlar bunları biz yeniden icat etmiyoruz. Bunlardan bazılarını birinci sömestirde 6 tanesini, ikinci sömestirde 6 tanesini denetimli, güvenilir hale getirmeye çalışıyoruz. Diğerleri güvenilmez mi? Hayır, onlar da güvenilir ama bunlar daha objektif verilerle ölçülsün ve onun sonuçları da ortaöğretime geçişte kullanılsın istiyoruz.” dedi.

 

begenfbtwittakip
 

 

 

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?