4. Uluslararası İstanbul Bale Yarışması ne zaman?

“4. Uluslararası İstanbul Bale Yarışması ve Festivali” için geri sayım başladı!.. Hiç bale gösterisi izlemediyseniz, kaçırmayın!..

Bale dünyasının nefesini tutarak beklediği yarışma, 21-26 Haziran’da gerçekleştirilecek. 21 Haziran’da Zorlu Center PSM’de “Kont Dracula” balesiyle başlayacak festivalin programı şöyle;

22-23 Haziran’da yarışmanın “Yarı Final”i,
24 Haziran’da Bakırköy Leyla Gencer Opera Sahnesinde “Bach Ala Turca”,
25 Haziran’da “Final yarışması”,
26 Haziran’da Cemal Reşit Rey Konser Salonunda “Gala Gecesi ve Ödül Töreni

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünce, Türkiye’nin sanat dallarında ilerlemesi ve uluslararası platformlarda yer bulması hedefiyle 15-19 ile 20-26 yaş kategorilerinde kızlar ve erkekler olarak gerçekleştirilecek yarışmada 8 bin avroluk İstanbul Grand Prix ödülü verilecek.

Bale nedir?

Müzik eşliğinde bir koreografiye bağlı kalınarak hafif adım ve figürlü dans gösterisine bale denir. İtalyanca ballan “dans etmek” fiilinden türemiştir.

Bale dansın en estetik formlarından biridir. Adeta yer çekimsiz bir ortamda süzülünüyormuş gibi icra edilir… Evrenseldir!.. Dansın dilsiz titayrosu da denebilir!..

Bale yüzyıllar boyunca evrim geçirerek sadece kralların ve saraylıların yaptığı ve seyrettiği bir eğlenceyken, bugün kitlelere mal olmuş bir sanat dalı haline gelmiştir.

Dansçının enstrümanı vücududur. Bu nedenle eğitime erken yaşlarda başlanmalıdır. Erken yaşta başlanan bale eğitimi çocukların kas ve kemik yapısını kuvvetlendirmekte, kendi bedenini keşfetmesini sağlamaktadır. Klasik müzikle çalışmak kulağı ve ritmi geliştirmekte, bir başka deyişle insan duyularını daha üst bir noktaya taşımaktadır.

Bale eğitiminde her adımın ve her hareketin bir sırası vardır. Balenin birbirinden güzel ve farklı temel hareketleri vardır. Eğitmenler tarafından öğretilen bu bale figürleri:

bale4_1905

 

 

 

 

 

 

 

 

Plie: Bale Plie ile başlar, dizi kırma hareketleridir; de mi plie ve grand plie .
Battement tendu: Temel hareket Battement tendu’dur; ayağın altı yere sürülerek son noktada point durumuna getirilir, kalça tam açıkta diz tam yanda tutmaya çalışılır ve aynı geldinen yoldan eski pozisyona dönülür. Öne, yana ve arkaya yapılabilir.
Battement jete: harekette ayağın altı yere sürülür fakat son noktada parmak ucu yerden kurtarılır, biraz yukarı kaldırılır ve aynı şekilde gelinen yoldan geri pozisyona kapatılır.
Rond de jambe: Küçük bir ön hazırlıkla başlanır. Ayak birinci pozisyona alınır oradan öne gerilir sonra yarım daire çizerek tam arkaya kadar götürülür ve hareket devam ettirilir.
Frape: Yine küçük bir ön hazırlıkla başlanır. Ayak atak bir şekilde öne doğru gerilip tekrar yerine çekilir. Aynı şekilde yana arkaya ve öne de yapılabilir.
Fondüs: Tek ayak yukarı doğru konarak çekilir; destek bacak plie’dedir ve iki diz aynı anda gerilir. Aynı anda çalışan diz öne, yana doğru veya arkaya doğru gerilebilir.
Devellopes: Parmak ucunu gererek dizi yukarı doğru retireye çekilir ve bacak ön tarafa, yan tarafa veya arkaya uzatarak açılır.

Bale çeşitleri nelerdir?

bale3_1905Klasik Bale: 15. yüzyılda İtalya’da doğdu. Soyluların eğlence aracı olarak gün ışığına çıkan bale sanatı o dönemlerde krallara, düklere, prenslere aitti . Yapımların çoğunda soylular dans eder; koreografi, çevre düzeni, giysi tasarımı yine bir soylunun imzasını taşırdı.

İlk profesyonel bale gösterisi olan Ballet Comique de la Reine (Kraliçenin Komik Balesi) o çağlarda oluştu. Klasik balenin akademi ilkeleri Fransa Kralı XIV. Louis’in 1661′de Paris’te Kraliyet Dans Akademisi’ni kurmasıyla belirginlik kazandı. O günden başlayarak balenin asıl tekniği ayakların beş değişik pozisyonundan ve kolların bu pozisyonlarla uyuşan hareketlerinden yola çıkar oldu. Klasik balenin her adımı ya da hareketi bu beş pozisyonun birinden başlar ve sonunda yine bunlardan birine döner.

Tüm pozisyonların adı bale uzmanları tarafından kodlanarak bir “uluslararası bale terminolojisi” oluşturuldu.

bale1_1905Modern Bale: Modern balede estetik amaç değil araçtır; önemli olan duygusal ya da düşünsel düzeyde iletişimdir. Bale beğenilmek için yaratılmış bir eğlence öğesinden anlaşılmak için uğraşılan bir düşünsel atılıma dönüşmüştür. Bugün koreograflar beş temel pozisyona uymak zorunluluğunu önemsemezler; klasik balenin yerleşik kalıplarını yapay ve kısıtlayıcı bulurlar. Kimisi de her dansçının kendi koreografisini yaratması gerektiğini savunur.

Modern dansın eğitim tekniklerinde klasik yöntemlere yer yoktur. Ayrıca, modem dansın belirli bir adım hareket terminolojisi (terim bilimi) bile bulunmaz; koreograf ya da dansçı her an doğaçlamaya (önceden hazırlanmadan, anlık gelişen) yönelebilir.

Bale yapan dansçı bayansa ‘balerin‘, erkekse ‘balet‘ olarak adlandırılır… Dansın bu dalında ülkemizde yeni nesil balerinler hızla yetişiyorsa da, baletler için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil!.. Yakın gelecekte bu değişir mi, yaşayıp göreceğiz!..

Bu video klasik bale örneklerinden Kuğu Gölü Balesi!.. İyi seyirler!..

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?