dondurma

Balıklı dondurma olur mu?

Evet, balıkla da dondurma yapılıyor. Bildiğimiz dondurmalardan biraz farklı olan Eskimo dondurması ve Kızılderili dondurması nedir, nasıl yapılır?

Bu dondurmaların tarifi çok eskiye dayanıyor. Yüzyıllar öncesinden günümüze kadar varlığını korumayı başaran Kızılderili dondurması ve Eskimo dondurması, et ya da balıktan yapılıyor. İçine meyveler ve bazen şeker de katılıyor.

Kızılderili dondurması ya da Atabask dondurması, Alaska’da Alaska Atabaskları ile Kanada’da Kanada Atabaskları tarafından kurutulmuş ya da taze tatlı su balıkları ve sığın, ren geyiği gibi memelilerin etlerinin yağ ve yabani meyvelerle çırpılarak yapılan tatlıdır. Et, balık, yağ, meyve ve bazen karla yapılan bu tatlı klasik dondurma tariflerine benzemez. Merkezi Alaska–Yukon Atabaskları bunu Nuchalawoya adlı potlaç törenlerinde de sunarlar. Yapılırken söylenen şarkılara “dondurma şarkıları” denir.

Alaska Eskimoları tarafından et, yağ ve meyve karışımıyla yapılan akutaq (Eskimo dondurması) tatlısına benzer. İkisi de içinde et ya da balık bulundurmasıyla ilginç birer tatlıdır.

dondurmaMalzemeler

* Balıklar: Turna balığı, stenodus leucichthys, coregonus, prosopium, som balığı
* Memeliler: Sığın, ren geyiği ya da ayı eti
* Meyveler: Ahududu, çeşitli yaban mersini türleri, meyveleri yenen çeşitli bitki türleri, gülgiller familyasından çeşitli bitkiler
* Ekstra tatlandırıcılar: Baklagiller familyasından bir bitki türü

Hazırlanışı

Kızılderililer, kurutulmuş balık ile meyveler kısmından bir ya da birkaçını birlikte döverek hazırlar ve içine balık yağı ile şeker ilave ederlerdi. Hanlar, Kızılderili dondurmasını kurutulmuş ren geyiği etini yağ ve üzümsü böğürtlensi meyvelerle karıştırıp döverek de yaparlar. Metlakatla, Alaska Çimşiyanları Diaxsh adını verdikleri Kızılderili dondurmasını ya da Çimşiyan dondurmasını Thaleichthys pacificus balığının yağını eriterek içine kar koyup elleriyle çırparlar ve yaban mersini katarlar. İçine şeker de eklenebilir. Dondurulduktan sonra yazın tüketilir.

Aynı malzemelerle farklı tarifler oluşturarak da hazırlanabilen Kızılderili dondurması, genellikle huş kabuğundan yapılan saklama kaplarında kışın tüketmek üzere saklanır.

Eskimo dondurması nedir?

dondurma

Eskimo dondurması ya da akutak olarak bilinen dondurma, Alaska Eskimoları ve Kanada’da Kanada İnuitleri tarafından balık ve sığır, rengeyiği gibi memelilerin et ve yağlarının yabani meyve ve sebzelerle el ya da çırpacak yardımıyla karıştırılmasıyla yapılan tatlıdır. İçindeki don yağından dolayı katılaşıp donduktan sonra tüketilir. Et, balık, sıvı yağ, don yağı, meyve ve çağdaş tarif olarak karla yapılan bu tatlı klasik dondurma tarifleriyle uyuşmaz.

Eskimo dondurması Alaska’da oldukça yaygın yenen bir yemektir ve birçok tarifi bulunur. Çoğunlukla iç yağı/don yağı, fok yağı ve meyve karışımıyla yapılır. Bazen içine et ya da balık ilave edilir. Eskimo dondurması üzerine yapılmış ilk tarihi kayıt, 1797 senesine tarihlenir.

Meyvelerin et ve yağlarla karıştırılması sınırlı olan gıda kaynaklarını koruma yöntemi olarak düşünülmektedir. Deniz memelilerinden (fok, mors, balina) elde edilen yağlar doymamış yağlar bakımından zengindir ve çabuk bozulurlar. Alaska’daki üzümsü böğürtlensi yabani meyvelerin antioksidan düzeyi yüksektir ve çabuk ekşime yaparlar. Her ikisinin karıştırılması ekşime ve bozulmayı geciktirir. Bu dondurma C vitamini açısından zengindir ve dondurmada folik asit ve lif açısından zengindir.

Eskimo dondurması ve Kızılderili dondurması hemen hemen aynı malzemelerle yapılır ve tatları da birbirine oldukça benzer.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?