Balina avcılığı nedir?

Balina avcılığı nedir? İlk ne zaman balina avcılığı yapılmıştır? Günümüzde balina avcılığı hala yapılmakta mıdır?

Balinalar karadan denize geçiş yapan  memeli hayvanlardır. Karadan denize geçişlerinin ilk kanıtı 1978 yılında bulunan yaklaşık 52 milyon yıl öncesine dair bir Pakicetus fosilidir. Bu fosil balinaların erken atası olarak tanımlanmıştır. Bu canlılar aslen kara memelileri olmalarına rağmen bir çok özellikleri ile balinalar ve yunuslarla akraba olduklarına dair kanıtlar bulunmaktadır.

Balinalar suda yaşamaya başladıklarında  yaşadıkları en büyük sorunları vücut sıcaklığının korunması olmuştur. Balinalar diğer deniz memelileri gibi bu sorunu derilerinin hemen altında biriktirdikleri kalın yağ tabakasıyla çözmüşlerdir. Bu yağ tabakasının kalınlığı 35 santimlere kadar ulaşabilmektedir.

İşte bu yağ insanların balina avcılığına başlamalarının ilk nedeni olmuştur.

Balinalar için yaşamsal önem taşıyan bu yağ tabakası, insanlar tarafından keşfedilerek, lambalarda aydınlatma amacıyla daha sonra makinelerde kullanılmaya başlanmıştır.

Yapılan araştırmalar balina avcılığının geçmişinin M.Ö. 3.000 yılına kadar gittiğini göstermektedir. 17. yüzyıl başlarında balina avı filolarının geliştirdiği balina avcılığı, 18. ve 19. yüzyılda ulusal bir rekabet hâline gelmiş ve endüstri hâlini almıştır. 1930’lu yıllara kadar balina avcılığı adı altında yaklaşık 30 bin balina öldürülmüştür.

Günümüzde balina avcılığı hayvan hakları açısından kabul edilemez olsa bile o tarihlerde yapılan balina avcılığının sorgulanması yanlış olabilir çünkü  o dönemde bu canlıları avlamak birebir mücadele şeklinde devam ediyordu.

Bu avcılık insanlar için zorunlu bir ihtiyaç olmakla beraber  balinaların var olmalarına engel değildi ve ekolojik sistemimize de zararı yoktu. Ancak 20. yüzyıldan itibaren gelişen teknoloji nedeniyle balina avcılığı ve avlanan balina sayısı çok arttı.

Bu yıllardan itibaren avlanmak kelimesi öldürmek ile yer değiştirdi. Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu (International Whaling Commission – IWC) 1946 yılında modern balina avı konusunda uluslararası işbirliği konusunu vurgulamıştır.balina25041602

Kırk yıllık uzun bir mücadelenin ardından 1986 yılında ticari balina avcılığına yasak getirilmiştir. Bu yasağa hiçbir ülke karşı çıkmamıştır çünkü balina avcılarının üst üste yaptığı aşırı avlanma nedeniyle balina nüfusu azalmıştır.

Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen talepler üzerine, Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu (IWC), 1986’da yürürlüğe giren ticari balina avcılığı moratoryumunu kabul etmiştir. Bu ilkelerden itirazda bulunmayan Norveç ve Japonya anlaşmanın altına imzalarını koymamıştır. Bu ülkelerin balıkçıları balina avlamaya devam etmiştir. Böyle olunca geri kalan ülkeler bu yarıştan geri kalmak istememiş ve  hepsinin talebiyle bu kaldırılan yasağın yerine bir takım sınırlamalar getirilmiştir. Ne yazık ki bu sınırlamalara uyan sadece iki ülke vardır.  Bunlar ABD ve Rusya’dır.

Günümüzde ticari amaçla balina avcılığı uluslararası çapta durdurulmuş olsa da Japonya, İzlanda ve Norveç balina avına  devam etmekte olup, aynı zamanda da yasağın kaldırılması için kampanyalar yürütmektedir.

Norveç, Kuzey Atlantik’teki ticari balina avcılığı programını, IWC’nin yasağını açıkça ihlal ederek sürdürmektedir. Japonya, 1987’den beri bilimsel amaçlı balina avcılığı adı altında Antartika’da her yıl balina avı gerçekleştirmektedir.

Bu sözde bilimsel av, aslında ticari bir iştir. Japonya’nın balina araştırmalarından sağladığı balina eti ve balina yağından her yıl yüksek miktarda gelir elde edilmektedir. İzlanda, üç yıllık bir ‘bilimsel’ balina programı ortaya koymuştur. Bu program, IWC’nin bilimsel komitesinin onayından geçememiş, Amerika da bu programın gereksiz olduğunu belirtmiştir. Bütün engellemelere ve olumsuz eleştirilere rağmen bu üç ülke balina avcılığı programlarına ayırdıkları kaynakları arttırmakla kalmamış, ticari balina avcılığı yasağının kaldırılması için de baskılarına devam etmişlerdir.

balina25041603Bu yasağın tamamen kaldırılması, çok yavaş gelişen ve üreyen balinalar için çok kötü sonuçlara neden olacaktır. Balina nüfusunun yenilenmesi çok yavaş bir süreçtir. Balinalar  toksik kirlenme ve iklim değişikliği gibi insan kaynaklı çevresel tehditler büyük altındayken bu yasağın kalması demek bu canlılar için gerçek bir yıkım olacaktır.

Bu hayvanların yağı artık neredeyse hiçbir yerde kullanılmamasına ve balina eti yememenin insanoğluna vereceği hiç bir zarar bulunmamasına rağmen bu öldürme işi devam etmektedir. Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu her ülkeye bir kota getirerek, balinaların çeşitliliğini ve sayılarının sürdürülebilir olmasını ölçü olarak getirmiştir. Ama maalesef örgütün yaptırım gücü bulunmadığından balina avcılığı devam etmektedir.

Norveç  dünyanın en zengin, en demokratik ülkeler sıralamasında birinci olduğu gibi balina katliamı konusunda da dünya birincisi olmuştur. Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Japonya ise balina katliamı konusunda Norveç’den sonra ikinci sıradaki yerini almıştır. Japonya balina avcılığının kendileri için bir kültür olduğunu iddia etmektedir ama bunun doğru olmadığı sadece lüks olduğu açıktır.

Balinaların neslinin tükenmesi denizdeki ekolojik sistemin hızla bozulmasına neden olacağı bilinmesine rağmen görünüşe göre bu durum balina avcılığı konusunda ısrarcı olan ülkelerin umurunda olmamaya devam etmektedir.

Biraz da güzel şeylerden bahsedelim…balina25041605

Herman Melville’in ünlü romanı Moby Dick bir balina gemisinin son yolculuğunu, balina  avını anlatmaktadır. Romanda Moby Dick kötülüğün simgesi olmasına rağmen sadece yaşam mücadelesindeki bir balinadır.

2015 yılı yapımı olan In the Heart of the Sea (Denizin Ortasında) adlı film ise balina avcılığı ile ilgili 1820 yılında yaşanan gerçek bir olayı anlatmaktadır. İşte tam da bu olay Herman Melville tarafından olaydan 30 yıl sonra  yaratılacak olan Moby Dick efsanesinin ilham kaynağı olmuştur. İzlemeyenlere tavsiye edilir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?