dikkat eksikliği

Başarısızlığın nedeni dikkat eksikliği mi?

Dikkat eksikliği, görme ve işitme duyularının en az birinin az çalışmasından kaynaklanıyor. Bu duyulara yönelik geliştirici yöntemlerle ‘dikkat eksikliği’ sorunu ilaçsız çözülebiliyor.

Tek bir çeşit dikkat eksikliği yoktur. Sorunun yoğunluğuna bağlı olarak; dikkat eksikliği hafif, orta ve ağır düzeyde görülebilir. Hafif düzeyde dikkat eksikliği, birçok gençte mevcut. (Dikkat eksikliği nedir? Ayrıntılı bilgi için tıklayınGençler, özellikle uzun süreli sınavlarda basit hatalar yapabiliyorlar. Ders döneminde ise dersler sıkıcı olduğunda ilgi kopuyor ve konuyu kavrayamamış oluyor. Bu seviyedeki biri için ilaç tedavisine gerek kalmadan, bir takım dikkat arttırıcı yöntemler uygulanarak bu sorun giderilebilir.

Orta düzey dikkat eksikliğindeki gençler, uzun süreli ve çok konulu sınavlarda hatalar yaparken, normal derslerde de sorunlar yaşayabiliyor. Sınavlarda zor soruları cevaplandırırken, basit soruları yanlış yaparak kendileri dâhil herkesi şaşırtabiliyorlar.

Dikkat eksikliğini yoğun yaşayanlar ise, beş dakika bile dersin başında oturamıyor, en ufak uyaranla dikkati dağılıyor, sınavdan en önce çıkıyor, bir ders süresini sıkılmadan tamamlayamadıkları için sürekli konuşuyor ve sınıfta ders esnasında gezinerek genelde düzeni bozuyorlar.

Dikkat eksikliğiniz İşitsel mi? Görsel mi?

Dikkat eksikliği görsel ve işitsel algı eğitimleri ile ilaç kullanmadan çözülebilir. Gençlerin okul başarısı için kaygılanan anne babalar, dikkat eksikliği sorunu ile karşılaşınca en çok ilaç kullanımı konusunda endişe yaşıyor. Endişelerinin başlıca sebebi, ilaçların ileriki dönemlerde beyine zarar vermesi ve bağımlılık yapması korkusundan kaynaklanıyor.

İlaç kullanılması gerektiği zaman ilaç kullanılabilir, ihtiyaç olmayan durumlarda ise kesinlikle kullanılmamalıdır. İlaç dozunu azaltmak için farklı yöntemlerden faydalanılmalıdır. Bu yöntemler dikkatin seviyesine göre değişmektedir. Dikkat eksikliğinin seviyesine göre ilaçsız tedavi edilebilir, sorunun görsel ve işitsel olarak hangi yönde olduğunu bilmek iyileşmeyi kolaylaştırır.

İşitsel dikkat eksikliğinin yoğun olduğu durumlarda ‘Berard İşitsel Algı Yöntemi’, görsel algı eksikliğinde ise ‘Nörofeedback Görsel Algı Yöntemi’ çok etkilidir.

Nörofeedback ve Berard Nasıl Uygulanır?

Dikkat eksikliğini ilaçsız ortadan kaldırmak için nörofeedback ve berard yöntemler uygulanır.

Nörofeedback metodunda kafaya takılan elektrodlarla beyin dalgaları ölçülmekte, bu esnada bilgisayar animasyonları gösterilerek dikkatin yoğunlaşması sağlanmaktadır. Nörofeedback seansları 30 veya 45 dakikalık 20 seanstan oluşmakta ve bu dönemin sonunda özellikle görsel dikkatte artış gözlenmektedir.

Berard metodu ise sağ ve sol kulağa farklı modülasyonda müzik dinletilerek kulakların eğitilmesi prensibine dayanmakta ve sonuçta sağ ve sol beyine gelen işitsel uyaranlar arasındaki senkronizasyon tamamlanıp sözel dikkat eksikliği ortadan kalkmaktadır.

Berard yöntemi, 20 gün boyunca günde 30 dakika olarak uygulanmaktadır.

Gerek görsel, gerekse işitsel dikkat eksikliğinde bu yöntemler ilaç kullanılmaya gerek olmayan durumlarda tercih edilmekte, ilaç kullanılması gereken durumlarda ise ilaca olan ihtiyacı azaltmaktadır.

 

Gençlik Spor Dergisi

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?