Ludwig van Beethoven kimdir?

Klasik müzik sevse de sevmese de de herkesin bildiği bir isim; Ludwig van Beethoven…

İlk piyano derslerini 4 yaşındayken babasından alan ve küçük yaşlarda ailesinin geçimine yardım etmek için kilisede piyano çalan Ludwig van Beethoven kimdir?

Ludwig van Beethoven 17 Aralık 1770 tarihinde Almanya’nın Bonn şehrinde doğmuştur.  Ludwing van Beethoven’ın aynı isimdeki dedesi Ludwig van Beethoven opera sanatçısıdır.  Aynı zamanda müzik öğretmeni de olan babası orkestrada tenor olarak  çalışmıştır. Beethoven klasik müziğe 4 yaşındayken babasından almış olduğu piyano dersleriyle başlamıştır. Babasının Beethoven’a piyano eğitiminde çok sert ve acımasız davrandığı bilinmektedir. Klasik müziğe damgasını vuran Ludwig van Beethoven yaptığı bestelerle klasik müziğin 19. yüzyılın sonuna kadar yaşayan tüm müzisyenlerini etkilemiştir.

Mozart ve Haydn etkisi…


1787 yılında Mozart’la çalışmak için Avusturya’nın başkenti Viyana’ya gitmiş ve Wolfgang Amadeus Mozart’tan ders almıştır. Annesinin hastalığı nedeni ile Bonn’a dönmek zorunda kalan Beethowen’ın çalışması bu nedenle kısa sürmüştür. Beethoven’in yeteneğini ilk keşfeden de Mozart olmuştur. Hatta Mozart bir keresinde Beethoven piyano çalarken onu dinleyen dostlarına “bu çocuğa dikkat edin, bir gün bütün dünya ondan bahsedecek” demiştir.
Beethoven’in annesi verem nedeniyle bir süre sonra hayatını kaybetmiştir. Beethoven 1792 yılında yani Viyana’ya Mozart’tan ders almak üzere dönmüş ancak ünlü bestecinin öldüğünü öğrenmiştir. Beethoven klasik müziğin ünlü bestecisi Joseph Haydn’ın yanında çalışmaya başlamıştır. Joseph Haydn da kısa sürede Beethoven’ın üstün yeteneğini fark etmiştir.

Beethoven ilk başlarda adını piyanist olarak duyurmuş daha sonra besteleriyle. Çalışmalarıyla Romantizm müziğinin yolunu açmıştır.

Beethoven28.04.16Yaşamı boyunca sağlık problemleri çeken Beethoven 1801’de işitme problemleri yaşamaya başlamış ve 1817’de tamamen sağır olmuştur. İşitme problemlerinin başlamasıyla kimseyle iletişim kurmayan Beethoven ancak 1819 yılına gelindiğinde yazarak insanlarla diyalog kurmaya başlamıştır. Beethoven senfonilerini işitme problemi yaşamaya başladıktan sonra bestelemiştir. Sağır olması müzik yaşamını hiçbir şekilde etkilememiştir. Ünlü eseri 9. senfoniyi sağırlık döneminde bestelemiştir. Beethoven hiç evlenmemiştir. Birkaç kadını sevdiği bilinen Beethowen bunlardan birisiyle evlenmeye çok yaklaştığı ancak onun kim olduğu kesin olarak bilinmemektedir.
Yaşamı 1827 yılında dünyaca tanınan bir besteci olarak siroz hastalığı nedeniyle vefat etmiştir. Beethoven ölene kadar Viyana’da yaşamıştır.

Çok titiz bir besteci olan Ludwing van Beethoven ünlü besteciler Haydn ve Mozart’tan devraldığı prensipleri geliştirmiş ve klasik müzikte romantik dönemi başlatmıştır.
Birbirinden güzel ve sayısız eseri bulunan Beethoven Eroica isimli 3. senfonisini Avrupa’ya demokrasi getirdiği için Napolyon’a ithaf etmiştir. Napolyon birçok ülkeyi, o ülkelere bağımsızlık getireceğini vaat ederek işgal etmiştir. Ancak işgallerinin ardından kendisini imparator ilan etmesi nedeniyle Beethoven ithafını geri çekmiştir. Napolyon kendi yazılarında bunun sadece savaşa girdiği ülkenin direncini kırmak için bir taktik olduğunu söylemiştir.

Ünlü besteci Beethowen’ın 9. senfonisi gelmiş geçmiş en iyi senfoni olarak değerlendirilmektedir. Bu senfoni günümüzde de en çok bilinenidir. Bugün Avrupa Birliği’nin marşı Beethoven’ın 9. senfonisidir…

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?