Berlin Duvarı’nın Tarihçesi: Neden Yapıldı, Neden Yıkıldı, Hakkında Bilgiler ve Filmler

Berlin duvarı nedir? Sorusu, çok eski zamanlardan bu yana en çok yöneltilen sorulardan birisidir. Soğuk savaş senelerinin, kim bilir en açık ve net sembolü olan Berlin Duvarı, 13 Ağustos 1961 senesinde, Doğu Alman Meclisi’nin aldığı karar neticesinde yapılmaya başlanmıştır. 9 Kasım 1989 geçmişine kadar ayakta duran bu duvar, Doğu Almanya’nın yurttaşlarına Batı’ya göç izni vermesinin arkasından, tüm tesisleri ile beraber yıkılmıştır.

Berlin duvarı nerede? Sorusuna karşın, Almanya’da yanıtını vermek de mümkündür. Berlin’deki ilk fiili fark, 1961 senesinde çekilen dikenli teller ile gerçekleşmiştir. Duvarın doğu tarafındaki ilginç bir özellik ise, kaçan yurttaşların daha erken ve daha bayağı fark edilebilmesi adına, bu kısmın beyaz renge boyanmış olmasıdır. Bu kadar ince detaylar düşünülmesine rağmen, bir tek resmi olarak 5.000 fert duvarı farklı yöntemlerle aşarak kaçmayı başarmıştır.

Berlin Duvarı Ne Zaman Yıkıldı?

Berlin duvarı neden yıkıldı? Sorusu, her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından yöneltilmektedir. Arkasından, Batı ittifakı, yönetim birimlerini birleştirme kararı aldı; bir tek Sovyetler Birliği bu birleşmeyi kabul etmedi. Batılı kuvvetler ise, bu reaksiyon sonucunda, komünizme karşı bir tampon karakol durumunda birlik oluşturmayı gayeleyerek saf oluşturdu. Buna rağmen, Doğu Almanya’da ise, Sovyetler tarafınca yeni bir seviye kurulması hedeflendi.

Berlin Duvarı Yıkılması

Duvarı korumak için çaba sarf eden Doğu Almanya hükümetinin en büyük dayanağı, “toplumcu doğuyu paracı batıya karşı koruma” argümanıydı. Bir tek söz mevzusu duvar, kendi yurttaşlarının seyahat özgürlüğünü kısıtlıyor, kaçmaya çalışanlar da canından ediyordu. Alman Demokratik Cumhuriyeti, 1989 senesinde aldığı bir kararla, tüm Doğu Alman kökenli yurttaşların Doğu Bloku’na geçmelerine izin verdiğini duyurdu. Bu izinle birlikte, Polonya, Çekoslovakya, Macaristan, Yugoslavya şeklinde ülkelere, binlerce vatandaş göç etti. Berlin duvarı hangi tarihte yıkılmıştır? Sorusuna karşın, Bu ülkelerden özel trenlerle öteki ülkelere kaçabilen yurttaşların farkına varan Doğu Alman hükümeti, duvarın anlamının kalmadığını düşünerek, 9 Kasım 1989’da duvarın yıkım sonucun açıkladı. Brandenburg Kapısı’ndan başlanılarak, barikatlar ve öteki geçiş önlemleri kaldırdı. Nerede ise 1 saat içinde, her iki bloktan gelen yüz binlerce Alman, duvarın iki tarafında birikmeye başladı. Duvar süresince tarihe tanıklık eden yapılar, fotoğraflar ve öteki kullanılan enstrümanlar, 46 kilometrelik mesafede, birçok yerde müzeler halinde sergilenmektedir.

Berlin Duvarı Yıkılması

Berlin Duvarı Yıkılış Tarihi

Batı’da senelerce “Utanç duvarı” (Schandmauer) olarak da anılan ve Batı Berlin’i kuşatım altına alan bu betondan sınır, 9 Kasım 1989’da Doğu Almanya’nın, isteyen yurttaşların Batı’ya gidebileceğini açıklamasının arkasından tüm tesisleriyle beraber yıkıldı. Berlin duvarı yıkılışı, tüm dünyada büyük bir ses getirmiştir. Son derece büyük bir öneme sahip olan bu olay, dünya genelinde de yakından takip edilmiştir.

Berlin Duvarı Yıkılış Tarihi

Almanya Berlin Duvarı

Dünya tarihinde son derece büyük bir öneme sahip olan Berlin Duvarı, Doğa Alman meclisi tarafından alınan bir karar ile 13 Ağustos 1961 yıllarında Doğu’da bulunan vatandaşların Almanya’nın batı bölgesine kaçmasını engellemek amacı ile yapılan ve yaklaşık 46 kilometre uzunluğunda olan bir duvardır. Batı Almanya’da uzun süre Utanç Duvarı olarak tanımlanan ve Batı Berlin’i ablukaya alan bu duvar, 9 Kasım 1989 tarihinde Doğu Almanya tarafınca çıkarılan karar sonucu yıkılmıştır. Bu karara bakılırsa, isteyen yurttaşların Batı’ya gidebileceği yönünde bir izahat yapılmıştı. Berlin duvarı neden yapıldı? Sorusu da, bu duvarın yıkılmasının ardından sıklıkla yöneltilen sorular arasında yer almaya devam etmiştir.

Almanya Berlin Duvarı

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?