Besin Piramidi Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Besin Piramidi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Besinlerin piramit içinde gösterilmesinin amacı sağlıklı beslenme mevzusunda bilgilendirilmelidir. Bu doğrultuda gıda piramidi besin gruplarının dengesi ve önemini bayağı bir halde öğrenmeyi sağlıyor. Besin zinciri piramidi, doğadaki dengeyi en sade ve bir o kadar da öğretici bir şekilde anlatmaktadır.

Besin Piramidi Nedir?

Besin piramidi hakkında bilgi vermek gerekirse, en kısa şekilde doğadaki denge olarak anlatmak mümkündür. Gıda piramidi denilen olgu, dünyanın her yerinde değişim gösterebilmesinin yanında bireylerin her birinin rutin olarak alması gereksinim duyulan besin değerlerinin üzerine kurulmuş bir düzendir. Ülkelerin coğrafi ve beşeri koşullarına bakılırsa birbirinden farklı besin piramidi örnekleri olabilir. Kendi ülkemize bakmış olduğumuzda beslenme piramidi oluşturulurken ”dört yapraklı yonca” adlı beslenme modelinin benimsendiği görülmektedir. Bu beslenme modeli Türkiye coğrafyası ve Türk insanoğlunun beslenme alışkanlıkları baz alınarak hazırlanmıştır. Bu model, özellikle de beslenme düzeni oluşturmada da oldukça etkili olmaktadır.

Besin Zinciri Piramidi Nasıl Yapılır?

Ekosistemde bulunan canlıların birbirini tüketmesi ile besin zinciri doğar. Üst katta bulunan canlılar alt kattakilerle beslenir. Enerji piramidinin ilk katında üreticiler (bitkiler) bulunur. Üreticilerden daha sonra birincil tüketiciler gelmektedirler. Önemli olan dört basamaklı piramidin yapılmasıdır. İlk olarak alt basamağa ot maketi ya da resmi yapıştırın. İkinci basamakta da inek ve koyun gibi ot ile beslenen hayvanlar yer almalıdır. Üçüncü basamak etçil hayvanlar, dördüncü basamağa da her zaman yırtıcı kuşlar yapıştırılmalıdır. Böylelikle en doğru şekilde besin piramidi resmi oluşturmak mümkün olmaktadır.

Besin Zinciri Piramidi Özellikleri

Besin zinciri ve besin piramidi, özel bir denge üzerine kurulmaktadır. Besin piramidin tabanında üreticiler yer alır. Üreticilerin biokütlesi çok fazladır. Çünkü tabanda geniş bir alanı oluşturur. – Üst basamaklara çıktıkça biokütle azalır. Besin piramidinde, aşağıdan yukarıya doğru her kattaki;

  • Canlı sayısı azalır,
  • Tür sayısı azalır,
  • Gıda miktarı azalır,
  • Enerji miktarı azalır,
  • Tüketicilerin vücut büyüklüğü artar,

Besin Zinciri Piramidi Özellikleri

Canlı vücudunda biriken zehir miktarı artar. Yeryüzü sınırsız sayıda tüketiciyi besleyecek düzeyde besin potansiyeline haiz değildir. Bundan dolayı gıda zincirinin farklı düzeylerinde işlev gören organizmalar arasındaki organik dengenin korunması gerekir. Oysa insan türü, her 40 yılda 2 kat artmaktadır.

Besin Zinciri Piramidi Nedir?

Dünyadaki canlılar beslenmek için başka canlıyı yerken kendileri de başka canlılara yiyecek olmakta. İşte canlıların bu şekilde birbirlerine gıda olmalarının sıralanmasına besin Zinciri denir. Dünya’da her canlıyı yiyebilen başka canlılar vardır. Gıda zinciri; üretici, tüketici ve ayrıştırıcılardan doğar. Üreticiler gıda zincirinde ilk basamakta yer alır. Üreticiler kendi besinini üreten (fotosentez oluşturan) canlılardır. Ayrıştırıcılar besin zincirinin her basamağında vazife yaparlar. Son derece büyük bir öneme sahip olan ayrıştırıcılar, besin zincirinin olmazsa olmaz basamaklarından birisidir.

Besin Zinciri Piramidi Nedir?

Madde ve enerji akışı üreticilerden tüketicilere doğrudur. Üreticilerde depolanan enerjinin bir kısmı gıda yöntemiyle birinci tüketicilere iletilirken, bir kısmı ısı şeklinde çevreye, bir kısmı da ayrıştırıcılara aktarılmaktadır. Buna bakılırsa, gıda zincirindeki besinin bir kısmı o basamaktaki canlılar tarafınca enerji kaynağı olarak kullanılırken bir kısmı da depolanmaktadır. Bundan dolayı üreticiden son olarak tüketiciye doğru gidildikçe, piramidin her basamağında enerjinin sadece % 10 u bir üst basamağa aktarılır. Sadece fert sayısı azalır. Üreticiden son tüketiciye doğru gidildikçe, biokütle azalır. Üreticiden son tüketiciye doğru gidildikçe, canlı dokularında DDT şeklinde kimyasal maddelerin birikimi artar. Bu şekilde besin zincirinde son derece önemli bir düzen olduğu da ortaya çıkmaktadır.

Besin Zinciri Piramidi Nedir? 1

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?