beyaz gergedan

Nesli tükenmekte olan hayvanlar: Beyaz Gergedan

Sadece 3 tane kalan beyaz gergedanların nesli için tehlike çanları çalıyor. Beyaz gergedan nasıl bir hayvandır? Gelin öğrenelim…

Dünyadaki canlı türlerinin yüzde 95’inin nesli ne yazık ki tükendi.  Kuzey beyaz gergedanları, insanların yaptıklarının bir sonucu olarak yok olma tehlikesiyle karşı karşıyalar. Afrika’daki kaçak avlanmalar nedeniyle yok olmaya başlayan canlıların ne yazık ki çok yakın zamanda tamamen neslinin tükeneceği düşünülüyor. ‘Altıncı Nesil Tükenmesi’ olarak adlandırılan bu duruma doğrudan veya dolaylı olarak insanlar neden oluyor. Gergedanlar boynuz ve birçok organlarının tıbbî öneminden dolayı bir katliam şeklinde avlanarak tüketilmektedirler.

beyaz-gergedan2-30112015

Gergedanlar, kara hayvanları arasında filin ardından en büyük hayvan türüdür. Beş türü bulunmaktadır. İki türü Afrika’da, üç türü de Asya’da yaşar.  Otçuldurlar, üç türde çift boynuz bulunmaktadır.  Türleri birbirinden ayıran en önemli özellik de boynuzlarının çift ya da tek olmasıdır. Afrika’nın ak ve kara gergedanları ile Sumatra gergadanının iki, Hint ve Endonezya gergedanlarının birer boynuzu vardır. Afrika gergedanlarının çift boynuzlarının uzunluğu 1-1,5 metreyi bulur. Ön boynuz arkadakinden uzundur. Beyaz ve siyah Afrika gergedanları dudak şekliyle de ayrılık gösterirler.

Beyaz Gergedan çayır yiyicisidir. Geniş dudaklarıyla ot kümesini rahatça yerden sökerek yer. Afrika kara gergedanı, ağaç ve çalılıkların filiz hâlindeki dal ve yapraklarıyla beslenir. Uzayıp incelen üst dudağıyla tâze sürgünleri kavrayıp, ön dişleriyle keserek yer. Gergedanların boynuzu öbür hayvanlarınki gibi kemikten değil, keratinden oluşmaktadır.

Ormanlıkta veya bataklık ve çalılık yerlerde yaşamlarını sürdürürler. İnsanlardan kaçarlar, fakat bir tehlike hissederseler de saldırırlar, görüntülerinin aksine hızlı koşma özelliğine sahiptirler, saatte 45 km hıza kadar ulaşabilirler. Ayrıca kırmızı renge karşı duyarlı oldukları için kırmızıya renkli her şeye saldırabilirler. Boynuz altındaki alın kemiği oldukça kalın ve kuvvetlidir. Tos darbelerinin basıncına dayanır. Boynuz kırıldığında yenisi ürer. Boynuzları ilaç, hançer sapı gibi çeşitli sektörlerde kullanıldığı için kıymetlidir ve insanlar bu alanlarda kullanmak için gergedanları bilinçsizce avlamaktadır.

Ayaklarında tek bir toynakla (geniş ve kalın tırnakla) çevrili üçer parmak bulunur. Kafaları iri ve ağır, kulakları geniş, ucu püsküllü olan kuyrukları ince ve oldukça kısadır. Son derece kalın olan derileri, kulaklarının tepesindeki tüy tutamları ile kuyruk püskülleri dışında tümüyle çıplaktır. Boyları 4, yükseklikleri 2 metre ve ağırlıkları 4 tona kadar ulaşabilir. 35 ile 50 yıl arasında yaşarlar. Geviş getirme özellikleri yoktur.

Gündüzleri dinlenir, sabah erken saatlerde ve geceleri beslenirler. Tek tek veya küçük âile grupları hâlinde dolaşırlar. Ter bezleri yoktur ve derilerinin yapısı kurudur. Dişi gergedanın gebelik süresi 13 ile18 ay arasıdır. Genellikle tek yavru doğururlar. Yavrusunu iki yıl emzirirler. Yavru 3-5 yılda erginleşir. Yavruyken yakalanırlarsa hayvanat bahçelerinde evcilleştirilebilirler.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?