Bienalde, “Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil” deniyor!

İKSV tarafından “Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil” başlığıyla düzenlenen 2. İstanbul Tasarım Bienali, 1 Kasım’da başladı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Zoe Ryan’ın küratörlüğünde “Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil” başlığıyla düzenlenen bienal, 6 hafta boyunca 53 proje ile paneller, söyleşiler, atölye çalışmaları, film gösterimleri gibi pek çok farklı etkinliğe ev sahipliğe yapacak.

2. İstanbul Tasarım Bienali, “Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil” başlığı altında yaşanabilir ve sürdürülebilir bir gelecek için tasarımın bugünkü rolünü sorguluyor, yeni yaklaşımlar üzerinde düşünüyor. Bienale, yurt içi ve dışından 800 civarında projeyle başvurdu.

İki yıllık çalışma sonucunda gerçekleştirilen bienal ile gün geçtikçe her açıdan önemi artan tasarımın yansımalarını araştırılması, izlenmesi ve bunun izleyenlerle paylaşılması hedefleniyor.

tasarimbienal3_0211

Bienalin ortak alanı olan Galata Özel Rum İlköğretim Okulu‘nda, Avustralya, Çin, Fransa, Japonya, Meksika, Hollanda, Amerika Birleşik Devletleri dahil 20’den fazla ülkeden, 200’ün üzerinde tasarımcının, tasarım, grafik tasarım, teknoloji, moda, şehircilik, ürün tasarımı, film ve yemek gibi alanları kapsayan 53 projesi yer alacak.

Bienalin etkinlik alanı Antrepo 7‘de ise sergi, seminer, söyleşi ve atölye çalışmalarının da yer aldığı çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

2. İstanbul Tasarım Bienali’nin küratörü Zoe Ryan, bienalin gerçekleşmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, dünyadan müthiş tasarımlarla bu eserlerin sahiplerini bienalde ağırlamanın onur ve mutluluk verici olduğunu kaydetti.

Bienalin bir son değil, tartışma başlatıcı olmayı hedeflediğini vurgulayan Ryan, “İstanbul, gelişmekte olan yaratıcı potansiyeliyle tasarım konusunda düşünmek için özellikle uygun bir şehir. Türkiye’deki gündelik yaşamı birebir etkileyen konulara odaklanan bienal, mevcut zengin diyaloğa katkı sağlamak üzere, dünyanın dört bir yanında üretilmiş ve yeni doğan koşullara odaklanan çeşitli tasarım fikirlerini bir araya getiriyor” diye konuştu.

Günümüzün yetenekli tasarımcılarının projelerinin bienalde yer aldığını belirten Ryan, bienalin günlük hayatta karşılaşılan objeler, binalar ve çevreyi sorgulamada tasarımın oynadığı önemli rolün altını çizerek, çözüm oluşturma ve çözümleri hayata geçirme olanağı sunduğunu vurguladı.

Bienal, 14 Aralık’a kadar ücretsiz gezilebilecek.

Bienalde Çocuk Sanat Atölyesi!

tasarimbienal1_0211

İKSV’nin düzenlediği 2. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında Çocuk Sanat Atölyesi açılıyor.

1 Kasım – 14 Aralık tarihleri arasında Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda düzenlenecek bienalde yaş gruplarına göre özel geliştirilmiş içerik ile tüm küçük tasarımcılara 3 Kasım’dan itibaren açık olacak atölye, dikkat çekiyor.

Bienal süresince açık olacak Çocuk Sanat Atölyesi programı da bienal temasına paralel olarak çocukları ve gençleri Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nun koridorlarında, interaktif ve eğlenceli bir ortamda tasarım ve gelecek üzerine düşündürecek. Küçük tasarımcılar, sergilenen projeler arasında bir yolculuğa çıkacaklar, bir tasarımcı kimliği ile farklı tasarım stratejilerini, yaratıcılık ve iletişim becerileri ile birleştirerek kendi tasarımlarını üretecekler. Atölye, hafta içi günlerinde okul gruplarını hafta sonlarında ise aileleri ile birlikte gelen bireysel katılımcıları bekliyor.

tasarimbienal4_0211

Bu atölye çalışması ile çocukları tasarım dünyası içine sokmak, bienali anlayarak gezmelerini sağlamak ve çevre farkındalık yaratmak amaçlanıyor.

Zaten sanatla büyüyen bir çocuk çevresine karşı daha duyarlı olmaz mı?..

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?