geri dönüşüm fuarı

Bileti “çöp” olan geri dönüşüm fuarı!

Geri dönüşüm fuarına bilet olarak “çöp” ile girilebilecek. Peki, fuar ne zaman ve nerede olacak?

TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan fuara, bilet yerine çöp ile girilecek.

İFO Fuarcılık tarafından T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın katkılarıyla bu yıl 11.’si düzenlenen Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Uluslararası Fuarı REW İstanbul, “Katı Atık, Atık Su, Atık Gaz ve Yeşil Enerji” alanlarında 2015’in en yeni ürünleri sergilenecek.

Yurt içi ve yurt dışından 12 bin profesyonelin ziyaret etmesi tahmin edilen REW İstanbul’da, ilki geçen yıl gerçekleştirilen “Atık Bilet” uygulaması bu sene de tekrar ediliyor.

“Kaynağında ayrıştırma yoluyla sıfır atık” hedefine dikkat çekmeyi amaçlayan uygulama ile, ziyaretçilerin yanlarında getirecekleri cam, plastik veya kağıt atıklar, geri dönüşüm fuarı için giriş bileti yerine geçecek.

Organizasyona 27 ülkeden 300’e yakın firmanın katılımı bekleniyor. Milyarlarca dolarlık büyük bir pazara hitap eden REW İstanbul, yalnızca ticari bir etkinlik olmanın da ötesinde, yıllardır süregelen eş zamanlı konferans ve programlarıyla da sektörün gündemine yön verecek.

İFO Fuarcılık Genel Müdürü Zekeriya Aytemur, “Ulusal Geri Dönüşüm Strateji ve Eylem Planı, yeni Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği ve yeni Atık Yönetimi Yönetmeliği ile birlikte, Türkiye’de çevre teknolojileri sektörü çok daha hareketli bir pazar halini alacak.geri dönüşüm fuarı

Bu yıl 11.’si düzenlenen fuar; üretimlerinden ötürü çevre yatırımı yapmakla yükümlü KOBİ’ler, ağır sanayi kuruluşları, atıkların yönetimi konusunda sorumluluğu bulunan belediyeler, Organize Sanayi Bölgesi yönetimleri, çevre teknolojileri konusunda makine ve ekipman ürüten firmalar ile bu alanda iş kurmayı planlayan yatırımcılar için yılın en önemli buluşması olacak” dedi.

Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Uluslararası Fuarı REW İstanbul Fuarı 11-12-13  Haziran’da İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek.

Geri dönüşüm nedir?

Kullanım süresini doldurmuş bazı atıklar değişik tekniklerle hammaddeye geri dönüştürülebilmektedir. Plastik, cam, kağıt, metal, pil gibi maddeler kırma, ezme, ayrıştırma gibi tekniklerle tekrar  görebilir hale getirilir.

Daha sonra da fabrikalarda tekrardan işlenerek yeni ürünlere dönüştürülür. Geri dönüşüm denilen şey de bu süreçlerin tamamıdır.

Süresini doldurmuş kullanım maddeleri çöplere atılır ya da ayrıştırılmış kutularda toplanır. Buradan görevli kişiler tarafından ya da çöp toplamakla geçimini sağlayanlar tarafından toplanır ve gerekli fabrikalara verilir.

Toplanan kağıtlar özelliklerine ve renklerine göre birbirinden ayrılarak işleme tabi tutulur. Kırma, parçalama, öğütme gibi işlemlerle tekrar hammaddeye dönüştürülen bu atıklarla büyük maddi kazanç ve çevreye büyük fayda sağlanır.

Genelde insanlar bilinçsizce maddeleri geri dönüşümü mümkün olmayan çöplere atarlar. Çünkü pek çok maddenin geri dönüştürülebilir olduğu bilinmemektedir.

geri dönüşümÇöp gözüyle bakılmaması gereken maddeler arasında kağıdın her çeşidi, tüm camlar, tüm metal parçalar ve plastik maddelerin büyük çoğunluğu bulunur. Bu tip ürünlerin üzerinde geri dönüşüm amblemi bulunmaktadır.

Geri dönüşümün faydaları

Çöplerin bir kısmının geri dönüştürülebilmesi, bitmek bilmeyen çöp yığınlarının oluşmasını engeller.

Bu çöp yığınları ve şehir çöplükleri kötü görüntüler oluşturur, çevreye kötü koku yayar. Ayrıca biriken çöpler kaynaklara sızarak suları da kirletebilirler. Geri dönüşüm çevreyi bir miktar daha fazla korumuş olur.

Evlerde kullandığımız yiyeceklerin atıkları da geri dönüşüm teknikleri ile değerlendirilerek gübreye dönüştürülebilmektedir.

Bazı sık bulunamayan maddelerin ya da yüksek fiyatlı hammaddeleri geri dönüştürerek sınırlı hammaddelerin tüketimi sınırlanmış olur.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?