Bilim insanları: Blaise Pascal

Fransız matematikçi, fizikçi ve düşünür Blaise Pascal, kendi adıyla anılan Pascal üçgeninin yanı sıra ilk hesap makinesini de icat eden kişidir. Pascal’ın bilim dünyasına pek çok katkısı vardır…

19 Haziran 1623’te Fransa’da dünyaya gelen Blaise Pascal, gerçek bir deha örneğidir. Babası vergi tahsildarı ve aynı zamanda matematikle ilgilenen kültürlü bir insandı. Annesini 3 yaşındayken kaybetmişti.

Babası, Pascal’ın matematikten önce Latince ve Yunanca öğrenmesini istediği için evdeki tüm matematik kitaplarını ortadan kaldırmıştır. Ancak bu durum Pascal gibi özel yeteneği olan bir çocuğun önünde engel olamamıştır.

Daha 12 yaşında bir çocukken Pascal, hiç geometri bilgisine sahip olmadan daireler ve üçgenler çizmeye başladı. Pascal, kendi kendine üçgenin iç açılarının toplamının iki dik açıya eşit olduğunu buldu. Böylece, bilime ilk katkısını gerçekleştirmiş oldu. Bundan sonra “harika çocuk” olarak adlandırılmaya başlandı.

Pascal, ilk kitabını 16 yaşında “konikler” üzerine yazdı. Bu kitabı okuyan Descartes, Pascal’ın dehasına inanmakta güçlük çekti.

Vergi tahsildarı olan babasının, vergi hesaplamaları yaparken zorlandığını fark eden Pascal, 18 yaşında mekanik bir hesap makinesi icat etti.  Bu hesap makinesi, dişli çarklarla çalışıyor ve basitçe toplama çıkarma işlemleri yapabiliyordu. Bu hesap makinesi günümüzde Paris Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir. (Fotoğraf: Pascal’ın hesap makinesi)hesapmakinesi260516

Pascal, fizik alanında da çığır açan düşünceler ortaya koydu. 1643′te İtalyan Torricelli, yeryüzündeki her şeyin üzerinde bir hava basıncı olduğunu gösteren ve bu basıncı ölçen barometreyi bulmuştu.  Torriçelli’nin atmosfer basıncı ile ilgili çalışmalarını inceleyen Pascal, bir dağa çıkartılan barometredeki cıva sütununun düştüğünü, dolayısıyla yükseklere çıktıkça hava basıncının azaldığını kanıtladı.

Babasının ölümünden sonra kızkardeşi rahibe olmaya karar verince Pascal yalnız kaldı ve şans oyunları oynamaya başladı. Şans oyunları oynadığı sırada bilim tarihine “Pascal üçgeni” olarak geçecek, olasılık hesaplamasını yaptı.

Pascal, 25 yaşında kızkardeşinin de etkisiyle kendini felsefi ve dini düşüncelere adamıştır. Sağlığı çok bozuk olan bu dahi bilim insanı, sadece 39 yaşında iken Paris’te hayatını kaybetmiştir.

Pascal’ın felsefeyle ilgili en meşhur kitabı “Pensées” yani “Düşünceler”dir. Bu kitabında, din, hayat, bilim üzerine düşüncelerini ifade eder.

Pascal’ın bilime katkılarının şerefine Pascal adı basınç birimine, bir programlama diline ve Pascal Kuralı’na (hidrostatikte önemli bir kural) verilmiştir. Ayrıca Pascal üçgeni de onun adını taşımaktadır.

pascalucgeni260516

 

Ek bilgi: Pascal üçgeni, matematikte binom katsayılarını içeren üçgensel bir dizidir. Blaise Pascal’ın soyadıyla anılsa da Pascal’dan önce Hindistan, İran, Çin, Almanya ve İtalya’da matematikçiler tarafından çalışılmıştır.Pascal üçgeni denilse de asıl bulan kişi Ömer Hayyam’dır. 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?