Bilim İnsanları: Graham Bell

Çok yönlü araştırmacı ve mucit olan Alexander Graham Bell, günümüzde en çok kullandığımız teknolojik aletlerden telefonu icat etti.

3 Mart 1847 tarihinde İskoçya’nın Edinburgh kentinde doğan Bell’in babası kendini sağır ve dilsiz insanların sorunlarıyla uğraşmaya adamıştı… Bu sebeple Bell, küçük yaştan itibaren, ses konusunda bilgiye sahip oldu.

Edinburgh’taki McLauren’s Akademisinde öğrenim gören Bell, 1860 yılında Kraliyet Lisesi’nden mezun oldu. Bell’in iki erkek kardeşinin veremden ölmesi üzerine ailesi ile birlikte Kanada’ya göç etti; 2 sene sonra da Amerika’ya yerleşti. Bell ilk olarak Boston’daki Sağır ve Dilsizler Okulunda çalışmaya başladı. 1873 yılında Boston Üniversite’sinde ses fizyolojisi profesörü oldu.

bell2

Kullanılabilir ilk telefonu 1875 yılında icat eden Bell, En değerli patentlerden biri olan telefonun patentini Bell, 7 Mart 1876′da, 29′uncu yaş gününden dört gün sonra aldı. Bu arada bir buluşun bir şahsa ya da kişiye ait olduğunu gösteren ve belgeye patent deniliyor. Buluşla ilgili ticari haklara da sadece patenti alan kişi sahip olabiliyor.

Bell, 1877 yılında Bell Telephone Company adlı şirketi kurdu. Bu şirket, bugün ABD’nin en büyük şirketlerinden biridir. 1880 yılında şirketten ayrılan Bell, işitme engelliler üzerinde çalışmak için Volta Laboratuvarı’nı kurdu. İşitme engelliler için konuşmaların ışınlar aracılığı ile iletilebilmesini sağlayan Photophone isimli icadını gerçekleştirdi.

1880 ve 81 yılları arasında Edison’un Fonograf’ını (gramofonla hemen hemen aynı işlevi yapan bir ses kayıt cihazı) geliştirmeye çalıştı. Bu araştırma geliştirme sonucunda kayıt tutabilen Gramofon (sesleri tel, plak, bant gibi herhangi bir cisim üzerine kaydedip, daha sonra bunları dinlemek için kullanılan cihaz; günümüzde halen kullanılan eski bir müzik aleti) ortaya çıktı. Yeni doğan bir bebeği solunum rahatsızlığı nedeniyle ölünce bunun üzerinde çalıştı. Yapay bir akciğer üretmeyi başardı ve adını Vacuum Jacket koydu.

10 Kasım 1882 yılında Amerikan vatandaşlığına geçen Bell, bir yıl sonra dünya çapında ünlü bilim dergisi Science’ın kurulmasına; 1888 yılında ise National Geographic Society’nin kurulmasına destek oldu. Ayrıca sağır vatandaşlara konuşma öğretmek için bir dernek kurdu.

Bell, 1904 yılında Bileşik Hücresel Hava Aracı isimli bir icat için patent aldı. 1907 yılında havacılık deneyleri birliğinin kurulmasına yardımcı oldu. Hayatı boyunca 30 adet patent alan Bell, 2 Ağustos 1922 yılında 75 yaşında iken hayata gözlerini kapadı.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?