Bilinmeyen Yönleriyle Beethoven

Sahip olduğu herşeye sanatıyla uzanan Beethoven’ın bilinmeyen tüm yönlerini sizler için araştırdık. Hayatın dikenli yolları onu yaralamasına rağmen sanattan hiçbir şekilde ödün vermedi ve sahip olduğu herşeyi sanatı sayesinde kazandı. Makalemizin konusu beethoven hayatı ve diğer yönleri olacaktır.

  • Müziği Sevmezdi: Beethoven ilk başlarda müzikten nefret eden bir kişiydi. Babasının gözünün yükseklerde olması Beethoven’ının çocukluk yıllarını zehir etmişti. Onun gelecekte kendi yakalayamadığı ün ve şöhrete kavuşacağını anlayan baba Johann, oğlunu zalim bir eğitim sürecine sokmuştu. Çok sıkı eğitimlerden sıkılan Beethoven o yaşlarda müzikten nefret ettiğini daha sonraki yıllarda ifade etmişti.
  • Çocukluğu Mutsuz Geçmişti: Beethoven son derece mutsuz bir çocukluk dönemi geçirmişti. Fakir bir evde sarhoş bir babanın çocuğuydu. Her anı piyano başında geçerdi. Hata yaptığında dayak ve baba tarafından kötü muameleye mağruz kalırdı. Elde ettiği başarılardan sonra güzel bir söze hasret kalırdı. Duygusal ve utangaç bir yapıya sahip olan Beethoven, son derece mutsuz bir çocukluk geçirmişti.
  • Hastalıklardan Kurtulamadı: Beethoven adeta bir hastalık koleksiyonu gibiydi. Sinir krizi, romatizma, kolit, romatizmal ateş, tansiyon, göz yangısı, çıban, enkeksiyon ve daha pek çok hastalıkla savaşmıştı.

  • Nadiren Alkol Kullanırdı: Beethoven’in ölümünden sonra alkolik söylentileri yayılmıştı. Ancak, pek çok kaynağa göre nadiren alkol aldığı bilinmekteydi. Toplantılarını dostlarıyla lokantalarda yapar ve 1-2 kadeh içki alırdı. Daha çok kahve içmeyi tercih ederdi.
  • Sevgisini Gösteremezdi: Beethoven içine kapanık yapısı nedeniyle çoğu zaman sevigisini gösteremezdi. Dost ve arkadaşlarına sert bakışlarla bakar ve sevgisini gizlerdi.
  • Eserlerinde Türk Etkisi: Beethoven eserlerinde Türk etkisini görmek mümkündür. Bazı eserlerinde Yeniçeri marşını kullanırdı. Bu bağlamda özellikle 9.senfonisinde beethoven türk marşı bulunmaktadır.

Bilinmeyen Yönleriyle Beethoven 1

Beethoven Kimdir?

Almanya’nın Bonn şehrinde 1770 yılında doğmuştur. Alkolik bir babanın oğludur. Fakir ve sefil bir aile içerisinde büyümüştür. Annesi rengi hastası, 1 kardeşi seka özürlü, 2’si kör ve 3’ü de sağırdı. Beethoven ailenin 9. çocuğuydu. Beethoven’ın gerçek adı ludwig van beethoven olarak bilinmektedir. Babası alkolik olmasına rağmen Beethoven’ın ünlü bir müzisyen olmasını çok isterdi. Bu nedenle bütün çocukluğu bölümünde ona piyano eğitimi aldırdı.

Beethoven Eserleri

Beethoven’a ait çok sayıda eser bulunmaktadır. Dünya çapında meşhur olan bu eserler şu şekildedir. 9. senfoni, 14. piyano sonatı, 5. senfoni, Für Elise, 8. piyano sonatı, Violin Concerto ve daha pek çok eser Beethoven tarafından icra edilmiştir. Bu eserler tüm dünyada tanınmış ve dilden dile dolaşmıştır.

Beethoven Eserleri

Beethoven 9.Senfoni

Beethoven bu eser ilk kez 1824 yılında Viyana’da seslendirmiştir. Eserin sonu koro eşliğinde ‘’Neşeye Övgü’’ ile sonlanır. Neşeye Övgü bu eser sayesinde çok ünlü hale gelmiştir. Çok uzun olması ve koro şeklinde tamamlanıyor olması eseri tüm dünyada popüler hale getirmiştir.

Beethoven 9.Senfoni

Klasik Müzik Beethoven

Klasik müziğin en seçkin eserleri Beethoven tarafından ortaya koyulmuştur. Özellikle beethoven moonliğht sonato ve benzer eserler dünya çapında bilinen eserler olmuştur. 1800’lü yıllardan günümüze uzanan serüvende eserler tazeliğini ve popülerliğini korumuştur. Farklı sanatçılar her zaman Beethoven eserlerini seslendirmiştir. Beethoven acılı ve mutsuz geçen çocukluğunda sahip olduğu sanatının temel yapı taşlarını yapmıştır. Babasının onu müzik ve sanata yönlendirmesi onun klasik müzik alanındaki başarısında çok önemli bir rolü vardır. Günümüzde halen ilgiyle dinlenen bu eserler sayesinde klasik müzik sevgisi devam etmiştir. Çoğu klasik müzik sanatçısını Beethoven eserlerinden esinlenmiş ve yapmış oldukları eserlerde ünlü sanatçıdan çok önemli fikirler almışlardır.

Klasik Müzik Beethoven

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?