zehirli ürün

Binlerce zehirli ürün piyasada!

7 bin 272 ürünün halk sağlığına zararlı olduğu açıklandı. İşte, yılın ilk yarısındaki zehirli ürün sınıfları ve açıklanan rakamlar…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, tüketicinin korunmasına yönelik yürüttükleri faaliyetler kapsamında piyasada tekstil, kırtasiye, ayakkabı gibi ürünlerin insan sağlığını tehdit edip etmediğine yönelik denetimler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu yılın ilk yarısında bin 457 firmanın ve 1 milyon 882 bin 918 ürünün denetlendiğini bildiren Canikli, denetimler sonucu güvensizlik tespit edilen firma sayısının 79, ürün sayısının da 7 bin 270 olduğunu kaydetti. Denetimler sonucu bu yılın ilk 6 ayında 197 bin 938 lira idari para cezası uygulandığını da sözlerine ekledi.

Denetimlerin tekstil, kırtasiye, oyuncak, çocuk bakım ürünleri gibi ürün gruplarında gerçekleştiğini anlatan Canikli, bu yılın ilk yarısında 135 bin 65 tekstil ürünün denetlendiğini, 3 bin 602’sinde güvensizlik tespit edildiğini bildirdi.

Söz konusu dönemde denetlenen 41 bin 801 ayakkabının bin 823’ünün güvensiz bulunduğunu belirten Canikli, yerli ve ithal çocuk ayakkabıları ile spor ayakkabılarıyla başlayan denetimlerin kapsamının genişletilerek devam ettiğini söyledi.

zehirli ürünKırtasiye ürünlerinde yapılan denetimlerin olumlu sonuçlarını gördüklerini ifade eden Canikli, bu yılın ilk yarısında 375 kırtasiye ürünün denetlendiğini, bunların 15’inde sağlığa aykırı zararlı fitalat tespit edildiğini bildirdi.

Bakanlığa oyuncaklarla ilgili piyasa gözetim denetim sorumluluğunun 2013 yılında geçtiğini hatırlatan Canikli, geçen yıl 157 bin 778 oyuncağın denetlendiğini bunların 6 bin 689’unun sağlığa zararlı olduğunun tespit edildiğini, bu yılın ilk yarısında ise 75 bin 646 ürünün denetimden geçtiğini, 418’inin güvensiz bulunduğunu belirtti.

Çocuk bakım ürünlerinin 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren tebliğ kapsamında denetlendiğini anımsatan Canikli, bu kapsamda, yürüteç, tekerlekli çocuk arabaları, bebek çantaları, bebek tekstil ve patiği, bebek küveti, mobilyaları gibi ürünlerin denetime tabi olduğunu söyledi. Ayrıca emzik, biberon, deterjan, diş fırçası, hava aromatize edici, havuz kimyasalı gibi bildirime tabi ürünlerin ve perdeden çakmağa diğer tüketici ürünlerin de denetimlerinin yapıldığını anlatan Canikli, bu kapsamda aralarında çocuk bakım ürünlerinin de yer aldığı toplam 1 milyon 630 bin 31 diğer tüketici ürününün denetlendiğini, bunlardan bin 412’sinin uygunsuz bulunduğunu belirtti.

Geçen yılın toplamında ise 5 bin 225 firmanın ve 715 bin 658 ürünün denetlendiğini hatırlatan Canikli, 45 bin 908 ürün ve 327 firmada güvensizlik tespit edildiğini ve yıl genelinde toplam 1,6 milyon liralık idari para cezası kesildiğini ifade etti.

Avrupa Birliği de Uyardı!

AB Komisyonu tüketiciyi korumaya yönelik yıllık raporunda pazarda giderek artan tehlikeli oyuncaklar, zehirli kıyafetler ve kozmetik malzemeler gibi ürünlere karşı tüketicileri uyardı.

zehirli-urun-3_120715AB ülkeleri, uyarı sistemi Rapex (gıda dışındaki tehlikeli ürünler düzenli uyarı sistemi) yoluyla Avrupa pazarındaki tehlikeli ürünler konusunda her yıl görüş alışverişinde bulunuyorlar. 2014 yılında denetmenler Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn’ın da aralarında olduğu 28 AB ülkesinde 2435 ürünü pazardan çekti.
Birçok ürün tüketicilerin farkına varmadığı tehlikeler barındırıyor. Avrupa’daki tüketicilerin bu konuda bilinçlenmesi için AB Komisyonu her yıl sağlığı tehdit eden ürünlere dikkat çeken bir rapor hazırlıyor.

Yanıcı oyuncak bebekler, kanserojen madde içeren oyuncak ayılar ve küçük oyuncak parçaları… Özellikle çocukların sağlığı tüm bu ürünler yoluyla tehdit ediliyor. Çocuklar için zehirli kumaşların yanı sıra yutma tehlikesi ve keskin kenarlar da tehlike oluşturuyor.

Güvenli bulunmayan ürünlerin yüzde 23’ünü ise tekstil ve moda ürünleri oluşturuyor. Birçok kıyafet kumaşında cilt tahrişine neden olan zehirli maddeler bulunuyor. En riskli kıyafet grubu ise toksik bileşenler içeren ayakkabılar ve deri ürünler.

Tehlikeli bulunan ürünlerin yüzde 9’unu ise ev aletleri oluşturuyor. İşçiliği iyi olmayan bazı ev aletleri ısındığında kolayca yanabiliyor. İzolasyonu yetersiz olan elektrikli aletlerde ayrıca elektrik çarpması riski de bulunuyor.

zehirli ürünÇin kaynaklı ürünlere dikkat!

Çin, güncel raporda da son yıllarda olduğu gibi yine en fazla tehlikeli ürünün ithal edildiği ülke olarak dikkat çekiyor. Çin’den ithal edilen ürünlerin yaklaşık üçte ikisi güvenli olmayan ürünler kategorisine giriyor. Buna karşın Çin aynı zamanda Avrupa’dan en çok ürün ithal eden ülkelerden biri. Yüzde 14’ü Avrupa’dan gelen ürünlerin çoğu Almanya, İtalya, İngiltere ve Fransa’dan ithal ediliyor.

Avrupa çapındaki uyarı sisteminin 2003’te uygulanmaya başlamasından bu yana 19 binin üzerinde ürün güvenli hale getirildi.

Vatandaş olarak bize düşen aldığımız ürünün menşei ve içeriği hakkında daha dikkatli olup, güven duygusu uyandırmayan ürünleri tercih etmememiz olacaktır. Şüphe duyduğumuz ürünleri de belediyelerde bulunan tüketici köşelerine şikayet etmeliyiz. Sağlığımızı hafife almayalım!..

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?