satranç nasıl oynanır

Bir strateji ve zekâ oyunu satranç

Dünya çapında turnuvaları düzenlenen; stratejik olduğu kadar zekâyı da geliştiren satranç, kimilerine göre oyundan çok bir spor dalıdır.

Kısaca oyun…
Satranç içinde öğrenme, öğretme, paylaşma, yaratma, rekabet etme, eğlenme barındıran bir aktivitedir. Bu oyun, satranç tahtası denilen 8×8’lik kare bir alan üzerinde satranç taşlarıyla oynanır. Toplam 64 karenin yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşur. Taraflar beyaz ve siyah renkli taşları alırlar, her oyuncunun bir seferde bir hamle yapmasıyla oyun gelişir. Oyunun başında beyaz ve siyahların 16 taşı bulunur. Bunlar bir şah, bir vezir, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz piyondan oluşur. Oyunun amacı karşı tarafın şahını mat etmektir.

satranc350

Mat etmek, satrançta taraflardan birinin şahı tehdit altında iken yapacak hiç bir hamlesi olmaması durumudur. Oyun bu durumda iken şahı tehdit altında olan oyuncu mat olmuştur. Eğer oyunu mat durumuna geçiren hamle kurallı bir hamle ise mat olan oyuncu oyunu kaybeder.

Satranç toplumların gelişmesine katkıda bulunur
Satranç günümüzde, matematik, fen ve okuma alanlarında görülen başarıların arkasındaki gizli güç olarak kabul görmektedir. Bununla birlikte kavrama yeteneğindeki ciddi gelişme, bilgiye ve mantığa dayalı çıkarımlarda varsayım, stratejik düşünebilme, mantık, geleceği kurgulama ve karar verme gibi alanların gelişiminde de satrancın çok önemli rol oynadığı, uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Satrancın, kişisel değerleri güçlendirme, başkalarına saygılı olma, sabır ve farklı bakış açılarını kabullenebilme gibi sosyal davranışların üzerinde de etkisi olduğu bilinmektedir.

Satrancın tarihçesi
Eski çağın günümüze en değerli hediyesi olan satranç, yaklaşık olarak 2 bin yıldır yaşayan bir kültür… 6. yüzyılda Hindistan’da doğan satranç, tüccarlarla İran’a geçmiş; 7. yüzyılda Araplar, İran’ı alınca; satranç da Arap topraklarında yayılmaya başlamıştır. Arap akıncıları ile birlikte Kuzey Afrika’dan İspanya’ya geçen satranç,  İspanya’dan sonra, İtalya, Fransa, Almanya, Amerika ve Rusya’da hızla yaygınlaşmıştır.

Arap ve Avrupa el yazmalarından sonra İspanyol Lucena’nın ilk basılı satranç kitabında (1497) satranca eklenen yeni kurallar açıklanmıştır. Böylece günümüze kadar değişmeden gelen kuralları ile dinamik, ustalık ve incelik dolu, bilgiye dayanan modern satranç dönemi başlamıştır.

Satranç çocukların zekâsını olumlu yönde etkiler
Birçok kavramı içinde barındıran satranç; aslında hayatın kendisi gibidir. Kazanmak, kaybetmek, kendine güvenmek, dikkatli olmak, plan yapmak, alternatif çözümler geliştirmek, problemlerle mücadele etmek gibi durumlar, günlük yaşantımızda karşılaştığımız olgulardır. Bu nedenle rahatlıkla diyebiliriz ki küçük yaşlardan itibaren bu oyuna başlamak, çocuğu olgunlaştırır; tecrübe sahibi yapar; problemlerle mücadele edebilmeyi ve soğukkanlı olmayı öğretir. Çocuklar satranca 7 ile 8 yaşından itibaren başlayabilir. Satranç eğitimi olan ve satranç oynayan çocukların otomatik olarak daha karmaşık düşünme becerilerini kazanması sağlanır. Kısaca satranç, çocukları hayata hazırlar.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?