Bob Marley kimdir?

“Endişe etme, mutlu” diye tüm dünyaya haykıran ünlü Reggea sanatçısı Bob Marley bugün yaşasaydı 70. yaşını kutlayacaktı. Bob Marley’i ünlü şarkılarıyla analım mı?..

Tam adı Nesta Robert Bob Marley olan Bob Marley, 1945 yılında Jamaika’da doğmuştur. 130′un üzerinde plağı ve dünyanın tüm dillerine çevrilmiş sözleri ezbere bilinen sayısız şarkısıyla Bob Marley, birçok insana göre yaşamış en büyük Reggea müzik sanatçısıdır.

Birçok müzik otoritesi tarafından “Müziğin Kralı” denen Bob Marley, profesyonel müzik hayatına The Wailers isimli grupla başlamıştır. The Wailers grubu ile yaptığı Reggea müzik ile kısa zamanda binlerce insan tarafından dinlenen bir sanatçı haline gelen Bob Marley, Jamaika halkının pek çok sorununa da tercüman olmuştur.

The Wailers grubunun dağılmasından sonra, üç kadın reggae sanatçısından oluşan “The I-Threes” isimli gruba yardımcı olan Bob Marley grupla birlikte müzik yapmıştır. Bob Marley bu grup ile yalnızca kendi adını değil Jamaika’dan yükselen müziği de tüm dünyaya duyurmuştur. 1972 yılında çıkarttığı “Catch a Fire” albümüyle dünya çapında başarıyı yakalayan Jamaikalı sanatçı, bir yıl sonra “Burning” isimli albümünü ve 1975 yılında da “Natty Dread” isimli canlı performans albümü ile milyonların sevgilisi haline geldi.

“Get Up Stand Up” isimli sosyal mesajların verildiği şarkısıyla birlikte “No Woman No Cry” adındaki şarkısı dünya çapında sanatçının farklı bir gözle görülmesini sağlamış ve bir efsaneye dönüşmesine yardımcı olmuştur. Afrika’da yokluk çeken insanlara yapılan insani yardımlara şarkıları ile destek verdiği için, Bob Marley, 1978 yılında Birleşmiş Milletler’in verdiği “Barış Madalyası”na layık görülmüştür.

Müzisyenliğinin yanı sıra vicdanlı ve insancıl oluşu, Bob Marley’i farklı kılmıştır. Bob Marley’in dini de bir dönem konuşulmuş ve tartışılmıştır. Çok az kişinin inandığı Rastafarianizm dini, Bob Marley’ in seçmiş olduğu bir inanıştır. Bahsedilen inanış, eski Etiyopya’ dan çıkmıştır. Saçını sürekli “rasta” yapması da dini inancından ileri gelmiştir. Zaten Bob Marley, rasta’nın moda olarak kullanılmasına karşıdır. Gerçek ismi “Dreadlock” olsa da, bu tip saç stili günümüzde de rasta olarak bilinmektedir.

bobmarley2_060215Bob Marley’in hayatı, 1977 yılında bir futbol maçı sırasında değişti. Top oynarken ayak baş parmağında bir yara açıldı. Bu yara nedeniyle deri kanseri olduğu anlaşıldı. Tedavi ve operasyonların bir gereği olarak, parmağının kesilmesi gereken Bob Marley, inancı gereği bu durumu kabul etmedi. 1981 yılında sağlık durumu ağırlaşan Bob Marley, Almanya’ dan son günlerini yaşamak için ülkesi Jamaika’ya gitmek istedi. Uçakta durumu kritikleşen Marley, acil tıbbi müdahale için Miami’ ye indirildi. Ancak, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Marley, 11 Mayıs 1981 sabahında henüz 36 yaşında iken hayatını kaybetti. Bob Marley’in son sözleri, oğlu Ziggy’ye sonradan tüm dünyayı etkileyecek ve yeni nesillere çok yerinde bir öğüt olarak aktarılacak olan “Para hayatı satın alamaz.” oldu.

Bir Reggea efsanesi olan Bob Marley’in söylediği sözler  birçok gence ilham kaynağı ve rehber olmuştur ve halen günümüzde de olmaktadır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?