böbrek sağlığı

Böbrek sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?

 Böbrek sağlığı için dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?.. Böbreklerimizi korumak için neler yapmalıyız?..

Gün içinde gerektiği kadar sıvı almak böbrek sağlığı için en önemli faktörlerden bir tanesi. Yeterli su içilmediğinde böbreklerdeki kan akımı azalıyor ve kanda üre başta olmak üzere çeşitli toksinlerin birikmesine sebep oluyor. Vücuttan atılamayan bu maddeler iç organlara zarar veriyor. Bu nedenle, böbreklerimizin görevini yapmasına katkı sağlamak ve vücudumuzu zararlı maddelerden arındırmak için günde 2-2.5 litre su içmemiz gerekiyor. Su içmek için susamayı beklememek ve belirli aralıklarla su içmek gerekir.

Geceleri uyurken, organ ve dokularımız yenilenir. Bu nedenle uyumak oldukça önemlidir. Uykunun sık sık bölünmesi ya da uykusuz kalmak, bu yenilenme sürecini sekteye uğratarak, böbreklerin ve diğer organların yıpranmasına yol açabiliyor. Böbreklerimizin vücudumuz için hayati olan faaliyetlerini yerine getirebilmesi için yeterli uyku ve dinlenmenin önemini unutmamak gerekiyor.

Soğuk algınlığı ve gribi hafife almak da böbrek hasarına sebep olabilen bir alışkanlık. Araştırmalar böbrek hastalığı tanısı konan hastaların önceden bu tip viral hastalıklar sırasında yeterli istirahat etmediklerini ve vücut direncini güçlendiren tedbirleri ihmal ettiklerini gösteriyor. Bu nedenle grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları dikkate almalıyız.

Kırmızı et ve diğer hayvansal proteinleri çok fazla tüketmek, önceden hasar görmüş böbreklere zarar verir. Protein yönünden zengin bir beslenme düzeni sağlıklıdır; ancak böbreklerde daha önceden bir hasar meydana gelmişse, belirli seviyelerde tüketmek gerekir.

Susadığımız zaman, su yerine başka içecekler içmemeliyiz. Böbrek sağlığı için şekerli, gazlı içecekler, çay veya kahve yerine su içmeliyiz. Bu içeceklerin çoğu kafein içeriyor ve kan basıncını yükseltiyor. Yüksek kan basıncı da böbreklere hasar verebilecek bir zorlanmaya neden oluyor.

böbrek sağlığıTuvaletimiz geldiğinde bekletmeden yapmamız gerekiyor. İdrarla dolu mesaneyi bekletmek, idrar yollarında olumsuz etkilere neden olabiliyor. Sürekli olarak bu hareketi tekrarlamak, ileriki dönemlerde böbrek yetmezliğine sebep olabiliyor.

Hafif ağrılar için bile ağrı kesici almak, böbrek sağlığı için oldukça zararlı. Çünkü birçok ağrı kesicinin ağır yan etkileri oluyor ve çeşitli organların yanı sıra bundan en çok böbrekler zarar görüyor. Araştırmalar uzun süreli ve toplamda fazla miktarda ağrı kesici kullanılmasının böbrek dokusunun beslenmesini bozarak böbrek yetmezliğine yol açtığını ortaya koyuyor.

Gıdalarla aldığımız sodyumun yıkılması ve vücuda zararlı etki oluşturmadan atılması, böbreklerimizin diğer bir önemli görevini oluşturuyor. Tuz, bilindiği gibi sodyumun ana kaynağıdır. Bu sodyumun büyük bir kısmının vücuttan dışarı atılması gerekiyor. Aşırı tuz tüketildiğinde böbrekler sodyumun atılımı için devamlı çalışıyor, bu da uzun dönemde böbreklerin ince damarlarında basınç yükselmesine ve böbreklerin idrar süzme fonksiyonunda aksamaya yol açıyor.

Böbreklerimizi korumak için bu uyarıları dikkate alalım!..

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?