Böğürtlen Faydaları, Nasıl Yetiştirilir ve Nerelerde Yetişir?

Farklı görünümü ve ekşimsi tadı ile dikkat çeken böğürtlen ülkemizin neredeyse her bölgesinde yetişebilen bir bitkidir. Mormorik, diken çileği, karamama, kedi dutu, diken dutu ve yabani üzüm gibi farklı isimlerle de bilinmektedir. Gülgiller familyasından bir bitki olan böğürtlen meyve olarak bilinmektedir.

Böğürtlen Faydaları, Nasıl Yetiştirilir, Ne Zaman Ekilir, Nasıl Budanır, Nerelerde Yetişir?

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan bu meyve sağlığa çok faydalı olduğu için sadece ülkemizde değil tüm dünyada üretimi oldukça yaygındır. Meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra çayı da sağlık açısından oldukça faydalıdır. Böğürtlen çayının faydaları arasında; bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kalp sağlığını koruması, ishale iyi gelmesi, boğaz ağrısını iyileştirici bir etkiye sahip olması ve kansere karşı koruyucu bir özelliği olması sayılabilir. Güzel görünümü ve farklı tadı nedeni ile pasta süslemesinde de kullanımı oldukça yaygındır.

Böğürtlen Faydaları Nelerdir?

  • Böğürtlen meyve olarak tüketildiği zaman; tansiyonu düşürmeye yardımcı olur, basura iyi gelir, ayaklardaki şişkinliği giderir.
  • İdrar söktürücü, kanı temizleyici ve kanama dindirici etkileri de bulunmaktadır.
  • Böğürtlen yaprağından yapılan lapa; ciltteki ağrı ve yanma hissini azaltır, yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.
  • Böğürtlen kökü kaynatılıp çay olarak içildiğinde kandaki şeker oranını düşürmeye yardımcı olur ve mesanedeki kumların dökülmesini sağlar. C vitamini bakımından zengin bir meye olan böğürtlen bağışıklık sistemini de güçlendirir. Kalori oranı düşük bir meyve olduğu için diyet yapanlar için de oldukça idealdir.

ğürtlen Nasıl Yetiştirilir?

Böğürtlen fundalık, çalılık, bahçe çitleri ve yol kenarında kendiliğinden yetişebilen bir bitki türü olması ile dikkat çeker. bunun yanında isteyenler, uygun alanlara böğürtlen ekerek de bu meyvenin üretimini yapabilirler.

Böğürtlen Faydaları, Nasıl Yetiştirilir, Ne Zaman Ekilir, Nasıl Budanır, Nerelerde Yetişir? 1

ğürtlen yetiştirmek isteyenlerin aşılama yöntemi ile bunu yapmaları mümkündür. Böğürtlen her türlü toprakta yetişebilir, sıcak iklimi sevse de kış aylarında da dayanıklı bir bitkidir. Kaliteli böğürtlen yetiştirmek için verimli topraklar tercih edilirse elde edilen sonuç üreticiyi memnun edecektir. Böğürtlen suyu çok seven bir bitki olduğu için büyüdüğü zaman sıkça sulanması gerekmektedir. Böğürtlenin zarar görmeden gelişebilmesi için ekileceği zaman da oldukça önemlidir.

ğürtlen Ne Zaman Ekilir?

Kaliteli bir ürün elde etmek isteyenler ğürtlen fidanı, ekmek için havanın kapalı ve rüzgarsız olduğu günleri tercih etmeliler. Böğürtlen ekimi için uygun zaman bölgesel şartlara göre farklılık gösterebilir. Soğuk bölgelerde bu bitkiyi ekmek için en uygun zaman ilkbahar ayları olmaktadır. Kışları ılık geçen bölgelerde ise bitkinin ekimi sonbaharda yapılabilir. Doğru zamanda ekimi yapılan ve bakımına gereken özen gösterilen böğürtlen fidanlarından istenen verim elde edilebilir.

Böğürtlen Nasıl Budanır?

Böğürtlen budaması üç aşamada yapılmaktadır. Yazın tepe alma aşamasında dik büyüyen böğürtlenlerin dalları 60 cm. uzunluğu bulduğunda tepe alması yapılarak budama gerçekleştirilir. 2. aşama ise meyve veren dalların kesilmesidir. Hasattan sonra meyve veren dallar budanarak yeniden tazelenmeleri sağlanır. Kış budaması adı verilen aşamada ise dik büyüyen böğürtlenler de gelişimi sağlamak için en kuvvetli sürgünler seçilir ve iyi durumda olan 4 ya da 5 dal seçilir.

Böğürtlen Faydaları, Nasıl Yetiştirilir, Ne Zaman Ekilir, Nasıl Budanır, Nerelerde Yetişir? 3

Bunların dışındaki zayıf ve yere yakın olan dalar budanarak temizlenir. Bu şekilde bir sonraki ekimde daha fazla ürün alınabilir.

Böğürtlen Nerelerde Yetişir?

Böğürtlen çöl iklimi dışındaki bütün iklimlerde yetişebilen bir bitkidir. Ülkemizde hemen her bölgede böğürtlen yetiştirilmektedir. Sağlık yönünden birçok faydası olan bu meyvenin tüketiminin artması ile sadece ülkemizde değil tüm dünyada ğürtlen yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu bitkinin en önemli özelliği yol kenarında bile kendiliğinden yetişebilmesidir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?