zehirli çantalar

Bu sefer de zehirli çantalar piyasada!

Daha önce kanser riski taşıyan ayakkabı ve oyuncaklar duyurulmuştu. Şimdi ise ithal zehirli çantalar ve tekstil ürünleri tespit edildi…

Kanser riski taşıyan ürünlere ithal zehirli çantalar, takım elbise ve bluz gibi tekstil ürünleri de eklendi. Bakanlık tarafından yapılan denetimlerde sadece bir firmanın 5 bin 654 adet bluzunda azo-boyar maddeye rastladı.

Maalesef kanser riski taşıyan ürünlerin Türkiye’ye ithalatı devam ediyor. Son denetimlerde seyahat çantası, sırt çantası, spor çantası, gömlek, takım elbise ve tekstil eşyası gibi çok sayıda ürün ve ürün grubunda kanser riski taşıyan ‘azo boyar’ maddeye rastlanıldı.

Ekonomi Bakanlığı’nın denetimlerinde sağlık riski gerekçesiyle el konulan kadın, erkek ve çocukların kullandığı ürünler arasında yine Çin’den ithal edilen ürünlerin fazlalığı dikkat çekiyor. Denetimlerde binlerce ürünün standartların üzerinde zararlı kimyasal madde ihtiva ettiği tespit edildi.

Bazı ürünler ise zararlı kimyasal madde testi yapılmak üzere süresi içinde numune verilmediğinden dolayı sağlık riski oluşturduğu düşünülerek direkt riskli olarak kabul edildi. Yılbaşından bugüne kadar yapılan ithal ürün denetimlerinde ise korkunç sonuçlar ortaya çıktı. Denetimlerde cüzdan, ceket, bluz ve masa örtüsü gibi çok sayıda üründe kanser riski taşıyan ‘azo boyar’ maddeye rastlandı.

Piyasa Gözetimi ve Denetimine İlişkin Tebliğ kapsamında iki yıl önce boya kalemleri, keçeli kalemler, okul çantaları, kalem kutuları, beslenme çantaları, su mataraları, çocuk giysilerindeki plastik baskı ve aksesuarlar ve spor ayakkabılar gibi pek çok üründe kullanılması muhtemel olan altı adet fitalatın kullanımına sınırlama getirilmişti.

Kanserojen etkiye sahip azo boyar maddelerin, giyim eşyalarında, nihai tüketicinin kullanımına yönelik iplik ve kumaşlarda, ayakkabı, eldiven, kol saati kayışı, çanta vb. deri ürünlerinde kullanım alanı kısıtlı olmasına rağmen denetimlerinde sağlık riski oluşturan bu malzemeler arasında kamuoyunun yakından bildiği markalar da yer alıyor.

zehirli çantalarDenetimlerde Çin, Hindistan, Hong Kong, Almanya ve İtalya gibi ülkelerden ithal edilen ürünler dikkat çekiyor. Ekonomi Bakanlığı’nın denetimlerinin ardından gözler Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na çevrilmiş durumda.

Ekonomi Bakanlığı 2015 yılında tekstil ve konfeksiyon ağırlıklı ürünlere ağırlık verirken sağlığa aykırı ürün ithal eden firmaların her yıl farklı sektörlere yöneldikleri belirtiliyor. Test sonuçları sonrasında sağlık riski taşıyan ürünler kamuoyuna açıklanıyor.

Tekstil, spor malzemesi ve diğer ürünlere yönelik sonuçların açıklamasında “Ürün standartların üzerinde zararlı kimyasal madde ihtiva ettiği için sağlık riski oluşturmaktadır. Ürün tüzüğe uygun değildir” ifadeleri yer alıyor.

Kısa bir süre sonra içinde tüm bu sağlık açısından risk taşıyan ürünlerin markalarıyla kamuoyuna açıklanması bekleniyor…

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?