Buenos Aires nasıl bir şehirdir?

Buenos Aires nasıl bir şehirdir, hangi ülkenin başkentidir? Buenos Aires hakkında bilgi…

Arjantin’in başkenti olan Buenos Aires, São Paulo’dan sonra Güney Amerika’nın ikinci büyük kenti olma özelliğine sahiptir. Buenos Aires, kelime anlamı olarak İspanyolca “güzel havalar” anlamına gelir. 2001 yılında yapılan nüfus sayımına göre kentte 2.776.234 kişi yaşamaktadır. Ancak çevresindeki küçük mahalleler düşünüldüğünde bu sayının 12 milyonu geçtiği tahmin edilmektedir.

Arjantin’in başkentinde ağırlıklı olarak İspanyollar ve İtalyanlar yaşamaktadır. Kentte Arap, Musevi, Gürcü, Ermeni, Çin ve Kore kökenliler de bulunur. Burada en yaygın din Katolik Hristiyanlık, resmi dil ise İspanyolca’dır.

Buenos Aires, Atlantik Okyanusu kıyısında yer alır. Río Paraná ve Río Uruguay nehirlerinin oluşturduğu huni biçimindeki Río de la Plata adı verilen ağızda, Güney Amerika kıtasının doğusunda bulunur. Buenos Aires şehrinin batısında Arjantin’in en verimli topraklarının bulunduğu Pampa bölgesi yer alır.

buenos-aires_171016Buenos Aires 48 yerel bölgeye ayrılmıştır. Bunlar; Agronomía, Almagro, Balvanera, Barracas, Belgrano, Boedo, Caballito, Chacarita, Coghlan, Colegiales, Constitución, Flores, Floresta, La Boca, La Paternal, Liniers, Mataderos, Monte Castro, Montserrat, Nueva Pompeya, Nuñez, Palermo, Parque Avellaneda, Parque Chacabuco, Parque Chas, Parque Patricios, Puerto Madero, Recoleta, Retiro, Saavedra, San Cristóbal, San Nicolás, San Telmo, Vélez Sársfield, Versalles, Villa Crespo, Villa del Parque, Villa Devoto, Villa Lugano, Villa Luro, Villa Mitre, Villa Ortúzar, Villa Pueyrredón, Villa Real, Villa Riachuelo, Villa Santa Rita, Villa Soldati, Villa Urquiza’dır.

Ilıman iklime sahip olan Buenos Aires’te yıllık ortalama sıcaklık 16,9 derecedir. En sıcak ay Ocak ayı, en soğuk ay ise Haziran ayıdır. Sıcaklık çok nadir olarak sıfırın altına düşer. Şehirde kar yağışı da çok fazla görülmemektedir.

Juan Díaz de Solís, Río de la Plata’yı 1516 yılında keşfetmiştir. Buenos Aires ise 2 Şubat 1536 yılında, Pedro de Mendoza tarafından kurulmuştur. İsmini ise buradaki havanın güzel olması dolayısıyla aldığı rivayet edilir. Şehir ikinci defa 1580 yılında Juan de Garay tarafından kurulmuştur.

Kurulduğu ilk zamanlardan beri hayvancılık ve İspanya’yla yapılan ticaretle geçimini sağlamıştır. 17. ve 18. yüzyılda İspanyol yönetiminin aldığı bir kararla, Avrupa’ya gelecek tüm malların vergilendirilmesini zorunlu kıldı. Ticareti zorlaştıran bu karar sonrasında Buenos Aires’te kaçakçılığı arttırdı. Tüccarlar da bu durumda hiç memnun değildi. İspanya Kralı III. Karl otoritesinin gitgide azaldığını fark etti ve tahtta olduğu dönemde (1759-1788) önce ticari yaptırımları hafifletti ve en sonunda Buenos Aires’i serbest bir liman şehri olarak tanıdı.

Buenos Aires, birkaz kez diktatörlük rejimi ile yönetilmiş ve ekonomisi bozulmuştur. Tekrar demokratik seçimlerin yapılması ve demokrasiye geçişle birlikte ekonomi giderek düzelmiştir. 1998-2003 yılları arasında ekonomik kriz yaşayan Arjantin’de büyük çatışmalar oldu. Bu çatışmaların sona ermesinden sonra ekonomik kriz de yavaş yavaş düzene girdi.

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?