Bugün 27 Mart Dünya Tiyatro Bayramı

Dünyanın dört bir yanında çeşitli etkinliklerle kutlanan 27 Mart Dünya Tiyatro Günü uluslararası bildirisini ülkemizde bu yıl Göksel Kortay okudu.

Göksel Kortay yayınladığı bildiride; “Özgürlükçüdür, özgürlüktür tiyatro… Işıktır… Aydınlanmadır. Uygar insan düşünen, yorumlayan, araştıran, eleştiren, özgün insan olmalıdır. Ufkumuzu genişletmek, beynimizi ve ruhumuzu zenginleştirmek için tiyatro yaşamda vazgeçilmezlerden, olmazsa olmazlardandır.” dedi. Dünya çapında da ünlü İtalyan oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve oyuncu Dario Fo bildirge yayınladı. Dario Fo bildirgesinde, özellikle genç insanların tiyatroya yöneltilmesi gerektiğini vurguladı.

Bugün ayrıca ülkemizde 15. Uluslararası Adana Tiyatro festivali de başlıyor.

Dünya Tiyatro Günü
1948 yılında kurulan Uluslararası Tiyatro Enstitüsü, 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart gününü Dünya Tiyatrolar Günü olarak kabul etmiştir. Her yıl enstitüye üye ülkelerde, birçok ulusal ve uluslararası etkinlik ile 27 Mart günü Tiyatro Bayramı olarak kutlanmaya devam etmektedir.

Dünya Tiyatro Günü; tiyatro dünyasındaki insanlar için sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutlamak, seyirciyle daha iyi bir iletişim kurmak ve insanlar arasındaki anlayış ve barışı artırmak için bir fırsat olarak görülmektedir. Dünya Tiyatro Günü’nde yapılan etkinlikler, uluslararası işlevlerinin yanı sıra ulusal ve bölgesel tiyatro gruplarının bir araya gelmesinde de rol oynamaktadır. Dünya Tiyatro Günü’ndeki en önemli etkinliklerden biri; dünya çapında başarı kazanmış bir tiyatro oyuncusu, yönetmeni veya yazar tarafından evrensel bildirgenin okunmasıdır. Dünyada ilk bildirge 1962’de Jean Cocteau tarafından Fransa’da; ülkemizde ise Muhsin Ertuğrul tarafından yazılmıştır.

Tiyatro

DunyaTiyatroGunu350
Ağlayan ve gülen surat maskeleri ile simgeleşen tiyatro, yaşamın bir parçası olup, hayatı yansıtır. Tiyatro; insanları eğitir, eğitirken de düşündürür. Gösteri sanatı olarak tanımlanan tiyatro; yazarların dram, komedi, trajedi türünde yazdıkları eserlerin sahnede oynanması sanatıdır. Tiyatrolar; devlet tiyatroları, halk tiyatroları, bulvar tiyatroları, açık hava tiyatroları ve şehir tiyatroları ve özel tiyatrolar gibi isimlerle anılmaktadır.

Dünyada ilk tiyatronun nerede ve nasıl başladığı net olarak bilinmemekle beraber; araştırmacılar; tiyatronun ilkel insanların av dönüşü vurdukları avın çevresinde sevinç ve heyecan sesleri çıkararak dans etmelerinden doğduğunu açıklıyor. İlerleyen dönemlerde toplumlar geliştikçe; bazı kişiler, kalabalık topluluklarda yüksekçe bir yere çıkarak güldürücü öyküler anlatmaya, taklitler yapmaya, şarkılar söylemeye başlamıştır. Bu tür etkinlikler zaman içinde şenlik geleneğini oluşturmuştur. Zamanla bu etkinliklerdeki kişi sayı da artmış ayrıca daha canlı, daha ilgi çekici konular bulunmuştur. Böylece oyunlar, sanat niteliğine kavuşmuştur.

İlk çağlarda yazılı metni olmayan oyunlar oynanırdı; yeteneklerine güvenen oyuncular ortaya çıkıp bir çeşit tuluat yaparlardı. Sahnesiz ve metinsiz bir tiyatro oyunu olan tuluat; oyuncuların doğaçlama olarak yani o anda tasarladıkları şekilde oyunu oynamalarıdır. Yazılı tiyatro yapıtları çok sonra ortaya çıkmıştır. Tiyatro bir süre sözsüz oynanmış; oyuncular olayları, el, kol, gövde, bacak ya da yüz hareketleriyle anlatmışlardır. Bu sözsüz tiyatroya pandomima denilmektedir.

Ülkemizde tiyatro; çok eskilere dayanan orta oyunu ile onun gölge oyunu biçiminden başlamaktadır. Gölge oyunu arkadan ışıklandırılan beyaz bir perde üzerine belli tipteki kuklaların hareket ettirilmesi ve konuşturulması ile yansıyan Karagöz oyunlarıdır.

Tiyatro türleri:

Komedi: Oyunların, insanların, durumların gülünç yönlerini gösteren bir tiyatro yapıtıdır. Komedinin türleri:

a) Vodvil: Hareketli, eğlenceli bir konuya dayanan, içinde şarkılar bulunan hafif güldürüdür.

b) Fars, olayların aşırı abartıldığı, taklitlerin sık sık tekrar edildiği bir komedi türüdür.

Trajedi: Konusunu tarih veya efsanelerden alan acıklı sahne yapıtıdır.

Dram: Yaşamımızda var olan umudu, sevinci, acıyı, bir arada sunan tiyatro oyunudur. Dram şiir ve düz yazı ile yazılabilir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?