Bukalemun Neden ve Nasıl Renk Değiştirir?

Bukalemun dediğimizde aklınıza ilk gelen şey bulundukları ortama göre renk değiştiren canlılardır büyük olasılıkla. Ama bu bir tevatür. Yani yaygın bir söylenti sadece. Çünkü bukalemunlar bulundukları ortama göre renk değiştirmiyorlar. Boyları 20-30 cm. civarında olan bukalemunlar bir sürüngen türüdür. Sıcak iklimlerde yaşarlar ve son derece ilginçtirler. Onlar sakinken çoğunlukla kahverengi, yeşil ve gri tonlarda olurlar. Böylelikle de kendilerini yaprakların ve ağaç dallarının arasında kamufle edebilirler. Derilerinin parlaklığını da dış ortam ışığına uydurabilmek için azaltabilir yahut artırabilirler. Bir bukalemun bulunduğu ortama uyum sağlamak için değil iletişim kurmak için renk değiştirir. Eğer korkmuşsa yahu öfkeliyse rengi koyulaşır. Ama eğer kendini belli etmek ve baskın olmak istiyorsa da rengi alabildiğine parlar.

Bukalemunların cinsiyeti erkek olanları bölgesini koruma özelliği ile donatılmıştır. İki erkek bukalemun karşılaştıklarında bir diğeri vazgeçene kadar yarışa girerler. Çoğunlukla daha küçük olan yahut renkleri daha az belirgin olan bukalemun renk görüntüsünü kapatarak pes ettiğini belirtir. Hatta bazı erkek bukalemunların dişi bukalemunları taklit ettiği bile bilinmektedir. Böylelikle çiftleşme zamanı geldiğinde erkek bukalemun diğer erkek bukalemunlarla rekabet etmek zorunda kalmaz. 

Bukalemunlarda renk değiştirme durumu çiftleşme dönemlerinde daha da belirgin hale gelir. Erkek bukalemun dişisini etkileyebilmek için parlak renklerini ortaya çıkartır ve böylelikle kur yapar. Eğer dişi bukalemun erkeğin yaptığı kursan etkilenmişse o da renk değiştirir. Dişiler daha az canlı renklere sahiptir ama yine de erkeğe mesajlarını iletirler.  

Bukalemun Nasıl Renk Değiştirir?

Peki bukalemun nasıl renk değiştirir, bu nasıl gerçekleşir? Renk değişimi bukalemunun derisindeki hücrelerde gerçekleşir. Yapılan araştırmalar göstermiş ki bukalemunların derilerinde “iridophore” denilen yanardöner özellikli hücreler bulunur. Tüm değişim bu hücrelerin içinde gerçekleşir. Bukalemun sakinleştiğinde derisindeki iridophore (iridofor) hücreleri içinde yer alan nanokristaller birbirine yakın hale gelir. Ama bukalemun heyecanlandıysa bu nanokristaller birbirinden uzaklaşır ve sarı, kırmızı, turuncu gibi renkleri yansıtır.

Bukalemun renk değiştirmesi ile ünlü bir canlı ama bilimsel araştırmaların da belirttiği gibi duygusal durumlarına göre renk alırlar. Bir başka sebep de vücut sıcaklıklarını düzenleme durumudur. Bukalemunlar ektoterm yani soğukkanlı canlılardır. Bu sebeple de kendi vücut sıcaklıklarını üretemezler. Onları ısıtan kaynak güneştir. Koyu renklerin ışığı ve ısıyı daha fazla emdiğini biliyoruz. Bu da onların ısınmak için koyu renklere büründüğünü gösteriyor. Yani üşüdükleri zamanlarda daha koyu renklere bürünüyorlar. Isı fazla geldiğinde ise deri renklerini açık hale getiriyorlar.

Bukalemun özellikleri içinde gözlerini kullanma şekilleri de ilginçtir. Onların gözlerinin biri öne bakarken diğer gözü arkaya bakabilir. Bu da demek oluyor ki gözlerini 180 derece çevirebilirler. Korktukları zamanlarda ise ciğerlerine hava çekerler. Bu da onları büyük gösterir. Havayı bir anda ve hızla boşaltırlar. Ayrıca dilleri kendi boylarının 1,5 katına ulaşabilir. Dillerini de çok hızlı kullanabilirler. Yapışkan dilleri sayesinde uzak bir noktadaki yiyeceğe yani böceğe hızla ulaşabilirler. Ama kendileri dilleri kadar hızlı hareket edemezler. Bu yüzden de kaçmak yerine renk değiştirme özelliklerini kullanarak tehlikeyi savuşturabilirler. Kuyruklarını tutunma organı gibi kullanırlar. Onların bir diğer özelliği de sağır olmalarıdır. Bukalemunlar yaklaşık 15 dakika içinde renk değiştirirler.

Bukalemun nerede yaşar sorusuna gelince; onlar daha çok Afrika, Suriye, Filistin, İspanya, Yemen ve Suudi Arabistan gibi sıcak bölgelerde yaşarlar. Bukalemun özellikleri içinde yer alan bu renk değiştirme, onları hayvanlar aleminde eşsiz ve farklı bir konuma oturtmuyor mu sizce de?

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?