Bülent Arınç: Çocuk bir toplumun geleceğidir

Çocuk ve Medya Kongresi’ne katılan Bülent Arınç, çocukların teknolojiyle olan ilişkisini anlattı…


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu’nda düzenlenen 1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi’nde bir konuşma yaptı.

Arınç, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Çocuk Vakfı tarafından düzenlenen bu etkinliğin, yepyeni bir hareketin kuruluş ve başlangıç noktası olacağına inandığını söyledi.

Arınç, konuşmasında şunları söyledi:

“Çocuk bir toplumun geleceğidir. Çocuğa yatırım yapan, onu koruyan ve iyi yetiştiren toplumlar her zaman başarılı olmuş, tarih sahnesine isimlerini yazdırmışlardır. Çocukları iyi yetişen milletin, hiçbir şeyden korkmasına gerek yoktur. Yeter ki çocuğun kıymetini bilen ve geliştiren adımlar atılabilsin. Çocuk kendine yetene kadar edilgendir. Yetişkinlere ihtiyaç duyar. Kendimizin nasıl büyüdüğünü bilmeyiz, nasıl ayağa kalktığımızı, ilk kelimemizin ne olduğunu hatırlamayız. Ancak bu anlarda yanımızda olanlar için o anlar unutulmaz anlardır. Bunun gibi bir çocuk nasıl ayağa kalkıyor, yürüyor, koşuyor, konuşuyorsa çocuğun büyüme evrelerinden birisi de sosyalleşmesi ve dış dünya ile irtibat kurmasıdır. Bebeklik döneminde çocuk ne kadar edilgense sosyalleşirken de en az o kadar desteğe muhtaçtır. Toplumların en değerli parçası olan çocukların artık yeni bir arkadaşı var. O da medya. Bu arkadaş kimine iyi, kimine kötü alışkanlıklar kazandırıyor.”

Çocukların artık “yeni nesil ekran kuşağı” olarak yetiştiklerini vurgulayan Arınç, “Teknolojik gelişmelerle çocuk, ekran karşısında, sadece edilgen değil, dokunarak da etken katılım sağlıyor. Ekranlara bakarak ve dokunarak yepyeni sayfalara giren yavrularımız, sanal alemde kendilerini özgür, bağımsız ve serbest hissediyor. Denizde yüzemeyen çocuk internette sörf yapabiliyor. Çocuk yaşıtlarıyla mahallede sosyalleşmesi gerekirken yapay dünyalarda sanal arkadaşlıklar kuruyor. Farklı suretlerde, hayallerle dolu yeni medya dünyasında sınırsızca dolaşıyor. Bu alemde trafik yok. Anne baba baskısı yok. ‘Sus, sen çocuksun’ aşağılaması yok. İstediğini yap, eğlen, dolaş, konuş, bağır, ne istersen yap… Bunların hepsi var” diye konuştu.

Arınç konuşmasında, RTÜK’ün yapmış olduğu Türkiye’de Çocukların Medya Kullanma Alışkanlıkları Araştırması’ndan bazı ilginç verileri paylaştı:

“Bir öğrenci 2 saat 39 dakikasını telefona ayırıyor”

Başbakan Yardımcısı Arınç, yeni kuşağın yüzde 61’e yakınının internet, yüzde 47’ye yakınının bilgisayar ve tablet, yüzde 45’inin de cep telefonu kullandığını söyledi. Araştırmaya göre, yeni kuşak, yüzde 40’lık bir oranla 5. sırada televizyonu tercih ediyor.

Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yine aynı araştırmada çocukların yüzde 46’sının cep telefonu taşıdığı, bir öğrencinin günde 2 saat 39 dakikasını telefonuna ayırdığı görülüyor. Türkiye İstatistik Kurumunun Çocuklarda Bilişim Teknolojileri ve Medya Araştırması’nda ise bilgisayar kullanım yaşının 8, internet kullanım yaşının 9, cep telefonu kullanım yaşının 10 olduğu görülüyor. Bütün bu göstergeler bizlere kitle iletişim araçlarıyla çocuklarımız arasındaki ilişkinin her geçen gün daha fazla kesiştiği, kitle iletişim araçlarının artık çocuklarımızın hayatlarının vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini gösteriyor. Sınırların kalktığı, dünyanın adeta bir köye dönüştüğü günümüzün iletişim dünyasında çocuk ve medya ilişkisi ve buna bağlı sorunlar çözülemez hale geldi. Bugün bu salonda, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen çok değerli akademisyen ve uzmanlarla çocuk ve medya alanında ülkemiz ve dünya ölçeğinde çözümün bir parçası olmaya, kendi sözümüzü söylemeye ve yol haritamızı belirlemeye yönelik bir adım atmaya çalışacağız.”

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?