Burun Nasıl Koku Alıyor?

Güzel kokuları aldığımızda keyiflenir, kötü kokulara maruz kaldığımızda son derece rahatsız oluruz. Koku almak beş teme duyumuzdan biridir ve neredeyse hayati bir önemi vardır. Koku alamadığımızda bozuk bir yiyeceği yiyerek zehirlenebilir hatta hayatımızı tehlikeye atabiliriz. Koku duyusu olmadığında yiyeceklerden lezzet de alamayız. Yediğimiz ve içtiğimiz besinlerden tat almamız aslında koklayabilmemize bağlı. Nezle olup burnunuz tıkandığında yediğiniz hiçbir şeyden tat alamadığınızı hatırlayın. Ayrıca doğanın, çiçeklerin, denizden gelen iyot ve yosun kokusunun, yeni soyulmuş salatalığın, tavada kızarmış kimyonlu anne köftesinin, parfümlerin kokusunu alamamak da hayatı ne kadar yavanlaştırır bir düşünsenize…

Burun Nasıl Koku Alıyor

Kokular bizi geçmişe ve anılara da götürür. Siz küçükken annenizin kullandığı parfümün yıllar sonra aniden burnunuza geldiğinizi düşünün. Çocukluğunuza dair ne kadar anı varsa hepsi bir koşu gözlerinizin önüne geliverir. Geçmişte aşina olduğumuz kokuları ilerleyen zaman içinde yeniden aldığımızda aniden o yıllara geri gider ve duygulanırız. Yani kokular çok önemli ve özel bileşenlerdir. Koku bir nevi nesnelerin ruhudur.

Peki bu gizemli ve mucizevi his nasıl oluşur? Burun nasıl koku alıyor gelin bir bakalım.

Herhangi bir yiyecek yahut nesnenin kokusunu koku molekülleri sayesinde alırız. Koku molekülü denilen kimyasal parçacıklar, burun deliklerinin birkaç santim yukarısında bulunan epitel zarın ıslak kısmında çözünür ve orada koku reseptörleri ile temasa geçer. Burnumuzda her gelen kokuyu ayırt edebilmek için yaklaşık 40 milyon koku reseptörü vardır. Bu sayı koku uzmanı köpeklerde ve özellikle polis köpeklerinde 2 milyar civarıdır. İşte bu lifli sinir hücreleri daha uzun liflerle burnun arka tarafında bulunan burun soğanına bağlıdır.

Bilim adamları yaptıkları araştırmalarla şunu saptamışlardır ki; her koku molekülünün kendine has bir yapısı vardır ve beynimiz de bu sayede aldığımız kokunun neye ait olduğunu rahatlıkla saptar. Ayrıca koku alma sırasında beyin her bir molekülü algılayıp hafızaya aldığından, aynı şey bir daha koklandığında ne olduğu rahatlıkla ayırt edilebilir.

Yine bilim adamları yaptıkları çalışmalarda koku ailelerinden söz ederler. Öyle ki her aileye ait moleküller de benzer şekillerdedir. Buna göre yedi temel koku şöyledir: çiçek kokusu, misk kokusu, reçineli koku (terebentin misali), naneli koku, kekremsi koku (sirke misali), kötü ve nahoş kokular ve eter kokusu. Burnumuzdaki farklı reseptörler kokuların farklı bölümlerini algılar. 200’den fazla bileşenin bir araya gelerek gül aromasını oluşturduğunu söylesek şaşırır mısınız? Yeni pişirilmiş kahvede ise yaklaşık 500 bileşenden söz edebiliriz.

Sadece buharlaşamayan cisimleri kokusunu alamayız. Buharlaşmadıkları için koku moleküllerini de dışarı veremezler. Sözgelimi cam buharlaşmaz ve dolayısıyla kokusunu da alamayız.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?