cam

Cam nasıl bulundu?

Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız cam, nasıl bulundu?.. İlk olarak hangi uygarlık tarafından kullanıldı?..

Cam ya da sırça, saydam veya yarısaydam, genellikle sert, kırılgan olan katı bir malzemedir. Antik çağlardan beri gerek inşaat malzemesi, gerekse süs eşyası olarak camdan faydalanılmaktadır. Günümüzde halen basit araç gereçlerden iletişime ve uzay teknolojilerine kadar çok yaygın bir kullanım alanı vardır.

Günlük hayatımızda da camı sık sık kullanırız. Su içtiğimiz bardak, taktığımız bir kolye ucu, odamızdaki avize bile camdan olabilir. Camın bulunması çok eski tarihlere dayanmaktadır. Ancak tarih ve nerede yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Camın yapımında temel maddeler olarak kullanılan kum, soda külü (veya potas) ve kireç, yüksek ısıda birlikte eritilir. Bu maddeler dünyanın çok yerinde fazla miktarda bulunabileceği için, cam yapımı da söz konusu çevrelerdeki ülkelerden herhangi birinde keşfedilmiş olabilir.

camBazı kaynaklara göre bu keşfin, bugünkü Suriye’de kurulmuş olan Fenikeliler tarafından yapıldığı söylenmektedir. İddiaya göre, sözde bir geminin mürettebatı, Suriye’deki bir nehrin ağzında karaya çıkmış. Yemek pişirmek için hazırlık yaptıklarında, kaplarını desteklemek, üzerine oturtmak için taş bulamamışlar. Geminin ambarındaki güherçile (bir cins sodyum bileşimi, potasyum nitrat) kalıplarından yararlanmayı düşünmüşler. Ateş güherçileyi eritmiş, çevredeki kumla karışan eriyik sodyum bileşiği, sıvı cam halinde akmaya başlamış. Suriye’nin cam yapımında en eski bölgelerden biri olduğu bir gerçektir. İlk olup olmadığı ise bilinmemektedir. Ticaret konusunda dünyaca bilinen Fenikeliler, kendilerini “tüccar” olarak adlandırmışlar ve Akdeniz çevresindeki bütün ülkelere camdan yapılmış şeyler satmışlardır.

İlk çağlarda cam yapıldığı bilinen bir başka ülke de Mısır’dır. İsa’dan 7000 yıl önceye kadar uzanan eski Mısır mezarlarında, cam boncuklar ve süs eşyaları bulunmuştur. Ancak, bu süs eşyalarının Suriye’den gelmiş olabileceği ihtimali de bulunmaktadır. İsa’dan 1500 yıl önce Mısırlıların kendi camlarını yaptıkları bilinmektedir.

Mısırlılar dövülüp ufalanmış kuvartz taşlarını kumla karıştırır ve camın rengini değiştirirlerdi. Zamanla, bu karışıma kobalt, bakır ya da manganez katmayı da öğrenmişlerdi. Böylelikle, canlı mavi, yeşil veya mor renklerde camlar elde edebiliyorlardı. İsa’dan önce 1200 yıllarından sonra, Mısırlılar cama şekil vermeyi de öğrendiler. Fakat boruyla üflenerek camın şekillendirilmesi, Hristiyanlığın ilk dönemlerine ait bir uygulamadır.

Eski Romalıların da cam yapımında kendilerini geliştirdikleri bilinmektedir. Romalılar camdan, dekor ve süsleme unsuru olarak büyük ölçüde yararlanmışlar, duvar kaplamaları için ince cam panolar bile yapmışlardı.

Hristiyanlık döneminde, cam artık pencerelerde kullanılmaya başlamıştı. Üzerinde tarihi yazılı en eski cam, M Ö. 1551 -1527 yıllarında yaşayan Firavun Amenhotep’e ait iri bir boncuktur. Bu boncuk şimdi, İngiltere de Cboford müzesinde sergilenmektedir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?