Çarpım Tablosu Nasıl Ezberlenir

Çarpım tablosu tüm dünyada kullanılmakta sayısal derslerde önemli rol oynamaktadır. Kişiler çarpım tablosunu uygun yaşlarda ezberlemesi gerekir. Uygun yaşlarda ezberlenmesi durumunda kalıcı olmaktadır. Çocuklarda çarpım tablosu ezberlemek biraz zor gelmektedir. Çarpım tablosunun kolay ezberlenmesi için bazı kolay yollar öne sürülmüştür. Çarpım tablosu 1’den 10’lara doğru devam etmektedir. Çarpım tablosunu ezberlemenin en kolay yolu yazarak ve okuyarak olmaktadır. Çarpım tablosunda ana tema birden başlanılarak dokuza kadar olan rakamların birbirleriyle çarpımlarını göstermekte olan bir sayısal çizelge olmaktadır.

Çocuklara çarpım tablosunu ezberletmek için ilk önce 1’ den başlayarak en alttan öğretilmelidir. Burada 1 etkisiz eleman olmaktadır. 1 in etkisiz eleman olduğunu ilk önce öğrenmelidirler. Yani herhangi bir rakamı 1 ile çarparsanız sonucun 1 ile çarpılan rakamın çıkacağını öğrenmiş olurlar. Çocuklar çarpım tablosunu en az beş veya altı defa yazarak okuyarak daha çabuk öğrenmiş olurlar. Çarpım tablosunu 1’lerden başlayarak 2’ler, 3’ler ve 4’ler olarak guruplara ayrılarak yazılıp okunarak daha çabuk ezberlenir. Son aşamada çarpım tablosu toplu olarak yazılıp ezberlenmelidir. Bu durumda ailelere de büyük oranda iş düşmektedir. Çocuklar belirli bir aşama kayıt etikten sonra çarpım tablosunu karışık olarak soru şeklinde öğrenmelidirler. Gerekirse çocuklar oyun oynarken bile bunu sorabilirsiniz.

Önemli olan çarpım tablosunu ezberlemek değil, çarpım tablosunun ana temeline inmektir. Bunu çocuklara anlatmak gerekir. Çocuklar çarpım tablosunu ezberlerken rakamlara arasında olan çarpımın mantığı öğretilmiş olduğunda çocuklar okul hayatında hiçbir zaman zorlanmazlar. Çarpım tablosu okul hayatından fazla diğer yaşamlarında da çok önem arz eder. Çarpım tablosunu bilmeyen bireyler hesaplama işlemlerinde oldukça zorlanmaktadır. Çarpım tablosunu bilmek günlük yaşantımızda önemli yer tutar.

Çarpım Tablosu Nasıl Ezberlenir 1

Öğrencilik yıllarımızın korkulu rüyalarından bir tanesidir, çarpım tablosu. Çarpım tablosu her daim Matematik dersinin korkulu rüyası olmaktadır. Son derece önemli olan bu konunun öğrenciler arasında ezberleme yöntemlerinin de farklılık yaşandığı bilinmektedir. Bazıları normal bir şekilde çarpım tablosunu kağıt üzerinden ezberlerken, bazıları tekerleme yolu ile ezberleme işlemini yürütmektedir. Son yıllarda eğitim derecesinin değişmesine bağlı olarak çarpım tablosunun da ezberleme yöntemi değişmektedir. Öğretmenler Matematik dersine fobi haline gelmemesi için oyunlar öğreterek aralarına çarpım tablosundan sayılar eklemektedir. Öğrenciler bu şekilde hem oyun oynamanın tadına varmakla beraber kısa bir sürede çarpım tablosunu ezberlemektedir.

Ailelerin böyle durumlarda çocuklarının kesinlikle zorlamaması gerekmektedir. Ders sırasında dahi öğretmenleri sordukları sorular ile öğrencilerin kısa bir süre zarfı içerisinde ezberlemelerine yardım etmektedir.

En iyi ve en güzel biçimde öğrenmek amacıyla, resimli çarpım tablosu ezberleme tekniği gibi konularda bulgular yer almaktadır.  Bu bulguların son yıllarda hafıza teknikleri gibi durumlar ile karşılaşmaktadır. Öğrencilerin bu durum üzerinden rahat bir şekilde ezberlemesi söz konusudur.

Çarpım Tablosu Nasıl Ezberlenir 2

Bu nedenlerde göz önünde bulundurulduğunda çarpım tablosu ezberlenirken çocuğun nasıl bir ezber tekniği kullanacağını kendisinin keşfetmesi gerektiğince önemlidir. Öğrencinin kendi halinde ders çalışma metotlarını bulması son derece önemlidir. Sadece çarpım tablosu ezberleme işlemlerinden başka olarak herhangi bir ders için bile kendine ait bir çalışma metodunu bulması son derece önem farz etmektedir.

Çarpım tablosunun ezberleme aşamasında oyun oynayarak da çarpım tablosu hızlı bir şekilde ezberlenebilir. Çocukların bu şekilde ezberleme işlemleri daha kolay bir hale gelmektedir.

Okullarda son senelerde öğretmenler genel olarak öğrencilerine parmaklarının yardımıyla ezberleme işlemi yapmaktadır. Buna bağlı olarak öğrenciler daha kısa bir sürede ezberleme işlemi yürütürken daha hızlı bir şekilde öğrenmiş olurlar.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?