CERN nedir? Türkiye CERN’e ortak üye oluyor!

Dünyanın en gelişmiş parçacık fiziği laboratuvarı olan CERN, aynı zamanda da en büyük bilimsel organizasyonu…

Türkiye’nin CERN’e ortak üyelik anlaşması, 12 Mayıs’ta İsviçre’de imzalanacak. Anlaşmayla Türkiye, CERN’e yapacağı maddi katkı oranında kurum ihalelerinden pay alabilecek, kurumda daimi personel istihdam edebilecek ve Türk bilim insanları CERN’de kadrolu çalışabilecek. 21 tam üyesi olan kurumda şu ana kadar Türkiye gözlemci üye statüsündeydi ve tam üye olmak için en az iki yıl beklemek zorunda.

cern4_0905İsviçre-Fransa sınırında ve 27 kilometre çapında olan CERN kampüsünde dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarları bulunuyor.

Gizli deneylerin yapıldığı bir üs olduğu zannedilen CERN’de farklı ülkelerden o kadar çok bilim insanı çalışıyor ki belki de benzerinin görülmediği kadar şeffaf bir oluşum.

Her ne kadar açılımı Avrupa Nükleer Araştırma Konseyi olsa da CERN’de nükleer araştırma yapılmıyor. Maddenin temel yapı taşı inceleniyor…

60 yıl önce bilimsel merak ve keşif amacıyla kurulan laboratuvarda maddenin kökeninde ne var, nasıl oluştu, varlığın başlangıcı ne gibi sorulara cevap aranıyor…

cern2_0902CERN’e Avrupa ülkelerinin hemen hemen hepsi üye ama çalışmalara katılmak için üye olmak şart değil. Üye olmadıkları halde Amerika, Rusya, Çin, Japonya ve Türkiye de buradaki deneylere katılıyor. Farklı üniversiteleri temsilen Türkiye’den yaklaşık 100 Türk’ün çalışmalarda yer aldığı CERN’de yaklaşık 10 bin kadar fizikçi birlikte çalışıyor.

Big Bang olarak adlandırılan “Büyük Patlama” deneylerinde çok büyük bir patlama olacağı zannediliyor ama o büyük patlama zaten 13,5 milyar yıl önce gerçekleşti. CERN’deki deneylerde protonların (atom çekirdeğinde bulunan artı yüklü atom altı parçacık) çarpışması sırasında çıkacak enerji ancak bir sineğin kanat çırpması kadar. İki proton kafa kafaya saniyede 40 milyon kere çarpışıyor… Bu kadar çok sayıda çarpışma elde edilmesinin nedeni ise ender görünen olayları ve parçacıkları saptamak…

cern3_0905Bundan sonraki amaç bu çarpışmaları yıllarca devam ettirmek. Bu arada da protonların enerjilerini ve sayılarını yükseltmek. Hedeflenen enerji, protonların 7000 Milyar elektron volt enerjisine çıkmaları. Şu anda bu enerji 450 milyar elektron voltta. Eğer her bir proton 7000 Milyar elektron volt enerjide kafa kafaya çarpışırsa, elde edilen enerji yoğunluğu evrenin başlangıç koşullarına yakın olacak ve ilk evrendeki fiziksel atmosferi yakalanmış olacak.

Bu aşamaya en erken 2 yıl sonra geçilmesi planlanıyor. Yani şu anda hem protonların enerjileri çok düşük, hem de çarpışan protonların sayısı çok düşük…

cern_0905

 

 

 

CERN, 2012 yılında, maddeye kütlesini verdiği düşünülen ve “Higgs Bozonu” adı verilen atom altı parçacığına ilişkin deneylerde bu bozona benzeyen bir parçacık tespit etti. Bu gelişme üzerine, “Higgs Bozonu” ile ilgili ilk çalışmaları yapan Belçikalı fizikçi François Englert ile İngiliz bilim adamı Peter W. Higgs’e 2013 yılında Nobel Fizik Ödülü verildi.

 

 

 

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?