Çevre kirliliği nedir?

Çevre kirliliği nedir? Çevre kirliliği başlığı altındaki diğer çevre sorunları neler? Çevremizi temiz tutmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Çevre kirliliği hakkında bilgi vermeden önce çevre ne demek ona bakalım. Çevre, dünya üzerinde yaşamını sürdüren canlılarının hayatları boyunca ilişkilerini sürdürdüğü dış ortamdır. Buna “ekosistem” de diyebiliriz. Çevrenin fiziksel unsurları hava, su ve topraktır. Biyolojik unsurları ise insan, hayvan, bitki ve diğer mikroorganizmalardır.

Çevre kirliliği, ekosistemlerde doğal dengeyi bozan ve insanlardan kaynaklanan ekolojik zararlardır. Yeryüzünde yaşayan bütün canlıların sağlığını etkileyen, cansız ve çevredeki maddeler üstünde yapısal zararlar veren ve bazı nitelikleri bozan yabancı maddelerin hava, su ve toprağa karışması olayıdır.

çevre kirliliğiÇevre kirliliği, düzensiz kentleşme ve bilinçsiz sanayileşme dolayısıyla insan ve insanın içinde yaşadığı doğal çevre arasındaki dengenin bozulmasıdır. Hava, su, toprak ve yeşilliklerin açığa çıkan duman, gaz, atık su ve petrol artıkları tarafından kirletilmesi, insan sağlığına zararlı hale getirilmesi. Büyük kentlerdeki trafik gürültüsü ve trafik yoğunluğuna bağlı öteki sorunlar da çevre kirliliği içinde yer alırlar. Çevre kirliliğinin önlenmesi günümüzde sanayileşmenin en önemli sorunları arasında yer almaktadır.

Çeşitli kaynaklardan çıkan katı, sıvı ve gaz halindeki kirletici maddelerin hava, su ve toprakta yüksek oranda birikmesi ile çevre kirliliği meydana gelir. Başlıca kirlilik çeşitleri şunlardır: Hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, gürültü kirliliği, ışık kirliliği ve radyoaktif kirlilik 

Hava kirliliği

Atmosferde toz, duman, gaz, koku ve su buharı şeklinde olan maddelerin, insan ve diğer canlılara zarar verebilecek kadar yükselmesi hava kirliliği olarak adlandırılmaktadır. Havayı kirleten maddelerin sınır değerleri (havada zararlı olmayacak derecedeki en yüksek değerleri), her ülkenin ilgili kuruluşları tarafından yönetmeliklerle belirlenir.

Su Kirliliği

Zararlı maddelerin suyu bozacak oranda olan miktarda suya karışmasıyla oluşur. Su kirliğinin başlıca nedenleri sanayi kuruluşları, termik santraller, gübreler, kimyasal ilaçlar, sanayi atıkları, nükleer santrallerdeki sıcak sular, toprak erozyonudur.

çevre kirliliğiToprak Kirliliği

Toprağın kimyasal maddelerle veya atıklarla kirlenmesidir. Toprağın verimini azaltacak, toprağın özelliğini bozan her çeşit teknik ve ekolojik olaylar toprak kirliği olarak adlandırılır. Toprak kirliliğinin nedenleri hava ve suyu kirleten maddelerden oluşur. Mesela kükürt dioksit yüksel olan bir havada yağmur yağdığı zaman asitli yapar ve asitli yağışlar toprağa ciddi zararlar verebilir. Toprak içine giren bu asitli sular ağaç köklerini, bitkisel ve hayvansal toprak canlılarını zarara uğratır. Toprağın reaksiyonunu etkileyerek besin maddesi dengesini bozar. çöp yığınlarından toprağa sızan sular, kirli sulama suları, gübre çözeltileri, radyoaktif maddeler, uçucu küller, ağır metaller, sanayi atıkları toprağı kirleten madde ve kaynaklardır.

Radyoaktif kirlenme

Radyoaktif ürünler, yaydıkları elektron ile çevrede bulunan hava, su, toprak ve bitkilere zarar vermektedir. Buna radyoaktif kirlenme isimi verilir. Radyoaktif kirlenme nedenler radyoaktif kirlilik nükleer enerji santralleri, nükleer silah üreten tesisler, radyoaktif madde artıkları bu kirlenmeye neden olmaktadır.

Gürültü Kirliliği

çevre kirliliğiİnsanların sağlıklarını belirli bir süre içinde yada sürekli olarak zarar veren meydana gelen seslerdir. Gürültü kirliliğini nedenleri arasında ulaşım araçları, sanayiler, eğlence araçları ve yerleri bulunur.

Işık kirliliği

Işık kirliğinin sebepleri lazerler ve gereksiz aydınlatmalardır. Işık kirliliği gece havada aşırı aydınlık oluşmasıdır. Aşırı aydınlık canlılara zarar vermektedir. Örneğin: Deniz kaplumbağaları yumurtadan çıktıklarında denizin üzerindeki ay yansımasını ararlar ama aşırı aydınlatmalardan dolayı bir kısmı ayın yansıması ayırt edemez sonuç olarak açlıktan veya avlanmaktan dolayı ölürler. Kuşlar uçarken aya göre yön bulurlar. Ama aşırı aydınlatmalardan dolayı hangisinin ay
olduğunu bilemezler ve göç edemeyip ölürler.

Çevre kirliliğini önlemek için ne yapabiliriz?

Sanayileşmeyle birlikte kentlerde nüfus yoğunluğunun artması ile birlikte çevre kirliliği arttı. Bu sadece ülkemizde değil tüm dünyada yaşanan bir sorundur. Günümüzde küresel ısınma ile birlikte iklim farklılıkları meydana gelmeye başlamıştır.

* Biriken çöpleri çöp kutusuna atmalıyız

* Yakıtların tam yakılması sağlanmalıdır.

* Gerek olmadıkça araç kullanılmamalıdır.

* Ambalajında geri dönüşüm işareti olan ürünleri tercih etmeliyiz.

* Plastik poşet ve yiyecek kapları gibi plastik ürünleri hemen atmayarak yeniden kullanmalıyız ve plastik traş bıçağı, çakmak, tükenmez kalem, folyo pişirme kapları gibi tek ya da çok az kullanımlık ürünleri kullanmayı en aza indirmeliyiz.

* Alışverişlerde az miktarda ürün için plastik poşet kullanmamalıyız.

* Şişe ve kavanoz gibi cam saklama ürünlerini tercih etmeliyiz.

* Çöpe atacağınız cam malzemeleri ayrı bir yerde biriktirerek en yakındaki geri dönüşüm kumbaralarına atmalıyız.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?