çikolatanın tarihçesi

Çikolatanın tarihçesi nedir?

Hemen hemen hepimizin vazgeçilmezleri arasında yer alan çikolata ve çikolatanın tarihçesi hakkında acaba bunları biliyor musunuz?

Çağlar öncesi çikolataya “tanrıların gıdası” adı verilmiştir. Çikolatanın bu isimle anılmasının en önemli sebebi ise çikolatanın eşi benzeri olmayan tadı ve insana verdiği büyük keyiftir.  Bu deyimin kökenin ise kakaoyu ilk eken ve onu çikolata olarak ilk tüketen Kolombiya öncesi uygarlıkların dinlerine dayandığı var sayılır.

İlk uygarlıklardan biri olan Aztekler, tüylü tanrı ve Toltec kralı olan Quetzalcoatl’ tapıyorlardı, inanışa göre Quetzalcoatl kakaoyu insanlığa bir hediye olarak yeryüzüne indirmişti. Quetzalcoatl, yüksek rahip Tezcatlipoca ile anlaşamayınca topraklardan çıkartıldı. Quetzalcoatl da üstü açık bir salla denizlere açıldı. Aztekler ise Quetzalcoatl’ın tekrar döneceğine dair inançlarını yüzyıllar boyunca sürdürdüler ve 1519’da ülkesine geleceğine inandılar.  1519 yılında İspanyol istilacısı Cortes ve adamları Meksika’ya ayak bastı. Ve öyle şaşırtıcıydı ki onların karaya çıktıkları noktayla Quetzalcoatl’ın denize açıldığı yer aynıydı. Bu yüzden Aztek imparatoru Montezuman, Cortes’i Quetzalcoatl sandı ve Cortes’e de aynı şekilde kakao sundular. Fakat Cortes bu durumdan hiç hoşnut olmamıştı, çünkü onun beklediği hayal ettiği hediye altındı. Ancak bir süre geçtikten sonra Cortes de kakaonun kıymetini, ne kadar değerli olduğunu ve Aztekler için olan önemini anladı.

cikolata-01032016

Kakao yeni dünyadan eski dünyaya verilen bir hediye olarak başlasa da etkisi beklendiğinden çok daha büyük oldu.Mayalar, ise siyah suratlı ve uzun burna sahip olan kakao tanrısı Ek Chuah’a tapıyorlardı. Maya tarihinde kakao öyle önemli bir yere sahipti ki; ileri gelen kişilerin cenaze törenlerinde kakao çekirdekleriyle doldurulmuş vazolar değerli bir eşya olarak sunulurdu.

Mayalar ve Aztekler kakaonun tarihinde en önemli yere sahip olan uygarlıklardır. Bu uygarlıklar kakaoya “cacau” adını verdiler ve ilk ekimini yaptılar. Cenaze ve kutlama törenleri için hazırlanıp sunulan Xocoalt’ın en önemli ham maddesi kakaoydu. Ancak bu günümüzde bildiğimiz çikolatanın tadından çok daha farklıydı ve koyu, acı, baharatlı bir tada sahipti.

4000 yıl kadar önce Honduras Ulua vadisinde yapılan araştırmalara göre kakao burada yaşayan toplumlar için ekonomik ve sosyal olarak oldukça önemli bir yere sahipti. Antropologların yaptıkları keşiflerde Xocoalt’ın en önemli ham maddesi kakao olmanın yanı sıra kakaonun ayrıca bir takas ürünü olarak da bu toplumlarda değerli bir yeri olduğunu gördüler. Özellikle İspanyol istilacılar için ekonomik bir değeri olan kakao şu şekilde takas edilirdi;  Kakao ya da kakao çekirdeği yerine Azteklerden kabak ( 4 çekirdek), köle (100 çekirdek) ve diğer istediklerini alabiliyorlardı.

İlk kakao çiftlikleri de İspanyol sömürgeciler tarafından kuruldu. 1550 yılları civarında kurulan bu çiftlikler Meksika’da yer alıyordu.  Oaxaca’da yaşayan bir grup rahibe acı meşrubatların tadını Avrupalıların damak tatlarına uygun hale getirmek için içeceklerde bir kısım değişiklikler yaparak içeceklerin içerisine şeker kamışından üretilmiş şeker, anason ve tarçın eklediler. Avrupalıların büyük beğenisiyle karşılaşılan bu içecek sayesinde kakao da Orta ve Latin Amerika’daki tüm sömürge nüfuzuna hızla yayılmaya başladı ve çikolatanın çekiciliği de keşfedilmiş oldu.

cikolata4-01032016

Cortes’in yol arkadaşlarından olan Bernard Diaz del Castillo çikolataya övgüler yağdırarak şöyle demişti: Çikolatayı tüketmenin verdiği haz insanın tüm gün boyunca seyahat etmesine olanak veriyor. Yorgunluğu uzak tutuyor ve insanın yemek yemesini ya da içmesini gerektirmiyor.

17. yüzyılda bilim insanları, doktorlar ve antropologlar da kakao ve çikolatanın olumlu özelliklerine vurgu yaparak müthiş bir yiyecek olduğunu belirtiyorlardı. Ancak bu söylenenler hiçbir bilimsel veriye dayanmıyor yalnızca kişisel görüşlerden oluşuyordu. Bu söylenenlere karşıt görüş ise Avrupa’daki ruhban sınıfının söyledikleriydi. Onlar çikolatayı günaha teşvik, tutku ve ahlaki çöküşe çağrı yapan gıda olarak nitelendiriyorlardı.

İspanya başta olmak üzere tüm Avrupa’ya yayılan çikolatanın Avrupa’ya girişi 16. ve 17. Yüzyıllara denk geliyordu. O dönemlerde çikolata tüketimi bir ayrıcalıktı ve aristokrasi ile birlikte kraliyet sarayına bağlı olan ruhban sınıfı tarafından tüketilebiliyordu. Çikolatanın topluma ve geniş bir kesime ulaşması için 300 yıl kadar bir sürenin geçmesi gerekecek ve ancak sanayileşme devrimi ile birlikte çikolata üretiminin yaygınlaşmasıyla 20. yüzyılda gerçekleşecekti.  20. yüzyılda dahi çikolata herkesin alabileceği bir tüketim maddesi değildi, sadece özel günlerde, kutlamalarda, sevgililer arasında ya da duygusal anlarda, arkadaşlarla birlikte tüketilebilecek lüks bir gıda sayılıyordu.

Soylu kadınlar, uzun süren vaazlara acıkmadan ve kendileri halsiz hissetmeden dayanabilmek için uzun kilise görevleri sırasında çikolata tüketmeyi alışkanlık haline getirdiler. Ancak din adamları bu durumu uygun bulmuyor ve bu alışkanlığı günahkar bularak yasaklamak istiyorlardı.

cikolata3-01032016

17. yüzyıla kadar İspanyollar çikolata üzerindeki hakimiyetlerini koruyarak tekelleştiler. Daha sonra Antonio Carletti adında bir İtalyan Batı Hint Adaları ve İspanya arasında seyahat ederken tatlı çikolatanın tarifini keşfetti. Seyahat raporlarında tarifi açıklayan Carletti, İtalyan halkının bu tada tutkuyla bağlanmasını sağladı. Bu eşsiz ve muhteşem tadı kaybetmek istemeyen İtalyanlar, İtalya’nın kuzeyinde   “cioccolatieri” açtılar ve Perugia çikolatanın merkezi haline getirildi. Çikolata dükkanlarının beşiği ise Venedik oldu.

Çikolata günümüzdeki gibi katı halde değil, daha çok meşrubat olarak ya da kurabiye ve tatlılarda kullanılırdı. Bu yüzden Paskalya öncesi tutulan Lent orucu sırasında çikolata tüketiminin uygun olup olmayacağı sorunsalı ortaya çıktı. Bu sorunun çözümü ise şöyleydi; sıvı halde tüketilebilir ancak katı halde tüketilemez.

19. yüzyılın ortalarından sonra ise çikolata şu anda olduğu gibi katı halde tüketilmeye başlandı. Bu şekilde çikolatanın tüketimin keşfedilmesi ise şu şekilde oldu;  1828 yılında Hollandalı Coenraad Van Houten kakao presini icat etti.  Bu icat çikolata üreticilerine modern ve katı halde çikolatanın yapımı için önayak oldu. İlk olarak katı çikolatanın kim tarafından üretildiği tartışma konusu olsa da İngiliz Fry ailesi bu konuda ilk çikolata çubuklarını pazarladıklarını iddia etmektedirler.

Van Houten presin yanında bir önemli buluşa daha imza atmıştı. Dutching denilen bir işlemi bulan Houten bu sayede kakaonun daha koyu bir renk vermeyi ve su içinde çözünürlüğünü artırmayı başardı.

Çikolatanın çocuklara pazarlanması ise 1930’lara rastlamaktadır. Ortalama bir ailenin gelirinin yükselmesiyle beraber çikolata da besin değeri yüksek bir gıda olarak kabul edilmeye başlandı. Bu durumu fırsat olarak gören pazarlamacılar, çikolataya genç ve taze bir imaj verdiler. Ambalaj tasarımlarından ürün geliştirmeye kadar pek çok değişiklik gençlerin çikolataya olan ilgilerini artırmak için yapıldı. Yapılan tüm bu çalışmalar ise kısa sürede beklenilen başarıyı yakaladı.

Çikolata hakkında daha fazla bilgi edinmek için videomuzu izleyebilirsiniz…

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?