cilt bakımı

Cilde kış bakımı nasıl yapılır?

Cildimiz, dış etkenlere en çok maruz kalan organımız. Cildimizin sağlığına her zaman özen göstermeliyiz, özellikle soğuklarda. Peki, cilde kış bakımı nasıl yapılır?..

Hangi yaşta olursa olsun herkes sağlıklı, bakımlı, güzel ve ışıldayan bir cilde sahip olmak ister. Ancak kış aylarında sert esen rüzgarlar ve kar, cildin nem oranını azaltıyor. Kış soğuğunda kuruyan, canlılığını yitiren ve tahriş olan cilde ekstra nem katmak daha fazla önem kazanıyor.

cilde kış bakımıÇünkü kış havası deride kurumaya, çatlamaya ve dökülmeye yol açıyor. Fırtına ve karın etkisiyle nemi azalan ve kuruyan cilt, tahriş olup bozuluyor. Soğukla birlikte daralan damarlar kan dolaşımında yavaşlamaya, cildin de koyu renkli bir görünüm kazanmasına sebep oluyor. Özetle bol soğuklu, fırtınalı ve karlı kış aylarında cilt ekstra bakım ve özen istiyor.

Tüm bu olumsuz etkileri azaltmanın yolu; deriye kaybettiği nemi kazandırmaktan geçiyor. Ancak bunun için kişinin cildini iyi tanıması gerekiyor. Cilt tipine uygun nemlendirici kullanmak bakımın ilk adımı. Nemlendiriciler cildin kaybettiği suyu karşılıyor ancak nemlendirici kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta; bunların dermatolojik testlerden geçmiş, bilinen ve kaliteli ürünler olması.

Soğuk havaya en çok eller, boyun ve yüz maruz kalıyor ve bir de dudaklar. Açıkta kalan bu organları daha fazla nemlendirmek ve dış etkenlerden korumak önemli. Yağlı kremler, dudakların da soğuktan kuruyup çatlamasının önüne geçmede en etkili yol. Ayrıca cildi temizlemek için kullanılan ürünün de cildin nem oranını düşürmeyecek nitelikte olması gerekiyor. Bu nedenle uzmanlar, cildin özellikle kış aylarında krem özelliği olan ürünlerle temizlenmesini öneriyor.

cilde kış bakımıCilde kış bakımı için diğer yapılacaklar!

– Kış aylarında banyo için çok sıcak su kullanmayın; çünkü sıcak su, deriniz üzerindeki doğal yağı alarak cildinizi kuru bırakmaktadır.
– Günlük ya da yeteri kadar aralıklarla kış sezonunda banyo öncesi hindistan cevizi, badem, susam yağı ya da diğer doğal bitkisel yağlarla masaj yapın. Mümkünse masaj yağını bedeninizde yarım saat kadar tutun. Bu masaj cilt kuruluğunun giderilmesinin yanında yorgunluğu alır, tüm vücudu canlandırır, dayanıklılığı artırır, mükemmel bir uyku sağlar, bağışıklık sistemini uyarır ve sinir sistemini güçlendirir.
– Cilde kış bakımı sadece harici olarak değil dahili olarak da yapılmalıdır. Cildinizin soğukla mücadele edebilmesi için yeteri kadar enerjiye ihtiyacınız bulunmakta. Bunun için badem, ceviz, taze peynir, saf tereyağı yemeyi ihmal etmemelisiniz. Ayrıca, yatmadan önce bir bardak ılık süt içmek de iyi gelecektir.
– Kışın yaz kadar çok fazla su içme ihtiyacı hissedilmez ama buna karşın soğuk ve kuru hava nedeniyle vücudun sürekli su kaybı bulunmaktadır. Bunu göz önünde tutarak cildi nemli tutmak için bol su içilmeli.
– Cildi kış havasının olumsuz etkilerinden korumak için bere, atkı, eldiven gibi uygun giysilerin tercih edilmesi de önemli rol oynuyor.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?