çocuk dostu şehirler

Çocuk Dostu Şehirler Projesi nedir?

UNICEF desteğiyle yürütülen Çocuk Dostu Şehirler Projesi kapsamında, çocuk haklarının gözetildiği yerel bölgeler oluşturulması hedeflenmektedir…

IKEA Türkiye ve UNICEF Türkiye, UNICEF Türkiye Milli Komitesi’yle birlikte, “Çocuk Dostu Şehirler” projesini hayata geçiriyor. Türkiye’den farklı coğrafi bölgelerdeki yerel belediyelerin bulunduğu proje, çocukların kentsel alanlardaki ihtiyaçlarını karşılamayı ve onlara daha iyi bir ortam sunmayı hedefliyor. UNICEF Türkiye Ülke Ofisi ve projeye ortak belediyeler tarafından yürütülen çalışma kapsamında çocukların ihtiyaç ve beklentilerine yönelik programlar tasarlanması, oyun ve gelişim haklarından faydalanması amaçlanıyor.

Projeye ulusal düzeyde, İçişleri Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı, Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı ile Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi (WALD) katkıda bulunuyor. Yerel düzeyde ise çalışmalar Uluslararası Genç Liderler Akademisi tarafından destekleniyor.

2015 yılı sonuna kadar Adana – Yüreğir, Ankara – Mamak, Bitlis, Erzurum – İspir, Giresun, İzmir – Bornova, Kırklareli – Lüleburgaz, Manisa, Mersin, Şanlıurfa – Eyyübiye belediyelerince yürütülecek olan projenin iki temel amacı var:
– Çocukların ihtiyaçlarına yönelik politikalar ve programlar tasarlamak ve bu süreci denetlemek amacıyla farklı kentsel alanlardaki çocukların ihtiyaçlarını belirlemek.
– Çocukların oyun ve gelişim haklarına erişimlerini sağlamak amacıyla kentsel alanlarda çocuk dostu mekanlar yaratmak.

Çocuk Dostu Şehir nedir?

çocuk dostu şehirlerÇocukların haklarını uygulamaya kendini adamış yerel yönetim veya şehirdir. Çocuk Dostu Şehir, Çocuk Hakları Sözleşmesi uyarınca çocuk haklarının politikalara, yasalara, programlara ve bütçelere yansımasının yerel seviyede vücut bulmasıdır.

Proje dahilinde kentlerde yaşayan ve öncelikli olarak dezavantajlı bölgelerde ikamet eden çocuklara ulaşılması hedeflenmektedir.

Türkiye’de kentleşme, sanayileşme ve kırsaldan kente göç ile her geçen gün hızla artmaktadır. Türkiye nüfusunun üçte birini oluşturan çocukların ihtiyaçları ve öncelikleri bu hızlı değişim sürecinde dikkate alınmalıdır.

Yerel düzeyde çocukların günlük hayatını etkileyen birçok hizmeti yürüten belediyelere çocuk haklarının gerçekleştirilmesinde önemli görevler düşmektedir. Sınırları içinde yaşayan vatandaşların ve çevrenin ihtiyaçlarını en iyi bilen kurumlar belediyelerdir. Çocuklar için yaşanabilir çevreleri oluşturmaktan sorumlu olan belediyeler birçok konuda hem probleme hem de çözüme en yakın kurumlardır. Bu anlamda, çocuklar çözümlerin bir paydaşı olarak kentsel değişimin ana öncüleridir.

çocuk dostu şehirlerTürk Hükümeti ve UNICEF Türkiye arasında imzalanan Ülke Eylem Planı’nın öncelikli amaçları; çocuklar açısından coğrafi ve toplumsal cinsiyet farklılıklarının azaltılması, hizmetlere eşit haklarda erişimin sağlanması, çocuk yoksulluğunun azaltılması ve hem yerel hem ulusal düzeyde çocukların iyiliğinin desteklenmesi için çocuk katılımının artırılmasıdır.

Çocuk Dostu Şehirler’de çocukların fikirleri il yönetimi tarafından dikkate alınır ve çocuklar kent yönetiminin aktif katılımcıları olur. Çocuk Dostu Şehirler’de çocuklar için aşağıdaki hedefler gözetilir…
– Sağlık ve eğitim gibi temel hizmetleri almak,
– Caddede tek başına güven içinde yürümek,
– Arkadaşları ile oyun oynamak ve yeşil alana sahip olmak,
– Kültürel ve sosyal etkinliklere katılmak,
– Etnik köken, din, gelir, cinsiyet veya engellilik durumu ne olursa olsun, her hizmete erişime sahip şehrin eşit vatandaşı olmak.

Daha fazla bilgi için: www.cocukdostusehirler.org

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?