Çocuk ve Gençlik Sanat Bieanali ne zaman, nerede?

15 Haziran’a kadar devam edecek olan İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin üçüncüsü başladı…

Bienal nedir?

cocukbienal4_2105İspanyolca bir kelime olan bienal, genelde kültürel ve sanatsal faaliyetler için kullanılmaktadır. İki yılda bir düzenlenen yarışma, şölen, sergi vb. gibi faaliyetlere denir; sözlük anlamı “iki yıllık“tır.

Dünyanın en eski bienali 1895’ten beri düzenlenen “Venedik Bienali” iken Türkiye’de de 1987 yılından beri düzenlenen ve her iki senede bir tekrarlanan “Uluslararası İstanbul Bienali” bulunmaktadır.

Tüm etkinlik ve girişlerin ücretsiz olduğu 3. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali; Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı aracılığıyla İstanbul sınırlarını aşarak Anadolu’nun 53 ilinden katılım sağladı. Genişlemeye ve giderek dünyaya açılmaya kararlı bienalin bu seneki konukları arasında KKTC, Nepal, Hollanda ve İsveç’ten çocuklar bulunuyor.

5 bin genç ve çocuğun performanslarına ev sahipliği yapan bienalin mekanları; Kadıköy Şirket-i Hayriye Sanat Galerisi, Doğuş Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi, Şehir Hatları Vapurları, Kadıköy İskele Meydanı, Beşiktaş Çağdaş ve Salt Galata.

“KÜÇÜK OLAN İYİDİR”

cocukbienal3_21053. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin konsepti küratörler (sergi düzenleyecisi) Maria Sezer, Leyla Sakpınar ve Gülçin Özdemir Aksoy tarafından “Küçük olan iyidir” olarak belirlenmiş. Bu tema yardımıyla çocukların küçük kavramı üzerinde düşünerek büyüklerin dünyasına göndermeler yapmalarını isteyen bienal, bir haftasını çocuk hakları temalı çalışmalara ayırıyor.

Birleşmiş Milletler’in bugünkü halini 1989’da kabul ettiği Çocuk Hakları Bildirgesi, Türkiye’de 1995 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak kabul edildi. 54 maddeden oluşan sözleşme; yaşama hakkı, eksiksiz biçimde gelişme hakkı, zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkının yanı sıra aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma haklarını kapsıyor. Bienal için önemli olan; sözleşmenin kapsamı, çocuklara ne gibi güvenceler verdiği, öğretmenlerin, anne-babaların, büyüklerin ve çocukların bu haklardan ne kadar haberdar olduğu… Bienal bu konuda kapsamlı bir bilinç oluşturmak için elinden geleni yapmaya hazır.

Küçük” kavramı görecelidir. Küçük, neye göre ve kime göre küçüktür? Her zaman mantıklı bir açıklaması olmayabilir. Küçük bir çocuğun erişemediği bir masa ona kocaman gelebilir.Yüksek bir dağın yanında devasa bir gökdelen küçük görünebilir. Her çok azdan oluşur. Bir su damlasının, damlaya damlaya göl olması gibi. Küçük şeyler, domino etkisi yaratıp daha büyük şeylerin oluşumuna yol açabilir.

Küçük adımlar bizi uzaklara, tahmin bile edemeyeceğimiz diyarlara götürebilir…Herkes sanatı sevebilir çünkü herkese göre sanat vardır ve her birimiz için farklı şeyler ifade eder! Bu sebepten dolayı sanatsal deneyimlerimizi paylaşmak her zaman heyecan ve ilham vericidir!

Programda neler var?

cocukbienal2_2105Ana Sergi’de 4-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerin ürettiği yapıtlar sergileniyor. Etkinliğin mekânları Beşiktaş Çağdaş ile Şirket-i Hayriye Sanat Galerisi.

Atölye Programı’nda geleneksel sanatlar, drama, bayrak yapımı, kutu oyunları, duvar resmi, yeni medya ve karikatür gibi farklı başlıklar altında 90 ayrı atölye çalışması yapılıyor.

Dans ve beden performansları İstanbul’un kamusal mekânları Şehir Hatları Vapurları ve Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleşiyor.

Konferans, söyleşi, sempozyum; bienalin yetişkinler için olan bölümü. Sanat ve eğitim alanında uzman onlarca isim bienal mekânlarında izleyici, öğretmen, veli ve öğrencilerle buluşuyor.

Çocuk Hakları, 2-8 Haziran tarihleri arasında İsveç Konsolosluğu’nun desteğiyle çocuk ve hakları konusunda farkındalık oluşturacak bir dizi etkinlik, atölye çalışması, sanatçı buluşması ve söyleşiyi kapsıyor.

Bienal, İstanbul’un ardından önce Anadolu sonra da dünyanın farklı ülkelerine açılacak!..

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?