çocuklarda saç dökülmesi

Çocuklarda saç dökülmesi, sebepleri ve tedavisi!

Her ne kadar saç dökülmesi genellikle ileri yaşlarda görülse de, günümüzde stres ve bazı hastalıklar sebebiyle çocuklarda saç dökülmesi görülebilir…

Uzmanlara göre, sağlıklı insanlarda bile günde 50-100 arası saç telinin dökülmesi normal kabul edilmektedir. Bundan fazla saç dökülmesi, bir rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. Dolayısıyla saçlarda dökülme normalden fazla görüldüğünde mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

çocuklarda saç dökülmesiÇocuklarda görülen saç dökülme nedenlerinin başında çoğunlukla halk arasında ‘saç kıran’ olarak tanımlanan ‘Alopesi Areata’ gelir. Cinsiyet ayrımı olmaksızın karşılaşılan bu rahatsızlık, genelde çocukluk ya da ergenlikte başlar. Çocuklarda başlama yaşı genellikle 5 yaş altı olan bu tip dökülmeler 1-2 santim çapında dairesel dökülmeler olarak göze çarpar. Basit bir saç dökülmesi gibi başlayan ‘Alopesi Areata’da tedaviye hemen başlanmazsa zamanla çocuğun başındaki tüm saçlar dökülebilir. Hatta bu dökülme kaş ve kirpikleri de kapsayabilir. Bu tip dökülmeler karşısında tedaviye beklemeden başlanmalı. Bu sayede dökülme kontrol altında tutulabilir.

Çocuklarda saç dökülmesinin bir diğer nedeni de kalıtsal özelliklerdir. Çocukların ailelerinde bulunan saç problemleri genetik olarak kendilerinde de görülebilmektedir. Ailesinde dökülme hikayesi olan çocukların saçlarında dökülme oluyorsa bu durum mutlaka doktora bildirilmelidir.

Çocuklardaki saç dökülmelerine saç koparma hastalığı olarak bilinen ‘trikotilomani’ de sebebiyet verebilir. Saç koparma hastalığı olan çocuk, saç ve kaşlarını çekiştirerek koparır. Tedavi görünceye kadar buna engel olmak imkansız olabilmektedir. Tamamen psikolojik olan bu rahatsızlığın tedavisi, uzman yardımlarıyla giderilebilmektedir.

çocuklarda saç dökülmesiÇocukluk döneminde diyet yapmak veya aşırı beslenmek de saç dökülmelerine sebep veren bir durumdur. Çinko ve demir yetersizlikleri çocuklarda büyümenin durmasına ve saç dökülmelerine neden olmaktadır. Dengesiz beslenme ya da bu maddelerin vücutta emilim yetersizliklerine bağlı olarak, demir ve çinko eksikliği ortaya çıkabilir. Özellikle et, peynir, karaciğer gibi hayvansal gıdalar çinkodan zengindir. Badem, ceviz, buğday, bulgur ve mantar da çinko yönünden zengindir. Çocukların beslenmesine bu yiyecekleri katmak saç dökülmesine karşı fayda sağlayabilir.

Demir eksikliğinde ise enfeksiyonlara duyarlılık artar ve tırnak-saç-deri-mukoza değişiklikleri ortaya çıkar. C vitamini demir emilimini artıracağından yumurtanın portakal suyu veya domatesle, köftenin yeşil salata ile tüketilmesi önemlidir. Yaşana demir eksikliğinde sakatat, dana eti, koyun eti, tavuk eti, kuru baklagil, kuru kayısı ve üzüm, pekmez, yeşil sebze, fındık, fıstık, susam, tahin gibi demirden zengin besinlerin tüketilmesi önerilir.

Çocuklarda görülen mantar hastalıkları da saç diplerini olumsuz etkileyerek saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Küçük yamalar halinde kabuklanmalarla başlayıp yayılabilen, saçlarda kırılmaya, deride kızarıklık ve şişliğe, hatta kanamaya neden olabilen mantar hastalığının mutlaka ilaçla tedavi edilmesi gerekir.

Geçirilen yüksek ateşli hastalıklar sırasında ve sonrasında da saç dökülmeleri görülebilir. Ağır enfeksiyon sonucunda yaşanan dökülmeler çok fazla miktarda değillerdir. Hastalık geçtiğinde ve tedavi bittiğinde dökülmenin de normal düzeye gelmesi beklenir.

çocuklarda saç dökülmesiTiroid hastalıkları sonucunda da çocuklarda saç dökülmesi yaşanabilmektedir. Fazla veya az çalışan tiroid bezinin saç kaybına neden olabildiğini belirten uzmanlar, hastalığın tedavisiyle birlikte saç kayıplarının ortadan kalktığını belirtmektedirler.

Bazı yanlış uygulamalar da, özellikle kız çocuklarında saç dökülmesine neden olabilir. Saçı çeken atkuyruğu, örgü, sıkı lastikle toplamak saçları olumsuz etkilemektedir. Çünkü saç diplerine etki eden sabit çekme kuvveti saç kaybına neden olmaktadır. Bunu yanında yine; sık sık yıkamak, taramak ve fırçalamak da saçın yıpranmasına ve dökülmesine yol açabilmektedir. Eğer kozmetik nedenden dolayı yani saç bakımında kullanılan ürünlerden kaynaklanan bir saç dökülmesi var ise kullanılan ürünün değiştirilmesi, medikal bir ürün kullanılması veya saç yıkama şeklinin değiştirilmesi, doktorun önerdiği şekilde yıkama yapılması tedavi için gerekebilir.

Sağlıklı saçlar için tüm bu saydığımız kriterlere dikkat etmeli ve gerekirse bir uzmandan yardım almalı…

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?