CoderDojo nedir? Türkiye’de var mı?

CoderDojo, gönüllülük esasıyla 6-17 yaş arasındaki çocuk ve gençlere bilgisayar kodu yazmayı, basit programlar yapmayı öğreten bir platform. Ve nihayet Türkiye’de!..

Geleceğin dilini geleceğin nesline öğretme misyonu taşıyan CoderDojo, İrlanda çıkışlı bir sosyal girişim. Tamamen gönüllülerle ve ücretsiz yapılan derslerle ilerleyen bu hareket hızla büyüyor. 2011 yılında hayata geçirilen CoderDojo’nun şu anda 43 ülkede 400’den fazla organizasyonu var ve nihayet Türkiye de onlardan biri!

coderdojo3_3009CoderDojo, bir kurs ya da sertifikalı eğitim veren bir kurum değildir. Tamamen gönüllülerden oluşan, ücretsiz ve iyi niyet mekanizması ile işleyen bir atölye buluşmasıdır. Herhangi bir eğitim kurumu ya da organizasyonla bağı yoktur, tek bağı, dünyanın farklı noktalarındaki diğer CoderDojolar’dır. Bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de ancak iyi niyetli destekçileri ve sponsorları ile yaşayıp büyümeye devam edebilir.

Stage-Co’nun organizasyonu ile Türkiye’de de başlayan CoderDojo, 6-17 yaş arası meraklı çocuklar ve gençlere bilgisayar kodu yazmayı, basit programlar yapmayı yaşlarına uygun ve eğlenceli şekilde öğreten bir sosyal harekettir.

coderdojo1_3009Şubat 2014’te başlatılan CoderDojo Türkiye, çok kısa sürede 12 noktaya ve 1000 civarında çocuk ve gence ulaştı. Bugün 30’dan fazla ninja (gönüllü eğitmen) çocuklara ve gençlere yardımcı olmanın keyfini yaşıyor.

CoderDojo, çocuklara ve gençlere bilgisayar programlamanın temellerini gösteren, elektronik, robotik ve yazılım dünyası ile tanıştırmaya hevesli bir grup istekli insan tarafından yaşatılıyor. Türkiye’de henüz çok yeni olan bu oluşumda, CoderDojo’nun sürekliliği için organizasyon gönüllüsü veya Ninja olarak destek vermek üzere katılım bekleniyor çünkü zaman zaman yer veya ninja bulma sıkıntıları oluyor.

CoderDojo ile en yeni bilgileri takip etmek, Dojo buluşmalarının yerini ve zamanını öğrenmek ve kayıt yaptırmak için www.facebook.com/coderdojoturkiye.com‘a girebilirsiniz.

coderdojo4_3009CoderDojo 1. İstanbul Mini Maker Fuarı’na katılıyor!

CoderDojo’ya katılan çocukların kurdukları hayalleri, planlayarak hayata geçirmelerine, projeler yapmalarına şahit olan ekibin bu seneki hedeflerinden biri de çocukları bir araya getirip çalışmalarını paylaşabilecekleri, birbirlerinden öğrenebilecekleri ve bunu izleyicilerle paylaşabilecekleri organizasyonlar yapmak.

Bunlardan ilki, İstanbul’da 12-13 Kasım 2014’te gerçekleşecek olan Istanbul Mini Maker Fair. Haliç Kongre Merkezi’nde 2 gün boyunca küçük ve genç Makerlar (yani elektronik ve bilgisayar yazılımları ile hareket eden mekanizmalar kuran, robotics projeleri geliştiren gençler) projelerini paylaşacaklar. 3D Yazıcılar (3D Printing), robotics, hareket eden kurgular, oyuncaklar… Burada elbette CoderDojo’ya katılan çocukların da projelerini paylaşacağı bir ortam yaratılacak. Scratch’de geliştirdikleri bir proje veya oyun, CoderDojo’da yaptıkları herhangi bir çalışmayı büyüklere ve akranlarına sunabilecekler.

coderdojo2_3009Ayrıca fuar esnasında Başakşehir Living Lab CoderDojo ekibi (gulbahar@istanbuldesignfactory.com), 3 Boyutlu yazıcı temin edecek, ve İskele47 CoderDojo ekibi (bagerakbay@gmail.com) elektronik malzemeler getirecek (Arduino, makey makey, kinect vb.). Eğer bu alanda bir proje yapmak istienirse bu ekiplerle iletişime geçilebilir.

Ülkemizde her semtte, hatta her mahallede birer CoderDojo olsa hiç fena olmaz!.. Geleceğin teknolojisi için üniversite eğitimini beklemeye gerek yok!.. 🙂

CoderDojo buluşmalarına gelen çocukların, öncelikle her buluşma için kayıt yaptırmış olmaları ve yanlarında mutlaka bir laptop getirmeleri gereklidir.
Derslere başlamak için gelmeden önce, http://scratch.mit.edu/ web sitesine gidip hesap açılması çok faydalıdır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?