Cumhuriyet Hakkında Bilgi: Cumhuriyet Nedir? Cumhuriyet Kavramı ve Atatürk’ün Cumhuriyet Anlayışı

Türkiye Cumhuriyeti, 1923 yılında kurulmuş ve bu aşamaya gelene kadar da millet olarak çok sayıda acıdan geçmiştir. Dolayısıyla da kurulması rahat olmamıştır. Bu geçilen yollardan ve bu yolda verilen kayıplardan dolayı da, bu Cumhuriyet sınırları içerisinde yaşayan herkesin sahip çıkması da gerekmektedir. Cumhuriyet ne demek sorusuna karşın verilebilecek en yalın yanıt ise, halkın kendi egemenliğinin kendi elinde olduğu ve kendi seçtiği milletvekilleri ile yönetildiği demokratik bir yöntemin biçimi olmaktadır.

Cumhuriyet Ne Demektir?

Cumhuriyet kelimesini kavram olarak ele almış olduğumuzda çok değişik açıklamaları verilmektedir. Cumhuriyet tanımlamaları şöyle sıralanabilir: Osmanlıca-Türkçe lügat cumhuriyet, seçilmişle bir başkanın başlangıcında bulunmuş olduğu devlet idaresidir. Türk Dil Kurumu ise, Cumhuriyet kavramını, milletin egemenliğinin kendi elinde olduğunun ve isteklerinin kendi seçtiği milletvekilleri aracılığı ile duyurduğu bir yönetim biçimi olarak belirtmektedir.

Cumhuriyet Yönetimi

Cumhuriyet yönetimi bu niteliği ile şüphesiz ki demokrasinin en gelişmiş şekli, demokrasi prensibinin en iyi uygulanmasını temin eden bir siyasal rejimdir. Cumhuriyet yönetiminin birinci Özelliği, seçim esasına dayanan bir yönetim olmasıdır. Cumhuriyet tarihi, memleketimize, milletimize sayılamayacak kadar çok şeyler kazandırtırmıştır. Çünkü bundan öncesinden, Osmanlı Devletinde egemenliğin kaynağı ilâhî iradeye bağlanıyor, bunu da Sultan-Halife edatıyla bir şahıs temsil ediyordu. Millet haklarını yok eden, milli iradeyi geçersiz kılan bu çağ dışı anlayış, memleketimizde sadece Cumhuriyet rejimi ile yıkılmıştır.

Cumhuriyet Dönemi Özellikleri

Cumhuriyeti, demokratik bir toplumsal hukuk devleti biçiminde en genel ölçüde tanımlamak mümkündür. Tam anlamıyla, halk egemenliği için devlet yönetiminde dinsel baskılara yer vermemek, halkın genel istencini din haricinde kâfi kılmak gerekmektedir. Gerçek anlamıyla bir halk yönetimi tüm engel ve baskılardan uzak sağlanabileceğine bakılırsa, Cumhuriyet için lâik ve demokratik bir toplumsal hukuk devleti biçiminde yapılacak tanımlama temel alınabilir. Ne var ki tanımlama durağan değildir.

Cumhuriyet Dönemi Özellikleri

Atatürk ve Cumhuriyet

Cumhuriyetçilik ilkesi, bir ülkenin yeniden kurulması için son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Atatürk’ün diğer ilkeleri de son derece önemli olsa da, bu ilkeler Cumhuriyet’in kurulmasında yardımcı olan ilkelerdir. Bundan dolayı, yeni rejim kendi anayasasını ve yasalarını getirmeli ve böylece kendi hukuk düzenini kurmalıdır. Mustafa Kemal Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti her süre demokrasi kavramı ile beraber ele almıştır. O’na bakılırsa cumhuriyet, demokrasi ile yönetilen devlet biçimidir. Atatürk Cumhuriyet kurulması konusunda hem milletin ona inancından hem de silah arkadaşlarının desteğinden büyük bir fayda görmüştür.

Atatürk ve Cumhuriyet

Cumhuriyet Nasıl Kuruldu?

Osmanlı devletinin giderek başarısız olması ve ülkenin geleceğinin kötüye gitmesi durumunda, padişah da giderek köşeye sıkışmıştı. Padişah, yenilen düşmanla beraber yurdumuzdan kaçtı. İmzalanan Lozan Barış Antlaşması ile yeni bir devlet hayata selam dedi. Bu doğmuş devletin yönetim biçimi derhal belirlenmemişti. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, ülkeyi düşmanlardan arındırdıktan sonra artık Cumhuriyet’in kurulması gerektiğine karar verdi. 28 Ekim 1923 günü ise arkadaşlarını Çankaya’da yemeğe çağırdı. Onlara “Yarın Cumhuriyet’i duyuru edeceğiz.” dedi.

Meclis önergeyi kabul etti. Böylece ülkemizde Cumhuriyet yönetimi kuruldu. Mustafa Kemal Cumhuriyet’in duyuru yurtta sevinç ve coşku ile karşılandı. Cumhuriyet; yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir. Cumhuriyet yönetiminde söz ulusundur. O günden günümüze kadar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olarak da kutlanmaya ara verilmeden devam edilmektedir.

Cumhuriyet Nasıl Kuruldu?

Atatürk’ün Cumhuriyet İle İlgili Sözleri

“Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır. Ve Türk milleti güven ve mutluluğun kefili olan ilkelerle, uygarlık yolunda, tereddütsüz yürümeğe devam edecektir”.

“Türkiye Cumhuriyeti her manası ile büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır. Kıymetli evlâtlarının elinde daima yükselecek, ebediyen yaşayacaktır”

“Cumhuriyet yeni ve sağlam esaslarıyla, Türk milletini emin ve sağlam bir gelecek yoluna koyduğu kadar, asıl fikirlerde ve ruhlarda yarattığı güvenlik itibariyle, büsbütün yeni bir hayatın müjdecisi olmuştur”

“Az zamanda çok büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bundaki başarıyı Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak kararlı bir şekilde yürümesine borçluyuz”.

“Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir”

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?