Dedelerimizin savaştığı Çanakkale’de iki gün

Genç yazarımız Başar Aslan, harika bir Çanakkale yazısı ile bizlerle… Okumadan Çanakkale programı yapmayın!

Geçtiğimiz Ekim ayında ben ve okul arkadaşlarım büyük dedemin askerliğini yaptığı yere yani Çanakkale’ye gittik

Çanakkale, Asya ve Avrupa kıtalarında toprakları bulunan, kendi adını taşıyan boğaz ile ikiye bölünmüş büyük kahramanlıkların yaşandığı bir şehir. İlin ismi, yörede çok gelişmiş olan çanak-çömlek zanaatine dayanıyor.

Anneannem her zaman bana büyükdedemin askerliğini Çanakkale’de yaptığını söyler. Anneannem 1939’da doğmuş. Büyükdedem de askere o tarihlerde gitmiş. Yani 25 yıl sonra Çanakkale Savaşı’nın yapıldığı yerlerde askerlik yapmış.

Büyükdedem Çanakkale’ye gittiğinde hâlâ savaştan kalan bir çok iz varmış. Buralarda kaç yıl önceki mayınların, mermilerin ve bombaların durduğunu söylüyormuş.

Anneannemler, dedemden uzun süre ayrı kaldıkları için çok üzülmüşler. Çünkü dört yıl boyunca ondan haber alamamışlar. Zaman zaman pıtpıtlarla haberleşmişler. Pıtpıt nedir diye sorduğumda bana, eskiden telgraflara pıtpıt dendiğini söyledi. İşte ben ve okul arkadaşlarım geçtiğimiz Ekim ayında bu toprakları görmeye gittik.

ÇİMENLİK KALESİ

canakkale_gezisi-(3)Çanakkale’de yolculuğumuzun ilk durağı Çimenlik Kalesi.

Çanakkale Boğazı’nın bir tarafında Çimenlik Kalesi diğer tarafında Kilitbahir Kalesi bulunuyor.

Biz Çimenlik Kalesi’ni gezdik. Bu kale büyük ve surları adeta aşılmaz görünüyordu. Kale sahile yakındı. Eskiden Kilitbahir Kalesi ile beraber boğazdan geçen gemileri kontrol ediyorlarmış. İzinsiz geçmek isteyen gemilere buradan top atılıyormuş.

Çanakkale Savaşı sırasında geçmek isteyen bir çok düşman gemisine de buradan top atılmış. Ama savaş sırasında düşman gemilerinden de buraya top atılmış. Kale hasar görmüş.

Hatta bir İngiliz gemisi kalenin içine çok büyük bir bomba atmış, bu bomba surun içinde patlamadan kalmış. Sonradan bombanın arka tarafı kesilmiş öylece günümüze kadar kalmış. Gelen ziyaretçiler de bunu görebilir, ama görebilmek için merdivenden sura çıkmak gerekiyor. Ben de çıktım fakat sadece bir karaltı görebildim. Yani tam olarak göremedim.

Birinci Dünya savaşından sonra bu kaleyi düşmanlar ele geçirmiş. Burada bulunan toplar bir daha kullanılmasın diye içine hacminden büyük bomba koyup topları ateşlemişler. Böylece namluları kırmışlar. Ben de namlusu çatlamış bu topları gördüm. Namluların üstüne Türk bayrakları vardı.

DENİZ MÜZESİ

canakkale_gezisi-(26)

Çimenlik Kalesi’nden sonra Deniz Müzesi’ne gitmeli.

Deniz Müzesi, Çimenlik Kalesi’nin içinde bulunuyor. Biz burayı da gezdik. Müzede ağırlıklı olarak savaşta kullanılan tüfekler, silahlar, bombalar, askerlerin kıyafetleri vardı. Müzede yabancı bir askerin şapkası da vardı. Şapkanın üzerinde Atatürk’ün orijinal yazısı ve imzası da bulunuyordu.

Şapkada Arap alfabesi ile “57. Alay’ın üçüncü taburu tarafından 17-18 Mart 1915 gecesi yapılan keşif sırasında ele geçirilmiştir” yazıyordu.

Müzenin bir bölümünde iki savaş gazisinin ses kayıtları vardı. Onların okuduğu şiir kayda alınmış. Onların savaş anılarını şiirle de öğrenebiliyorsunuz. Bize oradaki bir asker, savaşın nasıl olduğunu, zorluklarla savaşın nasıl kazanıldığını anlattı.

NUSRET MAYIN GEMİSİ
canakkale_gezisi-(7)Yolculuğumuzun bir sonraki durağı Nusret Mayıs Gemisi.

Nusret Mayın Gemisi, eski ve ufak bir gemiymiş. Bana göre zaten düşmana gözükmemeleri için bütün mayın gemilerinin küçük olması gerekiyor.

Nusret Mayın Gemisi bir gece boğaza sıra halinde mayın bırakmış. Sonra düşman gemileri mayınlara çarparak batmışlar. Boğazdan geçerek İstanbul’u ele geçirme fikirleri, gemileriyle beraber Çanakkale Boğazı’na batmış.

Bu Nusret Mayın Gemisi’ne “dünyanın en ünlü mayın gemisi” unvanını kazandırmış.

TRUVA ANTİK KENTİ

Deniz Müzesi’nden sonra otobüslere binerek Truva Antik Kentine yol aldık.

Burada hâlâ kazı çalışmaları devam ediyor. Kent, ufak bir tepenin üzerine kuruluydu. Aşağıya doğru çalılar vardı. Sonrasında düz arazi vardı. Uzakta da deniz görünüyordu.

canakkale_gezisi-(11)

Truva atını da gördüm. Hikayesi de güzel:

Çok uzun yıllar önce bu şehri ele geçirmek istemişler, ama bir türlü ele geçirememişler. Savaş 10 yıl sürmüş. Bunun üzerine şehirdekileri kandırmak için büyük bir at yapmışlar ve askerler bu atın içine saklanmış. Atı, içinde askerlerle şehrin kapısına getirip bırakmışlar. Şehirdekiler de bunu tanrının hediyesi olarak görmüş ve şehrin içine almışlar. O akşam eğlence varmış. Herkes sarhoş olmuş. Atın içindeki askerler de akşam olunca dışarı çıkmışlar. Şehrin kapısını açıp şehri ele geçirmişler.

Ama gördüğüm at eskiden kalan o at değilmiş. Bu atı sonradan ziyaretçiler görsün diye yapmışlar. Öğretmenlerimiz düşebiliriz diye atın içine girmemize izin vermedikleri için içini göremedim. Ama ben daha önce ailemle burayı ziyaret etmiştim. Atın içine de girmiştim.

Bir de Truva filminde kullanılan maket at var. O da Çanakkale’de. Filmin yönetmeni Türkiye’de bırakmış. Biz bu atı da ziyaret ettik. Fotoğraflar çektik. Filimdeki at daha gerçekçi gözüküyordu. Truva Antik Kenti’ndeki gerçekçi değildi. Truva ziyaretinden sonra Behramkale ve Asos Antik Şehri’ne gittik. Akşama doğru Çanakkale’deki otelimize döndük.

ECEABAT

canakkale_gezisi-(23)Çanakkale’de günü değerlendirmek için erken kalkmalı. Biz de öyle yaptık. Sabah erkenden kalktık. Feribotla Eceabat’a geçtik. Gelibolu Yarımada’sına doğru yol aldık. Şehitliği gezdik. Gezerken hem üzüldüm hem de sevindim.

Sevindim çünkü biz bu savaşı tüm zorluklara karşın kazanmışız. Üzüldüm çünkü çok fazla şehit vermişiz.

Burada rehberimiz yaşanmış bir olayı da anlattı. Söylediğine göre bir şehidimizin kafatasını Avustralyalı bir asker memleketine savaş anısı olarak götürmüş. Sonra bu asker öldükten sonra şehidin kafatasının orada olduğu öğrenilmiş. Avustralyalılar da Türkiye’ye iade etmiş. Şimdi bu şehidimizin kafatası, şehitliğin oraya defnedilmiş ama onun mezarı ayrı bir yerde duruyor.

SEYİT ONBAŞI

Çanakkale’de çok büyük kahramanlıklar görülmüş. Fakat en büyük kahramanlığı Seyit Onbaşı yapmış. Seyit Onbaşı makinesi bozulduğu için çok ağır bir bomba mermisini tek başına sırtlayarak topa yerleştirmiş. Fakat savaştan sonra bir daha bu ağırlıkta bir bombayı kaldıramamış. Fotoğraf çekmek için tahtadan bir bomba kullanmışlar. O şekilde fotoğraf çekilmiş.

ANZAKLARIN TORUNLARI ÇANAKKALE’DE

İngilizler, Çanakkale’de savaşsınlar diye Avustralya’dan Anzak askerlerini getirilmişler. Önce Mısır’da eğitmişler. Sonra Çanakkale’ye getirmişler.

Bu askerler Çanakkale’ye geldiğinde bir Anzak Askeri, bu İngilizler de ne safmış. Bizi döndürüp dolaştırıp yine Mısır’a getirdiler, demiş. Meğer bu asker Çanakkale’de gördüğü bir tepeyi aslan kafasına benzetmiş. Mısır’da da aslan kafası heykel varmış.

Şimdilerde ise Anzakların torunları her yıl Çanakkale’ye gelip dedelerini anıyorlar.

Bu kadar geziden sonra bir yemek molası verilmeli. Biz Kum Otel’de yedik. Tavuk, kızarmış patates, makarna…nefisti.

canakkale_gezisi-(31)Yemekten sonra savaşın geçtiği yerleri gezdik.

57. Alay Şehitliği, Bomba Sırtı, Kanlı Sırt, Conk Bayırı, Atatürk Anıtı, Karayürek Deresi, Anzak Koyu, Anafartlar Ovası’nı dolaştık.

Siperlerin içine girdik. Siperlerin içinde biz de asker olduk, savaştık.

Akşama doğru otobüslere binip İstanbul’un yolunu tuttuk.

Dönüş yolunda Tekirdağ’a girmeden Ali Usta’ya uğramayı unutmamalı. İstanbul’a aç karnına varmak olmaz…

Çanakkale’ye gitmek çok eğlenceli olduğu kadar çok da bilgilendirici.

Hem tarihimizi, hem de yaşadığımız toprakların nasıl kazanıldığını öğrenmek güzel.

Doğası ile çok güzel olan Çanakkale’mizi görmeye herkesin gitmesini tavsiye ediyorum.

BAŞAR ASLAN
http://www.basargezirehberi.com

BAŞAR’IN OBJEKTİFİNDEN ÇANAKKALE…

canakkale_gezisi-6

Image 1 of 38

 

Yazarımız

Merhaba! Ben 1 Temmuz 2002′ tarihinde doğdum. Gezmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. Ülkemizi dolaşmayı, farklı ülkeleri ve kültürleri tanımayı seviyorsanız, “Başar’ın Gezi Rehberi” sizler için iyi bir kılavuz olacak.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?