Dengeli beslenme beyni güçlendiriyor!

Dengeli beslenme insan sağlığı için çok önemli, bunu artık hepimiz biliyoruz! Yeni bir araştırma sonucuna göre hafızayı da güçlendiriyor!

ABD’de yapılan bir araştırma ve bilimsel testler sonucunda, sağlıklı ve dengeli beslenme ile beyin gelişimi ve hafızanın maksimum performansa ulaştırılabileceği ortaya kondu.

Araştırmanın sonuçlarına göre hafızayı güçlendiren bazı besinlerin olduğunun kabul edilmesine rağmen daha güçlü bir hafıza ve konsantrasyon yeteneği için sadece belli besinlere yönelmenin doğru bir davranış olmayacağı da belirtildi.

dengelibeslenme1_230115Yeterli ve dengeli beslenme; beş grup besinin (et, ekmek, süt-yoğurt, sebze-meyve, yağ-şeker) yeterli miktarda tüketilmesiyle sağlanır. Bu besinlerin önerilen tüketim miktarları, kişiden kişiye değişir. Bireyin yaşı, cinsiyeti, sağlığı, besin-öğün tercihleri ve fiziksel aktivite durumu gıda tüketim ve ihtiyaç miktarlarını etkiler. Ama bu kriterler miktarı etkilese de bilinmesi gereken her gün mutlaka tüm besin gruplarında beslenme programında yer almalı.

Dengeli beslenirken yine de beyin gelişimini, konsantrasyon yeteneğini artırdığı ve öğrenmeyi kolaylaştırdığı bilinen besinlere ağırlık verilebilinir. En azından bu besinlerin olmazsa olmaz olduğu bilinmeli.

B grubundan bir vitamin olan Folik Asit beyin için çok önemlidir. Beyin gelişimi ve zeka üzerine olan etkileri daha anne karnından itibaren takip edilmektedir. Folik asit yetersizliği zeka geriliğine sebep olabilmektedir. USA Rice Federation’a göre 100 gr. pirinç, 4 mikrogram folik asit içerir. Özellikle pirinç tüketerek folik asit ihtiyacını önemli ölçüde karşılayabiliriz.

dengelibeslenme2_230115B grubu vitaminler strese, yorgunluğa, paniğe çok iyi gelir. Yetersizliğinde konsantrasyonun düştüğü ve unutkanlık, öğrenme zorluğu geliştiği gözlemlenir. Kuru baklagiller, kırmızı et, ay çekirdeği, balık, yoğurt, süt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler, tavuk eti, yer fıstığı, muz, kavun, brokoli, ıspanak, domates, yumurta, kavun ve enginar B grubu vitaminlerinden zengindir.

Bir çeşit B vitamini olan kolin, yağların enerjiye çevrilmesini kolaylaştırır. Sinir iletiminde çok önemli görevleri vardır ve yapılan çalışmalarda güçlü hafıza ile arasında güçlü bir bağlantı bulunmuştur. Kolin her canlı hücrede bulunur. Yani her türlü hayvan etinde ve sebzede vardır.

Omega 3 yağ asitlerinden zengin sardalya, ton balığı, somon balığı, koyu yeşil yapraklı sebzeler, keten tohumu ile beslenmek de zeka gelişimini ve hafızayı olumlu yönde etkiler.

Bu saydığımız besinler özellikle büyüme çağındaki çocukların beslenme programına dahil edilmeli… Çocuklara dengeli beslenme konusunda doğru şekilde alışkanlık edindirilmeli…

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?