Deniz kızı nedir?

Deniz kızı nedir, gerçek midir? Deniz kızları belden yukarısı insan görünümünde, diğer kısımları ise balık kuyruğu şeklinde olan düşsel canlılardır.

Deniz kızları kadar ünlü olmasalar da bütün kaynaklarda deniz erkeklerinden de bahsedilmektedir.

Filmlere, çizgi filmlere, resimlere, kitaplara konu olan efsanevi deniz kızları insanoğlunun her zaman ilgisi çeken mitoloji kahramanlarıdır. Deniz kızı nedir, gerçekten var olmuş mudur gibi sorular hep sorulmuştur. Deniz kızları insanüstü, doğa üstü olayları anlatan masalların baş rol oyuncuları olmuşlardır. Bütün bu hikayelerde deniz kızlarının tatlı sularda da yaşadıkları anlatılmaktadır. Deniz erkekleri deniz kızları kadar ilgi çekmese de bütün kaynaklarda onlardan da bahsedilmektedir.

Mitolojide deniz kızlarının yeri…

Deniz kızları değişik kültürlerde birbirinden farklı özelliklere sahip olsalar da birbirlerine çok yakın fiziksel şekilleriyle tarif edilmişlerdir. Yunan mitolojisinde deniz kızlarından farklı olarak iki kuyruğa sahip sirenler ya da seireneler deniz kızlarıyla bir tutulmuştur. Hatta bazı dillerde sirenler ve deniz kızları için aynı sözcük kullanılmıştır. Sirenler gibi bazı deniz kızları denizcilere şarkılar söyleyip onları büyülerler. Kandırdıkları denizciler denize yuvarlanırken, gemilerin de batmasına neden olurlar. “Siren şarkıları” sirenlerin çok güzel sesleriyle söyleyip denizcileri büyüledikleri, böylelikle büyülenen denizcileri yedikleri şarkılardır. Bazı efsanelerde ise deniz kızları boğulma tehlikesi geçiren erkekleri kurtaran iyi kalpli deniz canlıları olarak anlatılmıştır. Bu hikayelerde deniz kızları denizcileri su altındaki krallıklarında yaşamaya da davet ederler.denizkızları290416
Deniz kızlarına benzeyen ve onlarla bir tutulan diğer deniz yaratıkları ise su perileri olmuştur. Su perilerine “nereid” denmektedir. Nereid, Yunan mitolojisine göre tanrı Nereus ve tanrıça Dorisin kızlarına verilen isimdir. Su altı perileri olarak da isimlendirilen Nereidler denizlerin altındaki gümüş mağaralarda yaşamaktadırlar. İyi yüreklidirler ve denizde zora düşen herkese yardım ederler. Yunan mitolojisine göre deniz tanrısı Poseidon’un karısı da bir deniz perisidir. Deniz perileri dalgaların da sembolü olmuştur.

Deniz kızı efsanesi…

denizkız290416Deniz kızı efsanesinin M.Ö. 5,000 yılına kadar dayandığı bilinmektedir. Efasenelerin temelinde ise deniz ineklerinin bulunduğu düşünülmektedir. Deniz inekleri  suda yaşayabilen ve günümüzde dört türü kalmış olan memeli canlılardır. Deniz ineklerinin yüzerlerken kafalarına dolanan yosunların neden olduğu uzun saçlı görüntüsü nedeniyle doğa üstü yaratıklar olduklarını düşünmeleri oldukça akla yakındır.
Evrensel olan deniz kızı hikayelerinin ilki M.Ö. 1,000 yılında geçmektedir. Bu hikayede ölümsüz bir tanrıça olan Asur kraliçesinin ölümlü bir çobana aşık olması anlatılır. Hikayede genç çoban ölür ve tanrıça bir balığa dönüşmek için bir göle atlar. Tanrıçanın suya girmesiyle belden aşağısı balık kuyruğuna dönüşür ve suda nefes alabilme yeteneğine kavuşur…
Birçok kültürde deniz kızları iyi ve güzel olarak betimlenmiş olsa da İngiliz kültüründe kötü, uğursuz dev birer yaratık olarak yer alırlar. Ancak bu gibi inanışların tersine deniz kızlarının yardımsever ve güzel olmalarına vurgu yapılmıştır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?